banner17

10. Uluslararası Tahkik Kursu Haziran'da Başlıyor

İlim dünyamız adına İSÂM, önemli bir çalışmaya ev sahipliği yapıyor. 10. Uluslararası tahkik kursu başlıyor. 18 Mayıs’ta başlayan başvuru süreci 27 Mayıs’ta sona erecek.

10. Uluslararası Tahkik Kursu Haziran'da Başlıyor

10. Uluslararası tahkik kursu 26 Haziran’da İSÂM’da başlıyor. 26 Haziran – 7 Temmuz 2018 tarihleri arasında Türkiye ve yurt dışından alanında uzman isimler, katılımcılara yazma eserlerin tahkikli neşrinde ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerileri kazandırmaya yönelik 86 saatlik bir eğitim verecek. Seminer boyunca öğleden önceki dört saat teorik, öğleden sonraki dört saat uygulamalı dersler olacak. Kurslara eksiksiz katılan ve uygulamalı safha çalışmalarını tamamlayarak teslim eden kursiyerlere katılım sertifikası verilecek.

Kursta işlenecek temel konular şöyle:

1.Giriş konuları (Yazmalar, tahkik tarihi, muhakkik kültürü),
2.Eser seçimi,
3.Nüsha seçimi,
4.Metnin ortaya çıkarılması (Metnin okunması-anlaşılması, nüshaların karşılaştırılması, nüsha farklarının gösterilmesi),
5.Metnin düzenlenmesi (Başlık, paragraf, imlâ, vb.),
6.Dipnot ve açıklamalar,
7.Kaynakça ve indeks çalışması, ekler,
8.Eserin mukaddimesi olarak inceleme yazısı yazılması,
9.Tahkik işleminde yararlanılacak elektronik kaynaklar,
10.İstanbul Yazma Eser Kütüphaneleri.

Kursla ilgili bazı önemli detaylar
1. Kabul: Öğretim üyesi, doktora ve yüksek lisans öğrencilerinden Arapça bir eserin tahkikli neşri üzerine çalışmakta olan araştırmacılara öncelik verilecektir.
2. Seminer Dili: Seminer dili Arapça olduğu için başvuru sahiplerinin iyi derecede Arapça bilmesi gerekmektedir.
3. Uygulama Safhası: Kursun pratik safhasında muhtasar bir risale veya bir eserden seçilen kısım üzerinden uygulamalı tahkik çalışması yapılacaktır. Dolayısıyla katılımcıların beraberlerinde bir dizüstü bilgisayar bulundurmaları ve Arapça klavye kullanabilmeleri gerekmektedir.
4. Kurs Ücreti: Kurs için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
5. Ulaşım, Barınma ve Yemek: İSAM katılımcıların yol ve konaklama masraflarını karşılamayacaktır.
    Katılımcılara İSAM yemekhanesinde kurs süresince öğle yemeği ikram edilecektir.
6. Sonuçların açıklanması: Başvuru sonuçları e-posta yoluyla bildirilecektir. Dolayısıyla başvuru formunda verilen iletişim bilgilerinin doğru yazıldığına dikkat edilmelidir.

Başvurular, 18 - 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak. Sonuçlar ise 31 Mayıs 2018’de açıklanacak. İlk dersi 26 Haziran’da başlayacak olan kurs 7 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak derslerle nihayete erecek. Dersler ise Pazar günü hariç 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılacak.

TDV İslâm Araştırmaları Merkezi’inde düzenlenecek kursla ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenler https://goo.gl/MVsQYX adresine müracaat edebilirler. Ayrıca tahkikkursu@isam.org.tr mail adresinden de iletişim kurabilirler.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 15:20
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20