Zenciler Cemaatinin Mekanı!

"Kitap okumayı seven zenciler aranıyor!" Üsküdar'daysanız ve de zenciyseniz: koşun!

Zenciler Cemaatinin Mekanı!

"Kitap okumayı seven zenciler aranıyor!"

 

Üsküdarlı olup da hoş sohbet edilebilecek bir ortamın, baba kitaplara dokunulabilecek bir kitapçının hasretini çekmeyen var mıdır? Üsküdar kültür ve edebiyat açısından İstanbul'un en münbit topraklarından...

 

Burada yaşayan edebiyatçıları, burada geçen edebiyat eserlerini saymaya kalksak harfler alır başını gider. Durum böyle olmasına rağmen, Üsküdar'da şöyle elinizi kolunuzu sallayarak kitap karıştırabileceğiniz, arada bir mekandaki muhabbete kulak kabartabileceğiniz kaç kitapçı var? Ben bir tane biliyorum! ZEN Kitapevi. Sahibi Çetin Şahin, bu işi Üsküdar'da yaklaşık on yıldır yapıyor.

 

Küçük bir yerde oluşturduğu kitap meclisini yakın zamanda daha geniş ve ferah bir yere taşıdı. Popüler kültüre yem olmuş kitaplardan ziyade "en baba" diye tabir ettiğimiz ne kadar kitap varsa, onlara ZEN sayesinde ulaşabilirsiniz.

 

Çıkan bütün kültür dergilerini oradan takip edebilirsiniz. Hiçbir şey yapmasanız, semaverin başında oturur, her taraftan gelen okumuş, okuyan, okumaktan bıkmayan adamlarla sohbet edersiniz. Kafanıza bir kitap takılır, "Çetin abi, şu kitabı en yakın zamanda istiyorum." der, "eyvallah" çeker çıkarsınız. Benden söylemesi, hala Üsküdar'da gidebileceğim bir kitapçı yok demekteyseniz, ZEN'i arayıp bulmamışsınız demektir. Üsküdar'da Şeyh Mustafa Devâtî caminin arkasında..

 

Başlıktaki ibare, kitapevinin sloganı. Bence oldukça artistik ve yaratıcı.

 

 

Yakup Öztürk, kitapçılara koşmaya davet ediyor...

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Edip Başaran
Ahmet Edip Başaran - 12 yıl Önce

Ne güzel bir haber bu böyle. Bir kaç sene önce yaptığım bir İstanbul
gezisinde yolumu düşürmüştüm Zen'e. Said Yavuz dostum da vardı yanımda. Çetin Abi o her zamanki sıcak ve içten tavrıyla karşılamıştı bizi. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla işleri büyütmüş Çetin abi, hadi hayırlısı...
Sevindim onun adına... İnşallah en kısa zamanda İstanbul'a gidip raflarda güzellik uykusuna yatmış o güzelim kitapları tek tek gözlerinden öpeceğim. Sağolasın Yakup kardeş, birden İstanbul'a gittim geldim sayend

zehra sevim
zehra sevim - 12 yıl Önce

tamam da arkadaşım insan bi adres felan yazmaz mı? kime sorsan gösterir mi demek istiorsun yoksa?

o kadar tanıtım yapılmış, gidin denmiş ama adres verilmemiş. koklaya koklaya buluruz artık

bir okur
bir okur - 12 yıl Önce

birden fotoğraftaki kpss kitaplarıyla burunburuna geldim. yakup hocam, kpss kitaplarını görmeyen bir açıdan çekseydin keşke fotoğrafı:) bir kitapçıyı karartan en büyük etken ösym menşeli test kitaplarıdır.

Ahmet Edip Başaran
Ahmet Edip Başaran - 12 yıl Önce

Zen Kitabevi'nin adresi:

Selami Ali Efendi Cd. Huzur Çarşısı
No: 9/21 - Üsküdar İstanbul
Tel: 0 216 553 33 73

nejla yaman
nejla yaman - 12 yıl Önce

çetin i tebrik ediyorum.inşallah daha büyük mekanlarda daha büyük bir cemaat oluştururuz.mutlaka uğrayın.sizide zenci yapmak için eminim bikaç kitap hediye eder..:))

ÇETİN ŞAHİN
ÇETİN ŞAHİN - 12 yıl Önce

Ahmet Edip'e ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Eski yerin adresini vermiş. Haberde de belirtildiği gibi yeni yere taşındık. Yeni adresimiz :

Selmanağa Mahallesi, Selmanipak Caddesi,
Şeyh Cami Sokak, No: 38 / A
Üsküdar Tel: 0216 553 33 73

ahmet edip
ahmet edip - 12 yıl Önce

çetin abi, hızınıza yetişemiyoruz neylersin... bağışla...
çok selam ederim. O'na emanet...

selma yardım
selma yardım - 12 yıl Önce

yani üsküdara da geliriz elbet ama daha yakın olsa daha güzel olur..inşallah bir gün diyelim artık :)


banner19

banner13

banner26