Yayıncılarda bir Sultanahmet özlemi var!

Beyazıt Kitap Fuarı nasıl gidiyor, neler var neler yok, en çok hangi kitaplar satılıyor, yeni kitaplar neler, gitmeden bu habere bir göz atın.

Yayıncılarda bir Sultanahmet özlemi var!

 

32. Beyazıt Kitap Fuarı’nda yayıncılarla görüştük. Son dönemde bastıkları eserleri, hangi eserlerinin yoğun ilgi gördüğünü ve “şu kitap/lar keşke daha çok okura ulaşsa” dedikleri kitapları sorduk. Ayrıca fuarın bu seneki durumu hakkında görüşlerini aldık.

EDAM- Makbule Murzoğlu:

* Daha öncesinde din eğitimi odaklıydık. Bu sene karakter eğitimi ve değerler eğitimine (geçen sene de vardı bunlar) daha da ağırlık verdik. Çizgi öykü ve hikâye tarzında, değerler eğitimine katkı sağlayacak eserler hazırlamış olduk. Bir Kuzu ve Bin Kuzu, yardım temasını ele alıyor. Ayrıca unutulmuş olan bereket kavramına da değiniyor. Deniden Gelen misafire saygı temasını ele alıyor. Bu arada bütün kitaplar hem konu anlatıyor, hem de konuyu destekler nitelikte etkinlikler var. Hem çocukları eğlendirmek, hem de çocuklarımıza değerlerimizi hayatlarına sokabilmek amacımız.

* “Meryem” kitaplarımız ilgi görüyor Öz Denetim, Sabrı Öğreniyor, Saygı Görüyor, Doğruluktan Vazgeçemiyor. Değerler eğitimine yönelik bu kitaplar, 8 eserden oluşacak ve 4 tanesi çıktı.

* Eğitimcilere yönelik “Perese” isimli setimiz ilgi görüyor ama daha fazla ilgi görmesini bekliyoruz. “Ev Okulu” kitaplarımızın da ilgi görmesini bekliyoruz. Ev Okulu kitapları siyer, ilmihal ve ahlâk kitaplarından oluşuyor, toplamda 9 kitap. Kur kur ilerliyor. Her kurda bir siyer, bir ilmihal ve bir ahlâk kitabı işleniyor. Oldukça renkli ve bu kitaplardan çocuk hem kendi başına faydalanabilir, hem de konu sonrası etkinlikler var ve eğitimciler- anne babası yardımıyla yararlanabilir. Hem yaz dönemi hem de okul dönemi için ideal olabilir Ev Okulu seti.

* Fuara katılım çok yoğun değil. Özellikle Sultanahmet’e nazaran düşük. Caminin tadilatta olması hasebiyle insanlar daha merkezî yerlere yöneliyorlar.

Beyan Yayınları- Mehmet Tevfik Ekiz:

* İhsan Süreyya Sırma’nın Haçlı Seferleri kitabı. Bizim bilebildiğimiz kadarıyla Türkçe’de ilk olarak yayınlanmış bir kitap. Yine İhsan Hoca’nın üslubu ve ifadesiyle, diğer kitaplarına benzer tarzda çıkan bir kitap: Peygamberler Tarihi. Namaz vakitlerini baz alarak yazarlarımızın, şairlerimizin, çizerlerimizin ne düşündüklerine dair bir kitap olan Adem Turan’ın derlediği Beş Vakit Yazar’ı, Cahit Zarifoğlu’ndan 12. ve 13. eseri olarak Radyo Oyunları ile Rilke’nin Romanında Motifler (Almanca yazmış bitirme tezi olarak, o tez üzerine yapılmış bir tez de bu kitabın sonunda mevcut) eserleri yeni basılanlardan. Ayrıca hayat ve hatırat serimizden de üç tane kitap çıktı. İki tanesi Malatya merkezli. Daha önce Sait Çekmegil’i ve Saatçi Musa’yı anlatan kitapları çıkarmıştık (Sait Çekmegil’in baskısı tükendi, Okur Kitaplığı’ndan çıkacak). Şimdi iki yeni kitap: Ramazan Keskin Hoca’nın hayatını Şevket Başıbüyük’ün kaleme aldığı Diz Çökmeyen Adam ile Mehmet Çelen’in yazdığı ve üç Sait’ten ikinci olan Said Ertürk’ün hayatının anlatıldığı İlim ve Hareket Adamı- Said Ertürk kitabı da yeni. Bu dizinin bir diğer yeni kitabı ise Hasan Başpehlivan’ın Kağıt Kokulu Yıllar’ı. En son gelen bir kitabımız daha var: Şefik Korkusuz’un Eski Diyarbekir’de Gündelik Hayat kitabı ki bu da geçmişe atıf yapıp özlenilen çocukluğumuzu anlatıyor. Cahit Zarifoğlu’nun kızı Betül Zarifoğlu’nun da Muga Zıpzıp diye bir çalışması var ve ilkokula yeni başlayan ve devam eden okuyucularımız için güzel bir çalışma oldu.

