Zarif çocuklar yetişecek burada!

Cahit Zarifoğlu'nun adı Üsküdar'da bir Bilgi Evi'ne verildi. Açılış Cumartesi günü Üsküdar'da..

Zarif çocuklar yetişecek burada!

Cahit Zarifoğlu’nun ismi Üsküdar’da açılan yeni bir Bilgi Evi’ne verildi. 24 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’de Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile Cahit Zarifoğlu’nun kızı Betül Zarifoğlu’nun da katılacağı bir törenle resmi açılışı yapılacak olan Cahit Zarifoğlu Bilgi Evi şu adreste hizmet verecek:Üsküdar Belediyesi

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Karlıdere Caddesi No:61 Üsküdar. Tel.: 0216 443 2634

Üsküdar Bilgi Evleri’nin 14. şubesi olacak olan bu Bilgi Evi’ne Türk şiirinin önemli şairlerinden, çocukları ne kadar çok sevdiği ve önemsediği bilinen, onlar hakkında eserler veren “Cahit Amca”nın adını vererek bir kadirşinaslık örneği gösteren Belediye Başkanı Mustafa Kara’yı ve Bilgi Evleri Müdürü Ali Çelik'i tebrik ediyoruz.

İstanbul’un dört bir yanında da Bilgi Evleri var

İstanbul’da aktif halde hizmet veren bazı Bilgi Evleri şunlar: Bayram Yuva Bilgi Evi (Bayrampaşa), Akşemsettin Bilgi Evi, İbn-i Sina Bilgi Evi (Güngören), Şair Nabi Bilgi Evi, Ünalan Bilgi Evi, Zeynep Kamil Bilgi Evi (Üsküdar), Yunus Emre Bilgi Evi, Erdem Beyazıt Bilgi Evi (Ümraniye), Seyitnizam Bilgi Evi, Merkezefendi Bilgi Evi (Zeytinburnu)…

Bilgi EviBilgi Merkezi ile Bilgi Evi arasında fark var mı?

Bilgi merkezlerinde, üniversite, kamu, sanayi ve birçok kesiminin bilgi ihtiyaçlarının karşılanması ve akademik bilgi üretimine katkıda bulunmak amacıyla bilgi ve belge hizmetleri verilmekte… Bilgi Merkezleri her yaşa hitap ediyor. Oysa Bilgi Evleri sadece ilköğretim öğrencilerine özgü ve çocukların ihtiyaçlarını karşılıyor. Bilgi Evleri ve Bilgi Merkezleri arasında farklar, benzerlikler nelerdir diye merak ettik ve bu konuda çok başarılı çalışmalar yürüten Erhan Erken Bey’e danıştık.

Erhan ErkenErhan Erken: Bilgi Merkezi ve Bilgi Evi arasında tanımlarda bazı eksiklikler var

Bilgi Merkezi, içinde daha fazla sosyal kulüp olan, kütüphanesi ve hizmetleri daha geniş olan bir kurum. Bir Bilgi Merkezi etrafında ona bağlı bir kaç Bilgi Evi bulunuyor. Dolayısıyla;
-Değer eğitimi çalışmaları daha geniş ve programlı.
-Rehberlik faaliyeti daha gelişmiş.
-İlçenin bütününe yönelik daha kapsamlı çalışmalar yapıyor.

Mesela bizim yönettiğimiz Bayrampaşa Bilgi Merkezi, Bayrampaşa'nın yaz programlarını da organize ediyor. Aynı zamanda izcilik gibi çalışmalar da yapıyor. Fakat tüm bilgi evleri ve bilgi merkezleri genelde ilköğretim yaşlarındaki çocuklara (9-15 yaş arası) hitap ediyor.

Rahmetli Cahit Zarifoğlu’nun adının kullanılarak çocuklara yönelik bir eğitim kurumu açılıyor olması başlı başına güzel bir hareket. Hayırlı olsun.

Bilgi Evleri Neler Yapar?

Yoğun ilgi gösterilen Bilgi Evi’nde öğrenciler sakin bir ortamda ödevlerini yapabiliyor, yapamadıkları sorularda öğretmenlerinden destek alabiliyorlar. 30 bilgisayardan oluşan bilgisayar salonunda ödevlerini araştırıp çıktı alabiliyor, anlamadıkları konuları interaktif ortamda ders anlatımlarından dinleyebiliyorlar.

Üsküdar Bilgi Evleri’nd,e öğrencilere ödevlerinde rehberlik ederken asıl amacın çocukları sosyalleştirmek, onlara kişilik, kimlik kazandırmak olduğu belirtilerek çalışmaların öğrenci kulüpleri üzerinden yürütüldüğü ifade ediliyor. Üsküdar Bilgi Evleri’nde kurulan kulüplerden bazıları şunlar: Karagöz Sinema ve Tiyatro Kulübü, Hanendeler Şiir Kulübü, Bir Lisan Bir İnsan Kulübü, Satranç Kulübü, Hezarfen Bilişim Kulübü, Bamteli Müzik Kulübü, Kitap Kurdu Kulübü, Amatör Yazarlar Kulübü, Maharetli Eller Kulübü, Oyun İçinde Oyun Kulübü…

Bilgi Evi

Görgü Kuralları ve Değer Eğitimi dersleri de var

Zaman zaman yapılan yarışmalarla çocukların yeteneklerini ortaya çıkaran Bilgi Evleri, not ve sınav kaygısından uzak ortamlarda çocukların kendilerini daha rahat ifade etmelerine olanak sağlıyor. Ayrıca yine, Görgü Kuralları ve Değer Eğitimi dersleriyle öğrencilerde doğru davranış modellerinin yerleştirilmesi hedefleniyor.

Üsküdar Bilgi Evleri üyesi öğrenciler, enerjilerini güvenli bir ortamda, kendilerine faydalı olacak aktivitelerle atma fırsatı bulurken; Bilgi Evleri Yönetimi, üyelerini, geleceğe gülen yüzlerle bakabilen, aktif, dinamik, yeniliklere açık, çalışkan, sorumluluk ve özgüven sahibi gençler olarak liseye uğurlamanın en önemli temennileri olduğunu belirtiyor.

14074

Bilgi evleri yönetiminden aldığımız haberlere göre, Cumhuriyet Mahallesi’nde kurulan Bilgi evi’ne sadece Cahit Zarifoğlu ismi verilerek kalınmayacak. Cahit Zarifoğlu’nun eserlerinden birtakım çalışmalarla, çocukların onu yakından tanıması da sağlanacak.

Cahit Zarifoğlu Bilgi Evi'nde iki etüd salonu, kütüphane, seminer salonu ve otuz altı adet bilgisayarın bulunuyor. Üç yüz metrekare büyüklüğündeki Bilgi Evi'nden iki bin öğrencinin faydalanması bekleniyor. 

Not: Ümraniye Belediyesi'nin de yaptırdığı bir Cahit Zarifoğlu Bilgi Evi var. 

 

Yavuz Selim Güneş bu işi çok beğendi, diğer belediye ve kurumlara da örnek gösterdi

Yayın Tarihi: 23 Nisan 2010 Cuma 16:44 Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 11:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
azize
azize - 12 yıl Önce

bayrampaşa belediyesinden neden böyle bir demeç alma ihtiyacı hissedildi anlayamadım? ayrıca logo da üsküdar belediyesi bilgi evi logosu değil..haberin aklı karışmış bence..

banner19

banner26