Taksim'e cami olmaz ezikliğini bırakalım

Taksim’e cami projesinde bizi rahatsız eden bir şeyler var. Projeyi geçelim, ondan önce başka bir şey var; mescidin görüntüsü...

Taksim'e cami olmaz ezikliğini bırakalım

 

Taksim’de dolaşmanın insanı aşağılayan, üzen, ezen ve hatta mahveden bir yönü var. Çünkü biz bu toprak parçasında gezerken kendi toprağımızda geziyor gibi hissetmiyoruz. Adeta kendimizi misafir gibi hissediyoruz. Semtin siluetine baktığımızda sanki yabancı bir ülkede dolaştığımızı zannediyoruz.Aya Triada Kilisesi

Bu siluet Taksim’e yakışmıyor

Biz kendimize Taksim’de turist olarak gezmeyi reva gördükçe, bu alçaltıcı durum da devam edecektir. Yüz binlerce Müslümanın yaşadığı bu semtte kilometrelerce yol yürüdüğümüz halde küçücük bir mescitten başka bir cami göremiyoruz.

Bu nasıl bir anlayıştır ki yüz yıldır bu Müslüman toprağına cami yaptırmayı çok görmüştür. Bu nasıl zorba bir ideolojidir ki Taksim’e cami yaptırma meselesini cumhuriyetin temelleri ile alakalandırmıştır. Öyle ki bu konu 28 Şubat’ın gerekçelerinden biri olarak gösterilmiştir. Elbette Osmanlı Taksim'i Müslüman mahallesi olmadığı için camilerle donatmamıştı. Ama 90 yıl önce mübadeleyi kim yaptı? Türkiye Cumhuriyeti yapmadı mı? Taksim'de Müslüman nüfus artık eskisi gibi değil ki...

Bir tarafta heybetli kilise, diğer tarafta tenekeden minaresiyle mescid

Taksim MescidiSemtin siluetine baktığımızda adeta Müslümanlarla dalga geçildiğini fark ediyoruz. Bir tarafta Taksim meydanının her tarafından seyredilen heybetli Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, diğer tarafta ise tenekeden minaresi ile minik Taksim Mescidi… Sizce bu fotoğraf Müslümanların izzetine zarar vermiyor mu?

Bu siluetin bir an önce değişmesi gerekiyor. Zira bu siluetin gölgesinde bulunmuş olmak Müslümanların haysiyetini ciddi derecede yaralıyor.

Artık ne yapıyorsak yapalım bu toprakların gerçek ev sahibi olduğumuzu bilerek yapalım. Aşağılık duygusu ile, ezik bir psikoloji ile yapmayalım. Hıristiyanları ve Yahudileri memnun etme düşüncesinden de vazgeçelim.Taksim Mescidi

Hıristiyan ülkeler karşı çıkıyor

Eski kültür bakanı İsmail Kahraman, kendisi için düzenlenen özel programda Hıristiyan ülkelerin Ayasofya’yı ibadete açmaya ve Taksim’e cami yaptırmaya engel olduklarını söylemişti. Yine zaman zaman Taksim’e cami yapma girişimlerinin olduğunu ancak CHP ve bir kısım basının buna sürekli karşı çıktığını hatırlatmıştı.

Önemli bir gelişme oldu

Geçtiğimiz günlerde Taksim’e yapılacak olan cami konusunda önemli bir gelişme oldu. Şehir Plancıları Odası tarafından Taksim’e yapılması düşünülen caminin tarihsel kimliğe zarar vereceği iddiasıyla açılan dava, İstanbul Birinci İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Mahkemenin kararında Taksim’deki nüfus yapısının değiştiği, bölgede cami sayısının yetersiz olduğu ve Cuma günleri cadde ve sokaklarda ibadet edildiğinden camiye ihtiyacın aşikar olduğu vurgulandı.

Dinler tarihi müzesi mi?

Taksim Cumhuriyet Camii ve Dinler Tarihi Müzesi

Taksim Camii Sanat ve Kültür Vakfı iki yıl önce Taksim Camii için beş adet proje yaptırmıştı. Bu projelerden bir tanesi uygun görülmüştü. Projenin mimarı Ahmet Vefik Alp, bir televizyon kanalında düşünülen caminin yerinin Sular İdaresi diye bilinen, şimdi sergi alanı olarak kullanılan, arkasında da bir otopark ve çiçekçiler olan 2500 metrekarelik küçük bir arsa olduğunu söylemişti.

Böyle küçük bir camiinin ihtiyaca cevap vermeyeceği konusunu bir tarafa bırakalım, Mimar Bey’in şu sözlerine dikkat edelim: “Sadece bir cami olarak görmedik, bir kültür merkezi olarak gördük. Dinler tarihi müzesi var. Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlığın tanıtıldığı bir medeniyetler beşiği. Turistlerin de gezebileceği, dinlerin nasıl oluştuğunu görebileceği bölümler var…”

Son söz

Doğrusunu isterseniz söyleyecek söz bulamıyoruz. Taksim’e Cami projesi Hıristiyanlığın, Yahudiliğin ve Müslümanlığın tanıtıldığı bir dinler buluşması soytarılığına dönüşecekse bu meselede çok yazık etmiş oluruz. Lütfen yetkili kişiler kimse bu projeyi bir kez daha düşünsünler. Modern bir ucube tarzında bir binayı da oraya cami diye dikmesinler.

 

Aydın Başar haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Haziran 2012 Perşembe 09:55 Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 10:51
YORUM EKLE

banner19

banner26