* Bizim okuyucularımız neyi alacağını veya neyi okuyacağını bilerek geliyorlar. Üç önemli şahsiyet için burada bulunuyorlar: Muhammed Hamidullah, Cahit Zarifoğlu ve İhsan Süreyya Sırma Hoca. Bu sene Hamidullah’ın eserlerinin bütün olarak alındığını fark ettik. Bunların içerisinden ön plana çıkan bir eserden bahsedemeyiz. Set olarak alınıyor yahut eksikler tamamlanıyor. İhsan Süreyya Hoca’nın yanına, onun eserleriyle büyüyen insanların hocanın kitaplarını çocuklarına okutmak için geldiğini görüyoruz. Onlar buraya gelince yeni çıkan kitapları da görüyorlar tabi. Haçlı Seferleri ve Peygamberlerin Hayatı İhsan Hoca’nın tercih edilen eserlerinden. Ah Endülüs’ü geçen sene kaçıranlar, o kitabı da tercih ediyor. Hamidullah Hoca’da yaşadığımız hadiseyi bu sefer İhsan Hoca’da da yaşıyoruz: İlk Dönem İslâm Tarihi diye İslâm Öncesi Mekke Dönemi ile başlayıp Abbasiler Dönemi ile biten 6 kitaplık serisi kutulu takım olarak okuyucular tarafından tercih ediliyor. Cahit Zarifoğlu okurlarının öteden beri değişmeyen talepleri var: Şiirler, Yaşamak, Bir Değirmendir Bu Dünya, Zengin Hayaller Peşinde. Radyo Oyunları ile Rilke’nin Romanında Motifler yeni çıktığı için talep edilen kitaplar arasında. İlaveten, bu eserler dışında aranan kitaplar ise İslam Peygamberi, Nehc’ül Belaga, Bostan ve Gülistan. Abdurrahman Arslan’ın kitaplarını ayrı bir kategoriye koyup onun kitaplarını ‘Abdurrahman Arslan kitabı’ olarak almaya geliyor okuyucularımız.

* Kur’an incelemeleriyle ilgili olarak okuyucunun ilgisini umuyordum. Biyografi serimiz de var ayrıca. Az sayıda okuyucumuz onları talep ediyor.

* Beyazıt Camii’nin restorasyonda olması fuarı olumsuz etkiledi. Caminin kapalı olması dolayısıyla küçük bir alan kaldı ve oraya ikindi namazında dahi sığmıyor insanlar. Böyle olunca namaz kılmak için, iftar etmek için, kültürel etkinlikler ve teravih için başka taraflara yöneldiler insanlar. İnsanlar Süleymaniye ve özellikle Sultanahmet’teler daha çok. En azından bu sene bu fuar Sultanahmet’e alınabilirdi ama maalesef beklediğimiz şey olmadı.

İnsan Yayınları- Yunus İpek:

* Pascal Oyunu, Hadis Usulü’ne Yaklaşımlar, Gelenekselci Ekol ve İslam, İslâm Medeniyetinin Dinamikleri, Sufizm ve Sürrealizm, Âşıkların İbadeti, Beşer Tecellisi kitapları yeni.

* Güvercin Gerdanlığı- İbn Hazm, Sabredenler ve Şükredenler- İbn Kayyım, Hilafetin İlgasının Arka Planı- Mustafa Sabri Efendi, Hz. Muhammed’in Hayatı- Martin Lings sürekl satan eserlerden.

