Hafıza kitaplığım

Rasim Özdenören, "Derdi olan insan kitap okur, derdi olmayan da okuyarak dert sahibi olur." diyor ve ekliyor Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, "Okumak özgürlüğe kanat çırpmaktır."

Hayat nasıl da geçiyor, biz hiç fark edemeden. Sevinçleriyle, hüzünleriyle yıllar bir bir geride kalıyor. Ve zamanla unutuluyor geride kalanlar. Unutulmayan ve yanımıza kalan bir şeyler varsa onlar da kurulan dostluklar, yapılan iyilikler ve okunan kitaplardır. Hele bu dostlar her zaman yanınızda ve kitaplar da kütüphanenizdeyse ne mutlu size.

Cemil Meriç”in "İnsanlar kötüydü, kitaplara sığındım." sözü ne kadar da anlam yüklüdür. Zira o, hiçbir şekilde vazgeçmedi mücadele etmekten. Ortaya koyduğu eserler de bunun en büyük göstergesi sanırım. Hayatta hiçbir şey için asla geç değildir. Bir çıkış yolu muhakkak vardır. Yeter ki istensin. Gelin kendimiz için güzel bir şey yapalım ve "Yaradan Rabbinin adıyla oku!" (Alak-1) ilahî emrine uyalım. Kur'an-ı Kerim'le yolumuzu aydınlatalım, hadislerle hayat bulalım. Peygamber ve sahabe hayatlarını asla unutmayalım. Masallar, destanlar, halk hikâyeleri hep olsun hayatımızda. Dünyada olan bitenden haberdar olmak, kültür ve medeniyetimize sahip çıkmak adına da aşağıdaki kitaplara göz atmayı ihmal etmeyelim.

Diriliş Neslinin Amentüsü-Sezai Karakoç, Yaşamak-Cahit Zarifoğlu, Batı Notları-Nuri Pakdil, Var Olmak-Nurettin Topçu, Yitik Cennet-Sezai Karakoç, Doğu ve Batı Arasında İslâm-Aliya İzzetbegoviç, Üç Mesele-İsmet Özel, İslam'ın Dirilişi-Sezai Karakoç, Bu Ülke-Cemil Meriç, Diriliş Muştusu-Sezai Karakoç, Köle Olmayacağız-Aliya İzzetbegoviç.

Safahat-Mehmet Âkif Ersoy, Çile-Necip Fazıl Kısakürek, Gündoğmadan-Sezai Karakoç, Kendi Gök Kubbemiz-Yahya Kemal Beyatlı, Bütün Şiirleri-Cahit Külebi, Çocuk ve Allah-Fazıl Hüsnü Dağlarca, Bir Değirmendir Bu Dünya-Cahit Zarifoğlu, Şiirler-Erdem Bayazıt, Erbain-İsmet Özel, Harman-Yavuz Bülent Bâkiler, Yağmur-Nurullah Genç.

Kelile ve Dimne-Beydaba, Kutadgu Bilig-Yusuf Has Hacib, Seyahatname-Evliya Çelebi, Harnâme-Şeyhî, Mesnevi-Celaleddin-i Rumî, Mantıku’t-Tayr-Feriduddin Attar, Gülistan/Bostan-Sadi, Hüsnü Aşk-Şeyh Galip.

Şişhaneye Yağmur Yağıyordu-Haldun Taner, Çağlayanlar-Ahmet Hikmet Müftüoğlu, İlk Namaz- Ömer Seyfettin, İhtiyar Çilingir-Memduh Şevket Esendal, Semaver-Sait Faik Abasıyanık, Memleket Hikâyeleri-Refik Halit Karay, Hikâyeler-Ahmet Hamdi Tanpınar, Taşralı-Nurettin Topçu, Hikâyelerim-Necip Fazıl Kısakürek, Sırça Köşk-Sabahattin Ali.

Sefiller-Victor Hugo, Suç ve Ceza-Dostoyevski, Savaş ve Barış-Tolstoy, Beyaz Diş-Jack London, Ölü Canlar-Gogol, Babalar ve Oğullar-Turganyev, Goriot Baba-Balzac, Kırmızı ve Siyah-Stendhal, Budala-Dostoyevski, Ana-Maksim Gorki, Madam Bovary-Gustave Flaubert. 

Beyaz Gemi-Cengiz Aytmatov, Korkunç Yıllar-Cengiz Dağcı, Beş Katlı Evin Altıncı Katı-Anar, Kara Yıldırım-Türkiş Cumageldi, Üyge Taba-Ayas İshaki, Nevaî-Aybek, Gün Olur Asra Bedel-Cengiz Aytmatov.

Sergüzeşt-Samipaşazade Sezai, Devlet Ana-Kemal Tahir, Eylül-Mehmet Rauf, Yaban-Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Küçük Ağa-Tarık Buğra, Saatleri Ayarlama Enstitüsü-Ahmet Hamdi Tanpınar, Kuyucaklı Yusuf-Sabahattin Ali, Yalnızız-Peyami Safa, Ateşten Gömlek-Halide Edip Adıvar, Üç İstanbul-Mithat Cemal Kuntay.

