10. Osmanlı'dan Günümüze Nakış Sergisi Açıldı

Çeşitli el nakış teknikleri kullanılarak hazırlanan 150'den fazla eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu ‘Ev Kadınlarının Elinden 10. Osmanlı'dan Günümüze Nakış Sergisi’nin açılışı yapıldı.

10. Osmanlı'dan Günümüze Nakış Sergisi Açıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Nakkaş Kahramanmaraş ve Mado iş birliğiyle, Sultanahmet Meydanı'ndaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde (TİEM) gerçekleştirilen açılışa İstanbul Valisi Vasip Şahin'in eşi Şeyma Şahin, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Nakkaş Kahramanmaraş Genel Koordinatörü Sıdıka Gürkan, eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu ve İstanbullu sanatseverler katıldı.

Açılışta konuşma yapan Bahçelievler Belediye Başkanı Develioğlu, sergide Osmanlı'dan bugüne kadar gelen nakışların, tarihin ve kültürün bir sunumunun olduğunu söyledi. Serginin TİEM'de yapılmasının geçmişle bugünün bağdaştırılması noktasında önem arz ettiğini belirten Develioğlu, "Bu sergi buranın bir mütemmim cüzü olmuş oluyor, yani sergi kendisini de tamamlamış oluyor." dedi.

Develioğlu, "Bu cennet vatanı bizden sonraki nesillere, çocuklarımıza daha iyi şartlarda emanet edebilmek için, hele şu son günlerde dış dünya kendini dünyada süper devlet zanneden ülkelerin ülkemiz üzerine oynadıkları oyun noktasında birliğimizi beraberliğimizi daha üst seviyede tutmamız gerektiğini sizlerle paylaşıyor, hepinize hayırlı günler diliyorum." şeklinde konuştu.

150’ye yakın eser sergileniyor

Nakkaş Kahramanmaraş Genel Koordinatörü Sıdıka Gürkan, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, 21 çeşit el nakış tekniğiyle çalıştıklarını, sergide çok nadide eserlerin yer aldığını söyledi. "Osmanlı'ya gelinler vermiş şehrimizin işleme kültürünü tanıtmak üzere buradayız." diyen Gürkan, Her yıl yurt içinde ve yurt dışında büyük çapta nakış sergileri düzenlediklerini bu yıl da ilk kez TİEM'de sergi açtıklarını kaydetti. Gürkan, sergilenen 150'ye yakın eserin hiçbirinin benzeri olmayan butik çalışmalar olduğunu, eserler hazırlanırken farklı teknikler kullanılarak özenle ve sabırla çalışıldığını vurguladı.

Kahramanmaraşlı eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu'nun duasıyla devam eden açılış programı, Mado tarafından yapılan dondurma ve tatlı ikramıyla sona erdi. Açılışın ardından ziyaretçiler sergiyi gezerek el işi eserleri inceledi.

Kahramanmaraşı'ın el sanatları arasında yer alan Maraş işi sim sırma eserlerin de yer aldığı sergi 18 Ağustos'a kadar TİEM'de ziyarete açık olacak.

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2018 Çarşamba 13:38 Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 08:01
YORUM EKLE

banner19

banner36