* Her eser alıcısını buluyor. Saklı kitap kalmıyor. Özellikle bizim yayınevini takip edenler biliyor neyi alması gerektiğini.

* İlk günler biraz durgun olsa da fuar Allah’a şükür şu an iyi. Caminin restorasyonu  biraz etkiliyor.

Ötüken Yayınları- Aydın Altunay:

* Yılmaz Öztuna’nın bütün kitapları artık Ötüken Neşriyat’ta. Victor Hugo’nun Sefiller’ini tam metin- 3 cilt olarak yayınladık. Sefiller’deki bir diğer güzellik de, 1910 Osmanlıca ilk çevirisinin günümüz diline aktarılmış hâli olması. Galip Erdem’in kitapları 4 kitaba ulaşarak tamamlandı. Atsız’ın birkaç kitabı çıktı. Cezmi Bayram’ın kitabını yayınladık. Nevzat Kösoğlu’nun bir yayını çıktı.

* Popüler kültür yayıncılığını bir tarafa bırakırsak, onun dışındaki yayınlar belli. 100 Temel Eser mutlaka bir ilgi görüyor. Ötüken Neşriyat için söylersek akademik çalışmaların ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Akademik okuyucu kitlesi var, bunlar ilgi gösteriyor.

* Yılmaz Hoca’nın kitapları bize geçmeye başlayınca, karşılığını görmek istiyoruz. Çünkü hocanın bütün kitaplarını topladık, böyle bir merak var. Daha çok Sefiller’de bir merak var ve ilk yayınladığımız dünya klasiği. Bu ay çıktı daha, çok yeni.

* Fuar her geçen sene kan kaybediyor gibi görünüyor. Ramazan’ın birinci haftasını yeni bitirdik, çok başındayız ama bugün itibariyle durum bu: Kan kaybediyoruz biz burada. Çünkü arada kaldık. Bir tarafta Sultanahmet etkinlikleri çok hareketli, devam ediyor, aileler iftara gidiyor oraya ve Sultanahmet’in kendi verdiği bir algı var. İnsanlar oraya yöneliyor ve biz yayıncılar olarak biraz kenarda kalıyoruz. Sultanahmet’te ise dini yayınlar fuarı üstünde gidiyordu, bu sefer kültür yayıncıları yani bizler orada pek hareket göremiyorduk. Sultanahmet tercihtir ama cami içinde değil. Meydan, Ayasofya’nın önü… Oralarda bir yer olabilir.

Kubbealtı Yayınları- Mustafa Gündüz:

* Sâmiha Ayverdi’nin yeni bir kitabı çıktı, yayınlanmamış röportajları ve anketleri O da Bana Kalsın isimli kitapta toplandı. Yakında kaybettiğimiz Nâzik Hoca’nın hayatını anlatan Gazanfer Sanlıtop’un hazırladığı Gönül Dostu Nâzik Hoca çıktı. Hz. Mevlânâ ve Mevlevî Kültürü- Mehmet Demirci, Uğur Derman’ın hazırladığı Murakka’-ı Has tekrar basımı (Sultan 3. Ahmed’in tuğralarından oluşan bir albüm kitap) yeni çıktı. Fuara gelecek olan yeni çıkacaklar var: Süheyl Ünver’in Edirne Defterleri ve Çiçek Derman’ın hazırladığı Rikkat Kunt kitabı.

* Yılmaz Öztuna’nın İkinci Abdulhamid kitabı, Mesnevî Şerif, Kubbealtı’nın lügati olarak da bilinen Misalli Türkçe Sözlüğümüz ilgi görüyor. Sâmiha Ayverdi ilgi görüyor. Ahmet Yüksel Özemre’nin Üsküdar’da Bir Attar Dükkanı, İstanbul Geceleri, İbrahim Efendi Konağı başta olmak üzere birçok eser ilgi görüyor. Mehmet Demirci’nin 40 Levha 40 Yorum kitabı da var bu listede.

* Çok fazla eser var bizde ve bunların kültürel ve sanatsal değerleri yüksek. Normal kitap gibi basılmadığı için daha maliyetli oluyor ve bu da fiyata yansıyor; okuyucuyu etkiliyor. Hicaz Hatıratı, Hüseyin Vassaf’ın çok önemli bir eseri. Süheyl Ünver’in kitapları ilgi görse güzel olur.

