Süleymaniye aslına dönüyor!

Süleymaniye Külliyesi'nde restorasyonlar devam ediyor. Bunlar bittiğinde inşallah burası aslî çehresine bürünecek..

Süleymaniye aslına dönüyor!

Süleymaniye Külliyesi medeniyetimizin taç eserlerinden… Camisiyle, çarşısıyla, kütüphanesiyle, darüşşifasıyla bu külliyenin bulunduğu tepe, çoğu İstanbul kartpostalını süslüyor.

Darüşşifa
(+)

Süleymaniye Camii’nin uzun süredir restorasyon dolayısıyla kapalı olmasının cemaati ve ziyaretçileri üzdüğü de bir gerçek. Umarız en kısa zamanda bu restorasyon sağ salim son bulur da, camimize kavuşuruz.

Şu restorasyonlar bir bitse

Fakat külliyede restorasyonda olan tek kısım cami değil; hemen çaprazında yer alan Darüşşifa da bir süre önce restorasyona dâhil edildi. Kültür Bakanımızın yakın ilgisine bizzat şahit oluyoruz Süleymaniye’ye; geliyor, restorasyonlarda yerinde incelemeler yapıyor, hatta semti geziyor maiyetiyle birlikte… Şüphesiz o da üzülüyordur Süleymaniye semtindeki tekstil atölyelerinin ve diğer -semtin ruhuna pek de uymayan- yapıların varlığından… Fakat adım adım Süleymaniye’nin çehresinin değiştiğine yakinen şahit oluyoruz. Her şey zamanla oluyor şüphesiz ve bunca yılın tortusunu temizlemek bugünden yarına gerçekleşecek bir süreç değil.

Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi

Darüşşifa da kütüphaneye dâhil oluyor

Bu çehre değişikliğine dair bir önemli ipucu da restorasyonda olan Darüşşifa’nın kütüphaneye dahil edileceği yönünde… Yani proje kapsamında Türkiye’nin en büyük yazma eserler kütüphanesi olan Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi daha da genişleyecek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteklediği bu restorasyon projesinin neticesinde, Darüşşifa, yazma eserler üzerine araştırma yapan uzmanların araştırmalarını yapabilecekleri bir enstitü olarak hizmet verecek.

Darüşşifa Restorasyonu
(+)

Tüm yazma eserler de burada toplanacakmış

Sadece bu da değil; Türkiye’deki tüm yazma eserler birkaç sene içerisinde Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi’nde toplanacak aldığımız duyumlara göre. Böylece Süleymaniye tam bir ilim ve kültür yuvası olacak. Süleymaniye’nin temsil ettiği değerlere ve ruha uygun düşecek bu uygulama, şüphesiz yakın zamanda bambaşka bir Süleymaniye’yi hayal etmemize vesile oluyor: Sadece turizm merkezi olarak değil, yerli-yabancı yüzlerce ilim ve kültür adamının da buluşacakları-çalışacakları prestijli bir mekân… Zaten oraya da bu yakışmaz mı?

 

 

 

Mehmet Emre Ayhan Süleymaniye’den bildirdi

Ertuğrul Günay Darüşşifa restorasyonunu teftiş ederken

Ertuğrul Günay Darüşşifa restorasyonunu teftiş ederken.

Yayın Tarihi: 12 Mayıs 2010 Çarşamba 12:00 Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 23:15
banner25
YORUM EKLE

banner26