Üsküdar'da Çay Nerede İçilir, Yemek Nerde Yenir?

Son 1-2 sene içinde Üsküdar’da, gidilip oturulabilecek, çay içilip muhabbet edilebilecek birkaç yeni mekan zuhur etti. Mehmet Erken bu mekanlardan Na-dide ve Sâhib’ul Çay Asaf Osman Efendi’ye dair yazdı.

Üsküdar'da Çay Nerede İçilir, Yemek Nerde Yenir?

Geçtiğimiz günlerde Mustafa Nezihi Abi, Üsküdar’daki Abbara Cafe’yi ele alan bir yazı yazdı. Abbara Kafe, son dönemlerde Üsküdar’da bir seri olarak açılan güzel mekânlardan sadece bir tanesi. Son 1-2 sene içinde Üsküdar’da, gidilip oturulabilecek, çay içilip muhabbet edilebilecek birkaç yeni mekan zuhur etti. Bu “orijinal" yerlerin hepsinin aynı dönemde açılmasının bir sebebi var mıdır bilmiyorum, ama dikkate değer müesseseler olduğunu not etmemiz gerekiyor.

Kitap ve dergilerle barışık bir mekân Na-dide

Benim değineceğim ilk mekân, şehrimizin nadide mekânlarından Nâ-dide. Nâ-dide bir anne ile iki oğlunun işlettiği bir aile müessesesi. Oturup çay-kahve içilebilecek, yanında leziz anne yemeklerinin yenilebileceği bir yer. Her türlü yemek zevkine hitap etmesi ise cabası. Veganlardan vejeteryanlara kadar geniş bir yelpaze… Yani kimisi fazla hassas bile diyebilir, o kadar hassas… Hele de Üsküdar’da çokca vakit geçiren herkesin yaşadığı, “şöyle eli yüzü düzgün” yemek yiyecek yer bulamama sıkıntısına, birkaç seviye yukarıdan giriş yapıyorlar. Menüsü şuradan detaylıca incelenebilir. 

Dergi ve kitap köşesi ve bu dergi ve kitapların yazarlarının mekânı tercih etmesi, Nâ-dide’nin alamet-i farikalarından (en azından benim daha çok dikkatimi çeken) ilki. Bir dönem dükkânda sahaf mezatları düzenlense de şu an bu etkinlik devam etmiyor. Kitap ve dergilerle barışık bir mekân burası…

Bir diğer öne çıkan husus ise gazozlar. Büyük içecek markalarının dışında, memleketin dört bir yanından envai çeşit gazoz, tek olarak da, yemeklerin yanında da tüketilebiliyor. “Gazlı su işte” demeyip birer birer denemek gerek. Tabi bu işin meraklıları için, tüm gazozları bir mekânda bulabilmek de ayrı bir ayrıcalık bana kalırsa. Niğde gazozu furyasının tadı damağında kalanlar için, Nâ-dide önemli bir durak. 

Ramazan yaklaşırken, bir kenara not etmek iyi olabilir. İftardan sahura oturmak için geniş bir mekânı da mevcut, bu aralık teravihi de eda etmek isteyenler için cami de hemen karşılarında… 

Adresi: Nâ-dide, Mimar Sinan Mah. Selami Ali Efendi Cad. No:47/E,

Çay musikiyle harmanlanıyor Sâhib’ul Çay Asaf Osman Efendi’de

Nâ-dide gibi geniş yelpazeli, uzun soluklu oturmalara elverişli bir mekândan sonra, şimdi daha butik bir yeni mekâna geçebiliriz: Sâhib’ul Çay Asaf Osman Efendi.

Bugün İstanbul’un pek çok yerinde kahvenin de çayın da en butik halleri yaygınlaşmaya başlasa da, Asaf Osman Abi’nin bu konudaki namı, tüm yeni trendlerin önünde bir tavşan atlettir diyebiliriz. Bundan 10-15 sene önce, Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi’nde bir efsane olarak ortaya çıkan Asaf Osman Abi ilk başlarda “Boğaziçi’nde birisi varmış, ders çalışanlara çay dağıtıyormuş, dersliklerin kapısında durup aralarda çay servis ediyormuş” denilerek kulaktan kulağa yayıldı. Bu ücretsiz ve en kalitelisinden çay ikramları sonrasında okul çevresini aştı ve ünlüsü ünsüzü pek çok kişinin kulağına kadar gitti.

Osman Abi çaya âşık birisi. Sohbet ederken de çaydan başka bir şey konuşmanız pek mümkün değil. Yıllarca her gün üşenmeden, usanmadan demlediği farklı harmanları teker teker not etmiş, çayın en güzel halini tecrübî olarak elde etmiş ve bir diğer ilgisi olan musiki ile harmanlayarak, kendi karışımlarını musiki makamları ile isimlendirmiş. 

Bu oldukça özelleşmiş ilgi ve bilgisini, okul talebelerinden sonra yine Boğaziçi civarında ilk kez deneyen Asaf Osman, yıllar içinde pek çok irili ufaklı deneme sonunda, yine çok sevdiği Üsküdar’da karar kıldı ve Valide Camii’nin yamacında ufak bir dükkân açtı. Musiki ve çay ile dolu bu mekân, bir nebze daha küçük, fakat yine bir nebze daha özel bir konumda. Çaya bu açıdan bakmak isteyenler için ideal bir mekân…

 

Mehmet Erken

 

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2016 Çarşamba 15:09 Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 15:09
banner25
YORUM EKLE

banner26