* Bu yıl Beyazıt Camii’nin tadilatı var. Özellikle iftar sonra biraz daha geride geçen seneye göre. Ama daha ilk haftası. Tanıtım eksikliği de olabilir. Onun dışında yaz dönemi olmasının etkisi olsa da genel etki Beyazıt Camii ile alâkalı.

Ekin Yayınları- Mücahit Gökduman:

* Hasan el Benna’nın Siyasi Düşüncesi- İbrahim Ganim, Müslüman Kardeşler’in Doğuşu- Brynjar Lia, Bahadır Kurbanoğlu- Şeyh Sait, Kur’an’da Diriliş Gerçeği- İskender Şahin, İskilipli Atıf Hoca- Bahadır Kurbanoğlu& Bülent Gökgöz eserleri yeni çıkanlardan.

* Hasan el Benna’nın Siyasi Düşüncesi ile Müslüman Kardeşler’in Doğuşu’na ilgi var. İskilipli Atıf Hoca ve Şeyh Said de ilgi gören kitaplar arasında.

* İlgi gören kitaplar zaten bizim ilgi görmesini beklediğimiz eserler.

* Büyük ihtimalle cami kapalı olduğu için fuar biraz durgun geçiyor.

Mana Yayınları- Halime Karpuzcu:

* En son çıkan kitabımız Mahmud Hamdi Zakzuk’un kaleme aldığı Küreselleşme Çağında İslam. Doğu- Batı Tartışmaları bu sene çıktı. Yaşar Soyalan’ın Suriye eseri, ayrıca Filistin İsrail kitabı var. Bu sene çıkan çok kitabımız var. Daha çıkacak olanlar var. Cabiri’nin tefsiri Fehmü’l Kur’an çıkacak. Ahmet el Katib’in iki kitabı çıkacak: Anayasal Meşrutiyet ve Temel Hak ve Özgürlükler.

* Hamira Mevdudi’nin yazdığı Babam Mevdudi, Arap Baharı- Turan Kışlakçı, Cabiri- Kur’an’a Giriş rağbet gören eserlerden. Bunları ön plana çıkarıyoruz ama diğerleri de hemen hemen birbirine yakın ilgide diyebilirim. Doğu Batı Tartışmaları da ilgi gören eserlerden.

* Bu söyleyeceklerim benim fikrim. Casim Sultan’ın kitapları önemli. Genelde Türk bir yazar sanıldığı ve tanınmadığı için sanırım, çok fazla ilgi gösterilmiyor Sultan’a. İnsanlar bizim kitaplarını çevirdiğimiz yazarlar hakkında fazla bilgi sahibi değiller. Türkiye’de kitapları daha önce çevrilmemiş, çevrilse bile çok fazla tanıtımı yapılmamış kişiler oluyor. Mevdudi, Seyyid Kutup biliniyor ama Ahmet el Katib’den, Şankıti’den fazla haberdar değiller. Aslında onlar son dönem fikir adamları.

* İki penceresi var fuarın: İlgi ve ticari boyutu. Ticari boyutu ile ilgili çok beklentimiz yok ama genel olarak bir şikâyet var. İlgi de bu sene az. Bunda caminin restorasyonunun ve buranın reklâmının az yapılmasının etkisi olabilir.

İşaret Yayınları- Haris Yardımcı:

* Aykut Kazancıgil, Hüsrev Hatemi ve Ayhan Vergili’nin Bilim Tarihi ve Kültür Yazıları, daha önce de basılan ve 2. baskısı yapılan Hilmi Ziya Ülken’in bibliyografyası, Belagat Dersleri, İsmail Naim Bey’in Hatıraları, Necip Fazıl’ın Düşünce Dünyası, mutezile’nin Kelam Polemikleri, Muhammed Abduh’un Fatiha Suresi ve Amme Cüzü Tefsiri yeni çıkan eserlerimizden. Âlem- i İslam’ın yeni baskısını yaptık ayrıca.

* Kur’an kitaplığımız daha çok satıyor. Ali Şeriati, Muhammed Abduh- Fatiha Suresi ve Amme Cüzü Tefsiri, Kur’an Mesajı ve sözlüklerimiz çok satılıyor.

