Yorgun gönüllerin inşirah makamı Bursa

Tatil vesilesiyle Bursa’ya gelince uzun zamandır uğrayamadığım camileri ziyaret etmek için şiirin ilk dizesiyle beraber yola koyuldum..

Yorgun gönüllerin inşirah makamı Bursa

 

Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olan şehir. Huzurlu ortamını koruyan, mahallelerinde hâlâ dostluğun hâkim olduğu, büyüdüğüm şehirden bahsediyorum. Bursa’dan…Bursa Ulu Cami

İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuduğumdan, memleketim Bursa’ya gelemediğim zamanlarda, hiç beklenmedik şekilde karşıma çıkardı Tanpınar’ın “Bursa’da Zaman” şiiri. Tatil vesilesiyle Bursa’ya gelince uzun zamandır uğrayamadığım camileri ziyaret etmek için şiirin ilk dizesiyle beraber yola koyuldum. ‘Bursa’da bir eski cami avlusu, küçük şadırvanda şakırdayan su…’ Görkemli camileri çoktur Bursa’nın. Herkesin bildiği o Ulu Cami ise daha bir özeldir her şeyiyle.

İlk durağım: Ulu Cami

Evliya Çelebi “Bursa’nın Ayasofyası” ifadesini kullanır Ulu Cami için. Osmanlı Devleti’nin dördüncü hükümdarı Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış. Hepiniz duymuşsunuzdur rivayeti; Yıldırım Bayezid Niğbolu Savaşı’ndan zaferle çıkabilmek için 20 cami yaptırmayı adamış, zaferden sonra da damadı Emir Sultan’ın 20 cami yerine 20 kubbeli bir cami yaptırma fikrini benimseyerek bu camiyi yaptırmış. İki minaresi vardır caminin ve her biri dörder kubbeli beş bölümden oluşur. Ulu Cami’nin bir farklı özelliği ise ortadaki kubbenin altındaki havuzlu, 18 köşeli şadırvan. Bu şadırvanın hikâyesini şöyle duydum;  şadırvanın bulunduğu toprağın sahibi toprağı satmaya razı olmayıp zorla alınınca ‘zorla alınan yerde namaz kılınmaz’ diye o yer şadırvan olarak yapılmış. Nerede olursanız olun gelin, burada namaz kılmanın, el açıp dua etmenin tadı bir başkadır.

Kentin gürültüsünden kaçıp Emir Sultan Camii’ne sığınmak

Asırlık ağaçlarla çevrili, sessiz, büyük bir cami Emir Sultan. Mutasavvıf Emir Sultan’ın adına eşi ve kızı tarafından yapılmış. Yapım tarihi kesin değil ama Çelebi Sultan Mehmet zamanında yapıldığı tahmin ediliyor. Bu cami ilk yapıldığında tek kubbeli küçük bir cami imiş, sonra odalar eklenmiş. Cami İznik Bursa Emir Sultan Camiiçinileri ile çevrili. Emir Sultan Camii’nin güneyinde, hanımı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış bir de hamam var. Bana sorarsanız bu caminin en güzel halleri de Ramazan’da yaşanıyor. Özellikle teravih namazlarına genelde Emir Sultan’a geliyoruz. Ramazan geceleri cami çevresi de çok canlı ve muhabbet dolu oluyor.

Süslemeleriyle göz kamaştırıyor Yeşil Camii

Ortaçağın şarktaki en güzel anıtlarından Yeşil Cami. Gidip gördüğünüzde bana katılacaksınız; süslemelerinin zarafeti, çinilerinin orijinalliği ve parıltısı göz doyuruyor. ‘Mimarîsinden çok süslemeleriyle ünlü cami’ derler. Caminin mimarı Hacı İvaz Paşa imiş. Çelebi Mehmet tarafından 1420’de yaptırılmış ama süslemeleriyle birlikte 2. Murad döneminde tamamlanmış. İsmini de süslemelerinde kullanılan yeşil renklerden almış. Yeşil Cami’nin avlusu da çok ferah. Osmanlının ilk dönem çini sanatında ne derece gelişmiş olduğunun bir örneği bu cami. Bu caminin de artık herkes tarafından tanınan amcaları var; her işe koşuşturan.Bursa Muradiye Külliyesi

Osmanlı sultanlarından son külliye: Muradiye Külliyesi

Öyle güzel bir mekân ki Muradiye Külliyesi; içine girdiğinizde kendinizi geçmişte buluveriyorsunuz.  Osmanlı padişahları tarafından yaptırılan son külliye. Camisi, hamamı, medresesi ve bahçesindeki 12 türbeden oluşuyor.  Külliyenin merkezi Muradiye Camii Sultan 2. Murad tarafından yaptırılmış. İki büyük kubbesi var. Yaprak ve çiçek motifli süslemeleri de inanılmaz güzellikte.

Bu şehirde daha çok cami, daha çok mekân var. Gezmek mi? Okumak mı? Biraz okudunuz, buyur edelim sizi şehrimize, gelin görün. Ama Bursa’ya gelmeden önce Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Bursa’da Zaman” şiirini bir okuyun. Yolculuğuma şiirin ilk dizesiyle başladım. En sevdiğim kısmıyla bitiriyorum: “Başındayım sanki bir mucizenin/ Su sesi ve kanat şakırtısından/ Billur bir avize Bursa'da zaman

 

Fatma Mizan yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 12:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13