Yaz geldi, haydi Suriye'ye!

Gaziantep-Halep treninden sonra, şimdi de Mersin-Halep treni seferleri başladı.

Yaz geldi, haydi Suriye'ye!

“Komşularımızla aramızda mesafeler kısaldı” deyip deyip duruyorlardı. Bence asıl şimdi kısaldı. Suriye’yi o kadar çok seviyorum ki, orada oturmayı, belki çocuklarımı orada büyütmeyi çok isterim. Suriyeli birisini görünce, Şam'da oturan birisini duyunca, kalp atışlarım hızlanıyor. Evet, Suriye'ye gezmeye gidenlerin sayısı çoğalıyor gittikçe. İnşallah karşılıklı evlilikler de çoğalacak. İnşallah Suriye'deki Türkler, Türkiye'deki Suriyeliler artacak.TCDD

Suriye’yi düşleyerek yolculuk yapmak

Bir süredir Gaziantep'ten Halep'e hafta iki gün çalışan treni biliyoruz. Şimdi ona ek olarak, Mersin-Halep treni kullanıma başlanmış. TCDD'ndan öğrendiğimize göre, şimdilik haftada sadece bir gün bu seferler. Mersin'den saat 23:00'da, Halep'ten 03:00'da kalkacak imiş. Yolculuk 9 saat sürüyormuş. İki hafta önce başlayan bu seferlerdeki tren hem pulman hem yataklı vagonlardan oluşuyor. Yani isterseniz yataklı vagonda uyuyarak, isterseniz pulman koltuklarda kitabınızı okuyarak ve Suriye'yi düşleyerek yolculuğunuzu yapabiliyorsunuz.

Şam
(+)

Ucuzluğu da cabası

Bu trenlere olan talep arttıkça, demiryolları kuruluşumuz da trendeki vagon sayısını, gerekirse sefer sayısını artıracak eminim. Trenin ucuz olması da cabası. Mersin'den Halep'e pulman koltuklarla gitmeyi tercih ettiğinizde ödediğiniz miktar sadece 14 euro. Yani bugünün piyasa değeriyle sadece 27 Türk lirası.

Trenlere olan sevgimden dolayı mı, Suriye'ye olan merakımdan dolayı mı bu kadar heyecanlandım, bilmiyorum. Hayırlı olsun, inşallah bu iyi haberler artarak devam eder.

 

Merve Büşra Bozcu, Şam yollarını koklamak istedi

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2010, 20:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
NEVİN SOYSAL AYDIN
NEVİN SOYSAL AYDIN - 10 yıl Önce

Sevgili Merve, heyecanına katılıyorum Suriye ile Türkiye arasındaki sınır çizgisinin ne denli yapay olduğunu oraya gidince anlıyorsunuz. Farklı pek çok şey var tabi ki, kıyafetler değişiyor, arabaların modeli değişiyor belki, ama insanların aynı olduğunu görüyorsunuz. Konya, Bursa nasılsa Halep, Şam da ayne öyle ve o denli bizim. Daha çok sayıda insanın bu seferlerle oralara gidip bu güzellikleri görmesi dileğiyle.

Hasan Mansur
Hasan Mansur - 10 yıl Önce

Şu aile meselesi yok mu, orası işi kesiyor dostlar. İstanbul'dan Şam'a direkt otobüs seferleri var fiyatlar münasib ama anne babanın izni için beraber gidecek grup bulmak lazım, ölme eşşeğim ölme velhasıl! İnanır mısınız, Şam gezisi gibi kolay bir gezi için bile üç senedir uğraşıyorum. Ailelerin de gençlere biraz destek olmaları, hiç değilse köstek olmamaları lazım bence.

Salih Radovic
Salih Radovic - 10 yıl Önce

istanbuldan hatay 50 kaat. hataydan şam 15 kaat. otobüs firmaları var ben 10 küsur kere gittim JET turizm en iyisi. adamlar pasaport işlerinde yardımcı oluyorlar. suriyenin pasaport polisleri gıcıklık yaptıklarında yarımcı oluyorlar. bir firma var ismini vereyim mi bilmiyorum. onla gittim. pasaport polisi rüşvet istedi. daha o zaman suriyeye vize vardı. benim iş uzayınca otobüs bastı gitti. kilisten taksiler de gidiyor. kiş başı 20 kaat en fazla.
anaya babaya allahaısmarladık deyip çıkacaksın.

Salih Radovic
Salih Radovic - 10 yıl Önce

sınır çok yapay falan değil. herşey aynı falan hikaye. hadi tebriz urumiye deseniz anlarım ama suriye farklı. bırakalım bu romantik osmanlı tavırlarını

M.F.D.
M.F.D. - 10 yıl Önce

Bu bir romantikleşme değil ki... Tren sevgisi bambaşkadır. Herkesin de anlayabileceğini düşünmüyorum. Merve Büşra Bozcu Hanımefendinin "Tren Gelir Hoş Gelir" yazısında da bahsini ettiği gibi, trenler arıza yapar, rötar yapar, uzun uzun duraklarda bekler... ama trendir o.
Ne kadar soğuk ve cansız olarak gözükse de öyle değildir, trenle aralarında duygusal bir bağ kuranlar için.

banner19

banner13

banner26