* Âlem-i İslam ve Japonya'da İslamiyet'in Yayılması eseri önemli bir hatırat. Özellikle 1. Dünya Savaşı öncesi Japonya, Çin, Tataristan, Moğolistan bölgelerini anlatan gayet akıcı bir eser. 2 ciltlik bu eser dönemi anlamak ve modernleşmemiş Japonya’yı öğrenmek için iyi bir eser.

* Fuar bu sene biraz sakin geçiyor. Caminin kapalı olmasıyla alâkalı olabilir. Ayrıca iftar saatinin geç olması da etkili olabilir.

Pınar Yayınları- Selimhan Gündoğdu.

* Adem Özköse’nin Ümmet Coğrafyası, Vahap Akbaş’ın Seferî Yazılar, Mustafa Uzun’un Selamunaleykum Pasaportu: Batı Yazıları, Murat Kayacan’ın Kur’an’ın Hz. Peygamber’i Eğitmesi yeni eserlerimizden.

* Okuyucu Adem Özköse’nin Ümmet Coğrafyası ve Cennete Otostop eserlerine bayağı ilgi gösteriyor. Celalettin Vatandaş’ın Vahiyden Kültüre adlı eseri ile Hz. Peygamber’in hayatının anlatıldığı siyeri çok ilgi görenler arasında. Mevdudi- Gelin Müslüman Olalım, Seyyid Kutup- Yoldaki İşaretler de bunların arasında.

* Hemen hepsi satılıyor.

* Fuar geçen senelere göre daha boş. Beyazıt Camisi’nin tadilatından dolayı olabilir bu. Sadece gezmeye gelen adam da gelmiyor. Bu sene diğer senelere göre durgun.

İz Yayıncılık- Eyüp Sami Yavaş:

* Korkut Tuna’nın Yeniden Sosyoloji’si, Cihan Aktaş’ın Sınıra Yakın’ı, Hayrettin Karaman- İslami Hareket Öncüler 2. cildi, Sadık Albayrak’ın Türkiye’de İslamcılık Batıcılık Mücadelesi, Ali Haydar Haksal’ın Oruç Çağrısı, ayrıca hikâye kitabı Seyir Balkonu çıktı.

* Rasim Özdenören’in eserleri ilgi görüyor: Gül Yetiştiren Adam, Müslümanca Yaşamak, Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Kafa Karıştıran Kelimeler, Çok Sesli Bir Ölüm. Erdem Bayazıt’ın şiirleri çok çok fazla rağbet görüyor. Ömer Faruk Dönmez’in Hamza’sı ve Bir Yobazın Günlüğü gidiyor. Sait Halim Paşa’nın Buhranlarımız eseri de sık satılıyor. Kitapları satılan veya satılmayan olarak değerlendirmek istemeden, piyasada bir kitabın eksikliği var mı yok mu olarak düşünüyoruz. Hayrettin Karaman’ın Günün Meseleleri-Helaller ve Haramlar, İslami Hareket ÖncüleriHüseyin Nasr’ın okuyucu kitlesi bol. Schuon da ilgi görüyor. Sadreddin Konevî’nin Füsusu’l Hikem’in Sırları ile Ebu’l alâ Afifî’nin Füsusu’l Hikem Okumaları İçin Anahtar var. İnsanlar bu iki eseri görünce Füsusu’l Hikem’i soruyorlar, ona da talep çok.

* Askalani’nin Sahabe- i Kiram Ansiklopedisi daha fazla ilgi beklediğim eserlerden. Schuon’un da fazla ilgi görmesini beklerim.

* Caminin tadilatından dolayı insanlar gelmiyor çok fazla. İftardan sonra bariz bir düşüş var.

Kitabevi Yayıncılık- Ahmet Aktaş:

* Yeni baskılarımız var. Tarih alanında Tarih-i Buhara’yı bastık. Mahir İz’in Yılların İzi sürekli sattığı için yeni baskıya girdi. Mehmet Ali Beyhan’ın Geçmişten Günümüze Seyahatler ve Seyahatnameler eserini çıkardık. Nuh Kitabı ve Yorgan Kitabı da yeni çıkan eserlerimizden.

* Mahir İz’in Yılların İzi her dönem ilgi çeken eserlerimizdendir. Hatırat kitapları gidiyor. Felsefe alanında Cabiri kitapları ilgi gören eserlerimiz arasındadır.

