Üsküdar'da Ahenk var!

Bak artık bahar gelmiştir. İkindi sonrası çaylar bizi beklemektedir. Belki Niyazi Sayın gelir bugün.

Üsküdar'da Ahenk var!

Üsküdar Ahenk Semai Kahvesi

Sevdiğimiz yerleri, mesela Üsküdar’ı anlata anlata bitirebilir miyiz? Bizim yaşam maceramız devam ettikçe yaşadığımız yeri de anlatmayı sürdüreceğiz. Çünkü aslında gittiğimiz, oturduğumuz, çay içtiğimiz, sohbet ettiğimiz yeri anlatırken kendimize kapılar aralarız, pencereler açarız. Oturduğumuz yer bizim kendimizin seçip oturduğumuz ve muhabbeti koyulaştırdığımız yerdir.

Şerefü'l-mekân bi'l-mekin

Mekân değişir, insana tesir eder; insan değiştikçe mekânlar da değişime uğrar. Bu biraz da yenilenme ve tazelenme anlamına gelir. İnsanın mekânların güzelliğini anlatması için elbette o mekânın durmaksızın değişmesi gerekmiyor. Bu çok modern bir anlayış ve kabulleniş olur. Bize göre ‘şerefü’l-mekân bi’l-mekin’dir. Bir mekânı şereflendirenler, orayı teşrif edip değer katanlardır.

Musikinin ve tefekkürün ve sohbetin Aheng'i

Üsküdar’da, eki belediye binasının arkasında, önceleri İlyas Abi’yle Özcan Abi’nin büyük emekler vererek açtıkları ve bir yıla yakın sıcak çaylar sundukları, o zamanlar bir türlü bir isme kavuşamayan, şimdilerde ise Ahenk’le söylenen bir mekân var.

Üsküdar Ahenk Semai KahvesiOrada sabahın erken saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine dek süren taze çay servisi var. Soğuk kış günlerinde ve gecelerinde nice değerli ismin içini ısıtan sadece buranın çayı değildir elbet. Daha yakıcı, ağza alınamayan, ruhu yakalayan, kalbe işleyen bir şey var orda. Kulaktan ta içe akan bir şey… Mekâna Ahenk Semai Kahvesi ismini münasip gören neyzen, musikişinas Ömer Çakıroğlu’nun mest edici üfleyişi mesela. Aynı zamanda akıl kulağınız da Yusuf Kaplan’ın hararetli sohbetindedir. Dudağınız sıcak çaydan yudumluyordur.

Aşk olmazsa meşk olmaz!

Sohbet devam ederken bir ud icrası başlar içerden. Koptu Kervan ya da Bolahenk grubu meşke başlar haftanın mesela perşembe akşamları, pazartesi geceleri. Tanburun o tok sesi kaplar palmiyeninÜsküdar Ahenk Semai Kahvesi altını, üstünü. Bir ağaç altıdır dışarısı. Asım Gültekin gelmiştir. Görkem Evci, Samet Akten, Yavuz Selim Güneş ve uzaklardan M. Fatih Kutan bile gelmiştir. Gecenin sessizliği hepimizi bürümüştür.

Koptu Kervan cümbüşle...

Sonra bak artık bahar gelmiştir. Üşümek yoktur. İkindi sonrası çaylar bizi beklemektedir. Belki Niyazi Sayın gelir bugün. Daha önce gelmişti. Sur Kenti Hikayeleri kıvamında anlatışıyla Ali Ayçil, Cumhur Kaygusuz, Cem Sancar, Fuat Fidan, Ali Tam, Orhan Çakıroğlu ve kim bilir daha nice isimler gelir. Koptu Kervan cümbüşüyle gelir, Murat Çelik hüznüyle...

Üsküdar Ahenk Semai KahvesiKalbin ve ruhun yolunu bilen müzikler

Müzisyenler gelmemişse, dükkanın sahibi nâyî Ömer Çakıroğlu konuklarına çay sunduğu için ney üfleyemiyorsa, haftada bir kaç kez gerçekleştirilen meşk yoksa bile üzülmeyin. Çünkü bu sefer de iyi bir ses sistemiyle iyi müzikler dinletilecektir size. Şükürler olsun ki burda popla hoplatmayacaklar sizi. Kalbin ve ruhun yolunu bilen müzikler çalınacak müzik çalarda.

Ölümsüz dolunay, ruh göğünüzde...

Arapça, Osmanlı Türkçesi, tanbur ve ney derslerinin de verildiği bu güzel yere bir bahar akşamı uğrarsanız bütün kulaklarınızla gidin oraya. Çünkü orası bir semai kahvehanesi. Yavaş yavaş büyüyen bir ırmak gibi akacak müzik, oturduğunuz yere. Korkmayın ve kenara çekilmeyin. Oturun ve çayından, kahvesinden, limonatasından için. Güzel sözleriniz varsa ortaya saçın, ehil olan alır. Güzel anlatan biri varsa; susun ve dinleyin. Umarım ruh göğünüzde ölümsüz bir dolunay parıldar.

 

Mustafa Nezihi bahar için şükrediyor

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 17:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çınar
Çınar - 7 yıl Önce

Buraya gidebilmemiz için daha açık bir adres yazar mısınız?

yesege
yesege - 7 yıl Önce

mustafa abi güzel anlatmış. ahenk, üsküdar'da uğramadan yapamadığımız adresimiz...mekanı şöyle tarif edebiliriz: üsküdar belediyesi'nin arkasında. biraz kulak kesilirseniz canlı müzik sesini de duyabilirsiniz :)

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 7 yıl Önce

ahenk'te oturup nezihi ağabey'e zeynep arkan'ın "serbest mâî" şiirini okumayı çekiyor canım. okuyacağım, hep bir ağaç altı vardır, okuyacağım serinleyeceğiz.

banner19

banner13