Ulu Hakanın Türbesi kapatılmış!

Abdulhamid Han'ın türbesi beş aydan beridir kapıları kilitli. Neden acaba? Restorasyon mu başka bir şey mi, neden?

Ulu Hakanın Türbesi kapatılmış!

Abdulhamid HanCuma namazını  Sultanahmet Camiinin avlusunda sevgili şair Ali Ayçil ile eda etmiş  olduk. Şairimiz Ali Ayçil küçük bir kaza geçirmiş  ve sağ elinin iki parmağı kırılmış. Vapurda dalgın bir vaziyette iken yanına oturduğumu görmedi bile. Birlikte yürüdük. Alçıda ve sargılar içindeki sağ eliyle epey bir zaman Üsküdar üzerine yazı yazamaz artık. Zaten bu parmakların kırılma olayı Üsküdar üzerine yazdığı ve bu hafta Gerçek Hayatta yayınladığı yazıdan sonra meydana gelmiş. Geçmiş olsun Ali’ciğim. 

Namazdan sonra sevgili dostum şair Arif Dülger ile sözleştiğimiz gibi buluştuk. Bana bir yemek sözü vardı. İfa etmiş olduk birlikte. Sonra biraz yürüyelim dedik ve Mustafa Kutlu’yu ziyaret edelim dedik. Kutlu Bey izine ayrılmış. Selam bırakıp ayrıldık.  

Türk Ocağında çay içelim dedi Arif Bey. Mekândan içeri girdik. Mekânda ünlü kişilerin mezarları  mevcut… Ben hemen sola doğru yürüdüm gel Cennet Mekân Abdülhamid Han Hazretlerine bir dua edelim, dedim. Yürüdük, türbenin kapınsa vardık. On kadar genç adam kapının önünde durmuş bakınıyorlar. Kapıya yöneldim ki eyvah kapı kapanmış ve kilit vurulmuş. Bu ne hal, dedik, sorduk, soruşturduk. Meğer beş aydır türbeyi ziyarete kapatmışlar. Bak şu işe. Kim gocunmuş olabilir ki? Çok ayıpladım, ayıpladık, ayıplayacağız bundan böyle.  

Abdulhamid Han Türbesi

Kültür Bakanlığı  mı her kim türbeyi ziyarete kapatmış ise tez zamanda hatasını  telafi edip türbeyi açmalıdır! 

 

Nurettin Durman haber verdi

3 Temmuz 2009 Cuma – Sultanahmet

 

GYY'nin notu: Şair Ali Ayçil'e dunyabizim ekibi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Yayın Tarihi: 04 Temmuz 2009 Cumartesi 08:56 Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2009, 18:17
banner25
YORUM EKLE

banner26