Yûnus Emre'nin kabri nasıl taşınmıştı?

Mustafa Özçelik, Sarıköy’e gitmiş, Yûnus Emre'nin kabirlerini ziyaret etmiş. Gözlemlerini aktarıyor..

Yûnus Emre'nin kabri nasıl taşınmıştı?

 

Geçen hafta sonu havanın müsait olmasını da fırsat bilerek Sarıköy’e, Yûnus Emre beldesine gittik. Amacımız Yûnus Emre’yi yattığı topraklarda bir kere daha ziyaret etmekti. Arzumuz çok şükür gerçekleşti. Bu ziyaretin verdiği manevi huzurla ikindi namazından sonra oradan ayrıldık.

Bu ziyaretin içimizdeki yansımaları ayrı bir bahistir. Belki de kelimelere dökmemek en doğrusudur. Ama konu ile ilgili bir malumat sahibi olunsun için burada bulunan ve üçü de Yûnus Emre’ye ait olan kabirlerin hikâyesini anlatmak istiyorum.Yunıus Emre kabri, Sarıköy

Yûnus’un ilk kabri

Fotoğrafta da görüleceği gibi burası çok sade, toprak bir mezar. Bir mezar taşı bile yok. Belki de vardı, sonradan kayboldu. Bunu bilmiyoruz. Üzerinde mevsim çiçeklerinin yer aldığı ve bana göre Yûnus’a en çok yakışan bir yer. Çok yakınından demiryolu geçiyor. Zaten diğer mezarlar da bununla ilgili. Demiryolu’nun kabrin yakınından geçeceğini öğrenen köylüler, yetkililere müracaat ederek mezarı buradan biraz ileriye nakletmek isterler. Yıl 1944. Eskişehir İl Özel idaresinden gerekli bütçe ayrılır. Gerekli projeler yapılır. Aradan 2 yıl geçer. 1946’da yeni mezar yeri inşa edilir. Aradan üç yıl daha geçer. 6 Mayıs 1949’da mezar açılır. Yûnus’un iskeleti parçalanmamış ve dağılmamış vaziyettedir. Bir heyet huzurunda bir sandukaya yerleştirilir.

Yunıus Emre kabri, Sarıköyİkinci kabri

Yûnus’un yeni kabrine nakli için çok sınırlı sayıda resmi erkân davet edilir. Dahası bir izdihama yol açılmaması için nakil töreni gizli tutulur. Fakat enterasan bir gelişme olur. Ankara’dan bu iş için yola çıkan kişiler, buraya geldiklerinde mezarın yanında 24 meşalenin yanmakta olduğunu ve vaktin gece yarısına yaklaşmış olmasına rağmen ortalıkta mahşerî bir kalabalığın bulunduğunu görüp hayret ederler. Olaya tanık olanlardan biri de Nezihe Araz’dır. Onun Anadolu Erenleri kitabında anlattığına göre ortalıkta 25-30 bin kişi vardır. Daha da ilginci bunlar Bolu’dan, Afyon’dan, Konya’dan ve diğer civar yerlerden gelen kişilerdir. Bu kadar insan, bu olaydan nasıl haber aldı, buraya bu kadar kısa bir süre içinde nasıl geldi? Bu durum, hâlâ bir sırdır.

Yeni mezarın yeri, ilkinden 150 metre ötededir. İşte ertesi sabah öğle namazından sonra sanduka yeni kabre nakledilirken bu 150 metrelik mesafe tam üç saatte alınır. Bu arada kazanlar kurulmuş, pilavlar pişirilmekte ve Süleyman Çelebi’nin Mevlid’i okunmaktadır. Ve Yûnus, böylesi bir hava içerisinde yeni kabrine nakledilir. Bu kabrin de üstü açık olup mezar kitabesinde onun “Sevelim sevilelim” sözleri yazılıdır.Yunıus Emre kabri, Sarıköy

Anıt mezar

Aradan yine yıllar geçer. Yûnus’un ilk kabrinin bulunduğu yer bir külliye biçiminde iken Yunan işgalinde yakılıp yıkılmış bir yerdir. Bu yüzden bir külliye yapımı düşünülür ve yeni bir mezar fikri gündeme gelir. Böylece buraya Yûnus’un yaşadığı dönem olan Selçuklu mimarisinden esinlenerek yeni bir anıt mezarla birlikte külliyenin diğer unsurları olan bir cami, bir konukevi, bir müze ve sergi salonu yaptırılır. Böylece Yûnus, ikinci mezarından da çıkarılarak 24 Mayıs 1970’de düzenlenen bir merasimle bu anıt mezara defnedilir.