* Mesnevi Şerhi fuarda ilgi görüyor ama çok daha fazla ilgi görebilir.

* İlk hafta genelde sıkıntı oluyor ama şu an için açılmaya başladı. Bu sene Beyazıt Camii’nin genel bir restorasyonda olması geçen seneye nazaran yoğunluğu düşürdü. Önümüzde Kadir Gecesi’ne kadar uzun bir süreç var. Grafik yükseliyor. İnşallah daha iyiye gidecektir.

Semerkand Yayınları- Ünal Aksoy:

* Hz. Ömer, Dül ü Can, Mahazar, Mahşer Günü, Akaidin Özü, Lemezât- ı Hulviyye son çıkanlardan.

* Tasavvuf serisi dikkat çekiyor. Gazalî serisi ilgi görüyor. Kalplerin Keşfi, Dil Belası da bunlar arasında.

* Öğütname dikkat çekse güzel olur. Menkıbe serisi de ilgi bekliyor.

* Fuar bu sene biraz daha sönük geçiyor. Umarız açılır. Caminin kapalı olması etki ediyor.

Dergâh Yayınları- İbrahim Hakkı Özkal:

* Mustafa Kutlu’nun Sıradışı Bir Ödül Töreni, Teoman Duralı’nın yayına hazırladığı Kutadgu Bilig Türkçe’nin Felsefe Bilim Sözlüğü (tamamlanınca 2000- 2500 sayfalık güzel bir sözlük olacak), İhsan Kara’nın hazırladığı Orta Sayfa Sohbetleri, İrade Hareket İsyan- Mehmet Birgül (Nurettin Topçu’yu anlatan biyografik bir çalışma), Islahat Siyaset Tarikat isminde Muharrem Varol’un yazdığı Osmanlı son dönemindeki tarikat ve ıslahat hareketlerinin incelendiği bir eser ve edebiyat inceleme kitapları çıktı. Ayrıca yepyeni bir şey ortaya çıkardık: Ahmet Mithat Efendi’nin külliyatının tamamını basmaya çalışacağız. Şu an külliyatından 3 yeni eser çıkardık: Müşahedat, Şeytankaya Tılsımı ve Kıssadan Hisse.

* En fazla Mustafa Kutlu’nun ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserleri ilgi görüyor. Nurettin Topçu da var ilgi gören yazarlar arasında. Mustafa Kutlu’nun belli bir okuyucu kitlesi var. Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü ilgi görüyor. İsmail Kara’nın eserleri akademik olduğu için akademisyenler daha çok ilgi gösteriyor.

* Çağdaş Türk Düşüncesi’nin daha çok ilgi görmesini isteriz.

* Fuar hamdolsun iyi. Bu sene Beyazıt Camii’nin kapalı olması hasebiyle ilgi biraz az. Herkeste bir Sultanahmet özlemi olduğunu söyleyebilirim.

Karınca & Polen Yayınları- Furkan Birışık:

* Bir mücahidin El Kitabı, Helak Eden 7 Büyük Günah, Sahîh-i Müslim Şerhi el-Minhâc eserleri yeni çıkanlardan.

* Farzet ki Öldün, Hanefi Fıkhı, Ahiret Hayatı ve iki liralık kitaplar çok satılıyor.

* Müslümanım Diyen Bir İnsan Niçin Namaz Kılmak İstemez eseri bu sene çok gitmiyor. Bir Mücahidin El Kitabı’nın da gitmesi bekleniyor.

* Geç vakit olduğu için akşam çok kalabalık olmuyor, haftasonları daha çok gelen oluyor.

Küre & Klasik Yayınları- Cabir Atik:

* Otur Baştan Yaz Beni ve Davutoğlu’nun konuşmalarının derlendiği ve baskısını yaptığımız kitaplar yeni eserlerimizden.

* Aliya’nın eserleri satılıyor: Tarihe Tanıklığım, Özgürlüğe Kaçışım, Konuşmalar.

 

Esad Eseoğlu konuştu ve Beyazıt kitap fuarından aktardı

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2013, 16:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mem
mem - 6 yıl Önce

Okurlarda, fuar takipçilerinde de var o özlem..

banner19

banner13