TYB Bursa Irgandı faaliyette

Klasik ve Küre Yayınları, Pan Yayıncılık ve dergiler Irgandı Köprüsünde buluştu.

TYB Bursa Irgandı faaliyette

23807Mekânlar kaderini bekler ya da arar mı? Eğer mekân ile insan arasında bir ilişkiden bahsedeceksek mezkûr soruyu olumsuzlamak mümkün değil. O zaman mekânların kaderi de insanların kaderi gibidir. Mekânda bir değişimin meydana gelmesi için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Bu zaman dilimi kimi insan için zor olan bir dilim olabilir. Ama kaderden ötesi de yoktur.

İki insan… Anne ve evladı desek yeri var… Bursalı Kitapçı Cahit Çollak’ın zevcesi Serpil Çollak ile   dunyabizim.com yazarlarından Zeki Dursun, kafa kafaya vererek Irgandı Köprüsü üzerinde Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi’ne ait bir mekanı, hem sohbete hem de kitapseverlerin buluşma yerine dönüştürmüşler.

Mekânı bir sohbet yeri yaparken, ‘Bursalı okurun ulaşmak isteyip de ulaşamadığı kimler ve neler?’ sorusunu göz önünde bulundurarak Bilim ve Sanat Vakfı’nın yayın kuruluşları Klasik Yayınları-Küre Yayınları ile Pan Yayıncılık’la çözüm ortaklığına gitmişler. Mezkûr yayınevlerinin bütün kitap ve dergilerini mekânda bulmak mümkün.

Bu yayınevleriyle yetinmeyerek bünyelerine Birdenbire Tasavvuf Kültürü dergisi ile Birdenbire Yayınlarını da katmışlar. Ayrıca pek çok dergiyi de bünyelerine eklemişler. İstiyorlar ki Bursalı okurların ulaşamadıkları bir dergi ve yayın kalmasın.

23808Irgandı Köprüsünde sohbet  var

Her ay bünyelerinde bulunan yayınevlerinin yazarları başta olmak üzere okur ile yazar buluşmaları gerçekleşiyor Irgandı’da.

Sohbet besmelesini Mustafa Kara ile çekmişler. Aynı gün aşure de dağıtılmış, pek bereketliymiş. Nice duaya muhatap olmuşlar.

İkinci Besmele İzmir’den gelerek okurların  gönlünü fetheden Kamil Çiftlik ile çekilmiş. Kamil Çiftlik, Birdenbire Dergisi Yazı işleri Müdürü. Birdenbire Dergisi etrafında Melamiler üzerine bereketli bir sohbet gerçekleşmiş. Devamı istenmiş, Kamil Çiftlik Bey de tekrar gelme sözü vermiş.

Üçüncü Besmele,  İstanbul’dan Süleymaniye Camii üzerine özgün okumalar olan iki esere sahip İbrahim Zeyd Gerçik misafirliğinde çekilmiş. Süleymaniye’ye Irgandı’dan bakmak başka bir güzel olsa gerek.

Bir akşam da Cahit Zarifoğlu ve dostlarına ev sahipliği yapmış mekân. Şiirler ve hatıralar unutulmaz bir akşam tadı bırakmış misafirlerde.

Diyorlar ki “Biz pazar hariç sabah 10, akşam 17 Açığız, sizleri de bekleriz… Sohbetlere de devam… ”

Bizden söylemesi…

Ahmet Topçu, güzel bir mekândan haberdar etti.

23809

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2011, 07:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26