Mai ve Siyah-Halit Ziya Uşaklıgil, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu-Peyami Safa, Çalıkuşu-Reşat Nuri Güntekin, Esir Şehrin İnsanları-Kemal Tahir, Sokakta-Bahattin Özkişi İbrahim Efendi Konağı-Semiha Ayverdi, Huzur-Ahmet Hamdi Tanpınar.

Hz. Muhammed’in (sav) Hayatı-Martin Lings, İşte Önderimiz Hz. Muhammed-İhsan Süreyya Sırma, İslam Peygamberi-Muhammed Hamidullah, Çöle İnen Nur-Necip Fazıl Kısakürek, Risaleler-Hasan El Benna, Haydi Namaza-Abdullah Yıldız, Müslüman Şahsiyeti-M.Ali Haşimi.

Yusuf'un Üç Gömleği-Abdullah Yıldız, Namaz Çağrısı-Ramazan Kayan, Geleceğimizde İslâm Var-Roger Garaudy, Yoldaki İşaretler-Seyyid Kutup, Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler-Rasim Özdenören, Dört Terim-Mevdudi, Kur’an’da Dinî ve Ahlakî Kavramlar-Izutsu, İnanç ve Amelde Kur’anî Kavramlar-Muhammed el Behiy.

Ayaklı Kütüphaneler-Dursun Gürlek, Geleneğin Direnişi-Beşir Ayvazoğlu, Turna ve Gayda-Berat Demirci, Kültür Dünyamızdan Manzaralar-Dursun Gürlek, Savaşçı-Doğan Cüceloğlu, Alışmak Ölümüne Karşı-Asım Gültekin, Ben, Öteki ve Ötesi-İbrahim Kalın.

Türkçenin Sırları-Nihat Sami Banarlı, Kültür ve Medeniyet-Nurettin Topçu, Tarih Bilinci-Halil İnalcık, Çanakkale Mahşeri-Mehmet Niyazi, İstanbul'da Yaşama Sanatı-Haluk Dursun, Gençlerle Baş Başa-Ali Fuat Başgil, Dostluk Üzerine-Fethi Gemuhluoğlu.

Beş Şehir-Ahmet Hamdi Tanpınar, Alperen-Ahmet Kabaklı, Kayıtdışı Tarihimiz-Yavuz Bahadıroğlu, Çınaraltı Kitap Sohbetleri-Dursun Gürlek, Yeni İnsan-Nazife Şişman, Aslında Bir Sanat Var-Sadettin Ökten, Edebiyat ve Medeniyet Üzerine-Akif İnan, Batılılaşma İhaneti-Mehmet Doğan, Tarih Bilinci-Halil İnalcık.

Gül Yetiştiren Adam-Rasim Özdenören, Uzun Hikâye-Mustafa Kutlu, Ya Tahammül Ya Sefer-Mustafa Kutlu, Hastalar ve Işıklar-Rasim Özdenören, Yoksulluk İçimizde-Mustafa Kutlu, Hikâyeler-Cahit Zarifoğlu, Meydan Ortaya Çıktığında-Sezai Karakoç.

Dönüşüm-Franz Kafka, Satranç-Stefan Zweig, Hayvan Çiftliği-George Orwell, Kuyu ve Sarkaç-Edgar Allan Poe, Bir Delinin Anı Defteri/Palto/Burun-Gogol, Pazartesi ya da Salı-Virginia Wolf, Simyacı-Paulo Coelho, Kör Baykuş-Sadık Hidayet, Hırsız ve Köpekler-Necib Mahfuz, Hay bin Yakzan-İbn Tufeyl.

Mihmandar-İskender Pala, Nar Ağacı-Nazan Bekiroğlu, Saklı Kitap-Sibel Eraslan, İsimle Ateş Arasında-Nazan Bekiroğlu, Diyamandi-Sadık Yalsızuçanlar, Barbaros-İskender Pala, Aşkın Şehidi-Ahmet Turgud, Kendini Arayan Adam-Halit Ertuğrul.

Gülşefdeli Yemeni-Hüseyin Su, Kapıda Bir Çift Ayakkabı-Ali Haydar Haksal, Bir Adam Girdi Şehre Koşarak-Tarık Tufan, Allah Her Yüreğe Dokunur-Selvigül Kandoğmuş Şahin, Deli Gömleği-Güray Süngü, Leyla-Hasibe Çerko, Ahir Zaman Gülüşleri-Fatma Barbarosoğlu.

Modern Öykü Kuramı-Necip Tosun, 40 Soruda Türk Öyküsü-Cemal Şakar, Öyküyü Sanat Yapanlar-Necip Tosun, Öykü İzleri-Ömer Lekesiz.

