Tucson'da tesettüre iltifat eden teyzeler vardı

ABD’de, Arizona’nın Tucson şehrinde Müslümanlara ve Türklere yaklaşım insanı şaşırtacak kadar olumlu..

Tucson'da tesettüre iltifat eden teyzeler vardı

 

Sana atlaslar, haritalar gösterecekler. Adına sınır dedikleri bazı çizgilerle çevrildiğini göreceksin yaşadığın yerlerin. Bütün bunlar kurmaca. Gerçekte tüm yeryüzü Allah’ındır ve gerçekte yürüyebildiğin kadar senindir tüm coğrafyalar.’ Tarık Tufan.Tucson, Arizona

Allah’ın geniş arzında, coğrafî yakınlığımız ve bunca tarihî münasebetlerimize rağmen aramızda var olan –benim daha çok dinî temelli olduğunu düşündüğüm- kültürel uçurumu daha önce hayretle Avrupa’da görmüştüm. Bu sebeple olacak ki uçakla ancak 24 saatte ulaşılabilen Arizona’da karşılaşacağım tüm kültür şoklarına karşı gardımı aldım. Çok şükür endişelendiğim kadar kötü tecrübeler yaşamadım, ancak aradaki binlerce mil mesafenin neleri değiştireceğini zaman bana birer birer anlatacaktı.

İnsanlar adeta yayıla yayıla yaşıyor Tucson’da

Allah’ın yaratma biçimlerinin yalnızca zihnimde şekillenen formlardan ibaret olduğunu zannettiğimi bana her halde en yalın şekilde Tucson’daki kaktüs ormanları göstermiştir. Çocukluğumda ‘Lonesome cowboy’ şarkısı ile başlayan Redkid’te gördüğüm ve gerçekliğinden çok da emin olamadığım devasa kaktüsleri ile meşhur ve malum bu çölün bitki örtüsü; kaktüs, çeşitli-renkli çiçeklere sahip ilginç dikenler ve palmiye ağaçlarından müteşekkil… Bu kadar farklı ve daha önce hiç aşina olmadığınız bu bitkiler size şarkıdaki gibi ‘Evinizden çok uzaklarda’ olduğunuzu hatırlatıyor.

Tucson, ArizonaBöylesi bir iklimde hayatı yaşanabilir kıldığı için yetkilileri tebrik etmek istiyorsunuz. Tüm binalar klima ile birlikte inşa ediliyor, zoraki ağaçlandırmalar için mütemadiyen sulama yapılıyor, unutma ihtimallerine karşı fakültede minik arabalarla öğrencilere sürekli su dağıtılıyor.

Nüfusun azlığından olacak ki binaların kahir ekseriyeti tek katlı. İnsanlar adeta yayıla yayıla yaşıyor, otoparkların dahi pek çoğu katlı değil… 16 yaşından itibaren ehliyet alabiliyorsunuz, bu sebeple trafikte hayli genç şoförlerle karsılaşmanız mümkün.

Arizona’nın asıl sahipleri Apaçiler

Tucsonlıların Müslümanlara ve Türklere yaklaşımı insanı şaşırtacak kadar olumlu. New York’taki soğukluk burada yok, hatta Türkiye’de sizden farklı düşünen kişilerin size alıştırdıkları bakışların yanında burada muhatap olduğunuz samimi ve içten tebessümler sizi mutlu edebiliyor. Keza markette karşılaştığınız Amerikalı yaşlı teyzelerin durdurup kıyafetinize ettikleri iltifatlar da…

Tucson, Arizona

Arizona’nin bu esnekliğinin Meksika menşeli olduğu söylenebilir. Meksika’ya yalnızca bir saatlik uzaklıkta ve henüz 1912’de Amerika’ya dâhil olmuş bir eyalettesiniz. Kültürde pek çok İspanyol unsuru görmek mümkün; kimi marketlerde İspanyol şarkıları, otuzu aşkın acı biber çeşidi, mobilyalar, cadde isimleri, tabelalardan prospektüslere kadar İngilizce ifadelerin hemen altında yer alan İspanyolca karşılıklar bazen insana Meksika’da yaşadığı hissini dahi verebiliyor.Tucson, Arizona

Tucson’da kiliselerin çokluğu ve çeşitliliği dikkat çekici. 17.yy’da İspanyol misyonerleri tarafından Hıristiyanlaştırılan Arizona’nın asıl sahipleri Apaçiler. Her ne kadar kumarhane işletme gibi enteresan işler onlara tahsis edilmiş olsa da toplumda iyi bir statüde bulunmadıklarını gayet net görebiliyorsunuz. Dinî ritüellerini devam ettirmelerine izin veriliyor, sosyal hayatta da onları alışkın olduğumuz simalarından rahatlıkla tanıyabiliyorsunuz.

Suudlar, haklarındaki önyargılarımızı bir bir yıktı Tucson’da

Müslüman nüfus karma, Somalili, Iraklı, Mısırlı, Moritanyalı, İranlı, Ürdünlü, Cezayirli, Ahıskalı, Bosnalı, Türkiyeli Müslümanların yanında çoğunluğu Suud Müslümanlar oluşturuyor. İklim benzerliği ve tanıdıkların çokluğu sebebiyle bu eyalete o kadar çok Suud öğrenci gelmiş ki, buralara ‘Suudi America’ denir olmuş. Suud hükümeti de, öğrencilerin İngilizcelerinden çok Arapçalarının gelişmesi sebebiyle bu bölgeye artık çok öğrenci göndermeme kararı almış.

Suudlar hakkındaki önyargılarımızı her hafta görüştüğümüz, kendilerinden iyilikten başka bir şey görmediğimiz arkadaşlarımız bir bir yıkıyor, aralarındaki Şii arkadaşımızın Mevlid kandili için düzenlediği çeşitli etkinlikler içeren daveti ve o davette hazırladığı şeylerde Efendimize olan sevgisini göstermesi karşısında etkilenmemek mümkün değildi.

Tucson, ArizonaAmerika’nın öğrencilere sunduğu imkânları tekrarlamaya lüzum yok, ancak üniversitede çok yetenekli hocaların olduğundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Sekiz defa Osmanlıca dersi alan ve ders veren eşime hâlâ bir şeyler öğretebilen, dersi çok iyi Türkçesi ile anlatan ve 16. yy metinlerini okutan, aynı yetkinlikte Farsça ve Arapça bilen doktora öğrencisi hocamız Gregory Key bunlardan biri…

Türkiye çalışmalarındaki eski edebiyat hocasının buralarda ünlü bir Türk yazar olduğunu öğreniyorum. Onun Tucson’a yaptığı referansları içeren kitaplarını tevafuken Tucson’da okumak da burada yaşadığım ilginç hatıralara dâhil oluyor. Ve ben her istasyona gidişimde ‘gitmeleri’ ardımdaki o değişmez bavul sesi ile birlikte hatırlıyorum.

 

Feyza Saçmalı, ‘Allah’ın arzı geniş’ diye tekrarlayarak yazdı

Yayın Tarihi: 03 Eylül 2012 Pazartesi 16:53 Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 09:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeynep özturk
zeynep özturk - 1 yıl Önce

harika bir yazı

banner19

banner36