Üsküdar, Harameyn toprağıdır!

Biz Üsküdar’da yaşayanlar onu severiz. Çünkü kadim imparatorluğun son nefeslerinden biridir o!

Üsküdar, Harameyn toprağıdır!

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, rikkatle basarız bu semtin toprağına. Ardımızda kalan binlerce, on binlerce hac kafilesinin izleridir ayaklarımız altındaki. Ve aynı rikkati bir daha, bir daha gösterir, her halimize yaymaya dikkat gösteririz ki, bastığımız her toprakta bir Velinin ayak izi vardır.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, mütebessim yürürüz caddelerde ki, bu caddeler şehzadelerin tahta çıkmak için yapılan merasimlerde kullandıkları yollardandır. Kös seslerini duyar gibiyizdir karşıdan gelen mehteranın elinden.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, her mekana girince selam vermeyi asla ihmal etmeyiz. Unutursak, sayıları parmakla gösterilecek kadar az kalmış bir "Üsküdar beyefendisi"nin kulaklarımızı çekmesinden korkarız.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, "merkezi ezan" denen şeyi hiç duymadık. Sabahları, ikindileri, yatsıları, her daim minarelerimizin her birinden ezan-ı şerif farklı seslerden yükselir göğümüze.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, dünyanın bütün sabahlarını alıp gitseler deriz ki: İstanbul'un geceleri bize yeter. Ölülerimiz bile içindedir bu şehrin: Karacaahmet.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, seher vakti oldu mu, ince ve yavaş bir kar yağdı mı, deriz ki: Allah kalbimize dokunuyor. Lapa lapa yağan kar yoktur sanki burada. Yavaş ve ince yağan bir kar vardır. İtina gösterir karları taşıyanlar.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, vapur düdüklerinin sesleriyle uyanır, gün boyu kulağımıza çalınan düdük sesiyle, koca bir imparatorluğa tanıklık yapmış boğazın emniyetini hissederiz. Bir huzur, sekinet hali sarar kalbimizi. Boğaziçi, bir canlı insan gibi değil midir? Boğaz'a bakıp da, kim şükretmemiştir? Kim, kendisini evinde huzur içinde oynayan bir çocuk gibi görmemiştir bir anda?

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, sokaktan evin ta içine sarkan "bozacııı, eskiciii, portakaaal, elmaaa" seslerini duyarız hala. Ve bir Necip Fazıl kitabına gömüldüğümüz anlarda, bu sesleri hatırlayıp hisleniriz. Eski İstanbul'u, konak günlerini anlatan Üstadın tasvirleri, kıyısından köşesinden bu günlere kadar süzülmüştür. Ancak posası dahi olsa.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, sokak isimlerimizle gurur duyarız. Aziz Mahmud Efendi Sokak, Açık Türbe Sokak, Hasbahçe Sokak, Şemsi Paşa Sokak, Abacı Dede Sokak, Şeyh Yokuşu Sokak, Sebilci Molla Sokak, Şair Talat Sokak, Mahir İz Caddesi, Cenab Şehabettin Caddesi, Mahmud Yesari Sokak, Şair Ruhi Sokak... bunlardan sadece birkaçıdır.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, Kız Kulesi ile arkadaşızdır. Dertlerimizi, sıkıntılarımızı karşısına geçip anlatırız ona. İlk yüzüğümüzü takınca, akşam karşısına gidip otururuz. Şahitlik eder bize. Kız Kulesi, İstanbul'da sevdalıların onu şahit tuttukları kutsal bir mekandır.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, 300 küsur tekkenin -maddi varlıkları olmasa da- manevi mirasıyla, gönül zenginiyizdir. Himmet eden boldur inşallah" diye dua eder, önünden geçtiğimiz apartmanların altında zamanında büyük bir tekkenin olduğunu düşünüp içleniriz.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, Üsküdar çarşısında bir anda kendimizi iki ezanın arasında -Valide Sultan Camii ve Mihrimah Sultan camii- buluveririz. Adeta birbirlerine mukabele edercesine ulu nidayı haykırır bu iki cami.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, beş dakikada Beşiktaş'tan Üsküdar'a dönerken, vapurun iskeleye yanaşmasına az kala, uzun etekleriyle bir gelin görürüz: Mihrimah Sultan Camii... Sinan'ın, koca Sinan'ın, bir rivayete göre, caminin pencerelerini aşık olduğu Mihrimah Sultan'ın gözlerine benzetmeye çalışarak inşa ettiği söylenir. Ve, Valide Sultan Camii ne kadar "ana" ise, Mihrimah Sultan Camii o kadar onun genç kızı gibidir. Avlusunun üstündeki çatı, adeta bir etek gibi kat kat iner aşağıya.

Biz Üsküdar'da yaşayanlar, Yahya Kemal'in şiirini hatırlarız her "Üsküdar" dendiğinde...

Taha Süren, Üsküdar’ını anlattı

Yahya Kemal’den İstanbul’un Fethini Gören Üsküdar şiirini kaynakmetinler.com sitesinden okumak için tıklayın.

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2021 Cuma 09:00 Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 09:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman DOST
Osman DOST - 11 yıl Önce

Ben Ankara'da ikamet eden amma Üsküdar'da bulunan Hüdayi yolunu arayan İstanbul sevdalısıyım.

emine
emine - 11 yıl Önce

Taha Süren'e Üsküdar havasını soluyan biri olarak canı gönülden teşekkür ederim.

said ercan
said ercan - 11 yıl Önce

Üsküdar İstanbul'un solungaçlarıdır. Üssümüzdür.

Gulcin kuley
Gulcin kuley - 3 yıl Önce

Dogmambuyume üsküdarlı olarak yazı harika olmuş.üsküdarımız tamamen böyledir..saygı ve hürmetler.

banner19

banner36