Dahası da var

Anadolu’nun daha birçok yerinde Yûnus Emre’ye atfedilen başka mezarlar da var. Karaman, Sandıklı, Kula, Aksaray, Erzurum, Bursa, Ünye bunlardan bazıları. Bir mezarı da Azerbaycan’da bulunuyor. Tabi bunlara mezar değil, makam demek gerekiyor. Bu durum sevilip sayılan pek çok İslam büyüğü için söz konusu. İnsanlar, bu tür şahsiyetlerle olan manevi bağlılıklarını sürdürebilmek için bu yola başvurmaktadırlar.

Yûnus’un hakiki mezarının şurada yahut burada olmasının bir önemi yok. Onların gerçek yerleri sevenlerinin gönülleridir. Derim ki siz de bir imkân bulup yolunuzu Sarıköy’e düşürün. Üç mezarı da ziyaret edin. Külliyenin bahçesinde siz de kuru ve yaş ağaçları aynı yerde görüp “Kuru idik yaş olduk, kanatlanıp kuş olduk” mısralarının hikmetini kavramaya çalışın. Biraz uzaktaki dağlarda Yûnus’un eğri ilken doğrulttuğu ağaçları göreceksiniz. Daha da önemlisi burada ölüm korkusundan hiç eser yok. Yûnus’un “Âşıklar ölmez” mısraları burada hakikat olup müthiş bir sükûnetin denizinde içinizi huzurla dolduruyor.

 

Mustafa Özçelik yazdı

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2013, 11:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
alperen
alperen - 3 yıl Önce

yunus emre hazretlerinin kabrinin nerede olduğu Halim Baki Kunter'in "yunus emre bilgiler-belgeler" isimli kitabında tam 23 tane somut delil ile kanıtlanmış ve niçin söz konusu diğer yerlerde de olduğunun sanıldığı bariz, açık ve somut vesikalarla izah edilmiştir. devlet tarafından da bu kabul görmüş ve Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı yunus emre (sarıköy) köyünde olduğu kesinlik kazanmıştır. bu yüzden olsa gerek 200 TL lik banknotların üzerine buradaki türbenin resimleri basılmıştır.

abbas yolcu
abbas yolcu - 6 yıl Önce

selam tabi olana...1970 yılındaki yunus emre mezarı nın taşıma işlemini Eskişehirİmam Hatip okulu öğrencileri yaptı.taşıma işlemi askerler tarafından organize edildi.o zamanlar askerler ile imam hatiplilerin arası iyi idi.sabahleyin okula gelen askeri otobüsler öğrencileri alıp taşımanın yapılacağı yere götürdüler.işlem bizim.belki mustafa da hayal meyal hatırlıyordur.cünkü çocuktuk. üstü kapalı kabir tepede tek başına idi.anılardan kalanlar bunlar.

Mustaf Ercan
Mustaf Ercan - 6 yıl Önce

Bu mezar Yunus Emre'nin degil.. Acilan mezardan 15 iskelet cikmis ama bu soylenmemistir..Bunu daha sonra kurul uyeleri itiraf etmislerdir..Eskisehir'deki mezarin Yunus Emre ile hic ilgisi dahi yok.gercek mezari Karaman'da..Evliya Çelebi meşhur eseri Seyahatnamesinde Karaman bolumunde şöyle der: “Kirişçi Baba Camiinde, Yunus Emre Hazretleri merkad’i (mezarı)bulunmaktadır. Anın Türkice tasavvufane ebyat-ı eş’arı, ilahiyatı meşhur-ı afaktır” demektedir.Eskisehirdeki gercek degildir.

şükrü taşıyan
şükrü taşıyan - 4 yıl Önce

yunus emre aşıkların pridir onu seven allahı cc sever onlar her yerdedir orası olmuş burası olmuş onlar için fark etmez onlar için sadece kulun aşık gönlü önemlidir.

Yasemin
Yasemin - 5 ay Önce

Gerçek kabrinin erzurumda olduğu söyleniyor

emre çelik
emre çelik - 9 ay Önce

çok güzel anlattınız okurken çok duygulandım

Tugba
Tugba - 8 ay Önce

Gercekten kısa öz ve duygulu bir anlatim olmuş.Tebrik ederim.

Rabia yılmaz
Rabia yılmaz - 3 ay Önce

Allah razı olsun kardeşim,inşAllah gitmek nasip olur

banner19

banner13