Son İyi Şeyler-Ahmet Kekeç, Sokakta-İsmail Kılıçarslan, Sur Kenti Hikâyeleri-Ali Ayçil, Senin Hikâyen-Fatma Barbarosoğlu, Noksanlar-Yunus Emre Özsaray,  Keyfekader Kahvesi-Aykut Ertuğrul, Yitik Ben-Osman Koca, Mühürlü Vakitler-İsmail Demirel.

Emanet Hikâyeler-Necip Tosun, Hayal Perdesi-Cemal Şakar, Yerlere Göklere-Abdullah Harmancı, Aynı Yağmur-Selma Aksoy Türköz, Âzâde-Aliye Akan, Hikâyeler-İbrahim Yarış, Otoyol Uykusu-Kemal Sayar.

Üzüm Meseli-Mürsel Sönmez, Evvel Âhir-Süleyman Çelik, Kanlı Tarih Atlası-Hüseyin Karaca, Şartlı Tahliye-Sıddık Ertaş, Siyah Kuğu-Kadir Ünal, Aşkın Çevirisi-Şefik Memiş, Kuğu Fırtısanı-Resul Tamgüç, Puslar İçinde-Arif Ay, Tamgalar-Süleyman Çobanoğlu.

Berhayat-Mustafa Akar, İzinsiz Gösteri-Ahmet Edip Başaran, Güzel Bir Gün Gördümse-Ali Emre, Kalbin Kararı-Ahmet Murat, Güneşli Perçem-Mehmet Aycı, Kalan Sağlar-Tuba Kaplan, Savunma Sanatları-Furkan Çalışkan.

Bütün Ayrılıklar-Suavi Kemal Yazgıç, Muhtasar Cinnet Risalesi-Mehmet Özger, Uzak Ülkeme Doğru-Serdar Kacır, İnsaniyet Namına-Gökhan Ergür, Ahir Zaman Verileri-Fatih Demirel, Sensizler Tekkesi-Abdullah Yalın Karadağ, Cinayeti Ben İşlemedim-Uğurcan Güler.

Dünyanın En Yalnız Yerinde-Mustafa Ruhi Şirin, Acı Kaybımız-Kamil Yeşil, Uslanmış Gönlüm-Hatice Ebrar Akbulut, Uçurumda Bir Gömü-Mustafa Uçurum, Bozdünya-Hüseyin Ahmet Çelik, Açık Unutulmuş Mikrofon-Handan Acar Yıldız, Gitme Saati-Meral Afacan Bayrak, Bütün Ağırlıklarım-Müzeyyen Çelik.

Atları Uçuruma Sürmek-Engin Gürdamur, Çırak-Yunus Nadir Eraslan, Islak Kibritler- Akif Hasan Kaya, Kuşları Uğurlama Sanatı-Serpil Tuncer, Bizim Oğlan-Ahmet Hakan Karataş, Sen Uyurken-Sevda Deniz K., Turuncu Boşluk-Gül Tanrıverdi, Sancı-Bahtiyar Arslan, Kamçı-Ali Karaçalı, Bozkırın Atları Yaman Ölür-Zeki Bulduk, Hevesin Kaçış Yönü-Gökhan Yılmaz, Güneşin Doğduğu Yerde-Recep Seyhan.

Aşiyan Yolları-Ercan İriş, Mavi Kuşun Yolculuğu-Ulaş Konuk, Şehrinaz-Hayrettin Taylan, Gün Ağarırken Terk Edilecek Siperler İçin Kazı Çalışmaları-Mustafa Karasoy, Esirgün-Kenan Çayıroğlu, Kuşatılmış Yalnızlık-Ali Havan, Dalgınlığıma Geldi Hayat-Ahmet Şefik Vefa, Eylül Biraz-Serap Kadıoğlu.

Geldik Sayılır-İbrahim Tenekeci,  Ay Olun İnsanlar-Şeref Akbaba,  Söz Yangını-Senai Demirci, Benim Dağlarım-Dursun Çiçek, İnsan Yüzlü Şehirler-Mustafa Armağan, Ruhuma Dokunan Şehirler-Mehmet Mazak, Kültürün İzi-Şakir Kurtulmuş, Edebiyatın Ustaları-Yusuf Tosun, Ustaların İzinde-Mahmut Bıyıklı, İşimiz Gücümüz Edebiyat-Sadık Koç, Ahiret Kumbarası-Özcan Ünlü, Edebiyat ve Medeniyet-Recep Garip, İzlek-Osman Bayraktar, Kitap Kitabı Çağırır-Mustafa Özçelik, Haydi Bana Eyvallah-Nurettin Durman, Dar Vakit Günleri-Mürsel Sönmez.

Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı’nda Mustafa Kutlu’nun ifade ettiği  “Çok kitap sahibi olmak marifet değil, kıymetli bir kütüphane kurmak önemlidir.” sözüne dikkat çekelim ve Nuri Pakdil’in "Kitap okumadan meydan okuyamazsınız." hatırlatmasıyla yazımızı nihayete erdirelim.

Kaynak: Teferrüc Dergisi, 16. sayı

                             

YORUM EKLE

banner19

banner26