'Sille'de Nere, Demeyin!

Konya merkeze yaklaşık 10 km uzakta olan Sille tarihi bir çok figürü hala üzerinde yaşatmakta...

'Sille'de Nere, Demeyin!

"Sille"de Nere, Demeyin!

 

Konya 'ya yolu düşüp de Sille'ye gitmemiş olanlar... Bu haber size...”

Sille, Konya'nın Selçuklu Belediyesi sınırları içinde yer alan antik bir köy.  (Tarihinin 6000 yıl geçmişe gittiği bilim adamları tarafından söylenmektedir.) Konya merkeze yaklaşık 10 km uzakta olan Sille, tarihi bir çok figürü hala üzerinde yaşatmakta...

Selçuklu ve Osmanlı döneminde ipek ve baharat yollları üzerinde olması nedeniyle  oldukça önemli bir konumda olan Sille, İslam milletleri ve diğer milletlerin bir arada yaşadığı bir mekan olmuş.  Her iki dine (İslam ve Hristıyanlık) ait dini yapıların yer aldığı Sille'de dağlara oyulmuş mezarlar ve kiliseler de mevcut.

Bu gün “Tek Türkiye”gibi dizilerin çekim alanı olan Sille, turizm bakımından pek gelişmiş değildir. Son zamanlarda bölgenin sit alanı ilan edilmesiyle bölgeye biraz hareketlilik gelmişse de yol gibi elzem ihtiyaçları bile tamamlanmış değildir. Ama hızlı bir iyileşmenin olduğu da gözden kaçmamaktadır.

Her şeye rağmen Sille gidilmeye, görülmeye değer bir yerdir. Bir de Sille'ye gittiğinizde Ali Okal amcayı bulursanız size hem rehberlik eder, hem de hoş muhabbetiyle gönlünüzü hoş tutar.  Kendisine ait tarihi evlerle ilgili ilginç düşünceleri ise dinlenilmeye değerdir. Vakti zamanında giderseniz  üzüm asmasından üzüm bile yiyebilirsiniz belki.

Aslına bakarsanız Konya'ya gittiğimizde Sille'ye gitmek gibi bir düşüncemiz yoktu. Dahası Sille'den haberimiz de yoktu. Ali Okal amcanın Sille'nin oyulmuş dağlarını göstererek “şu dağlara çıktınız mı?” demesiyle yolda bulduk kendimizi.  Sonrası mı? Fotoğraflarla devam edelim o zaman...

 

Abdüssamed Bilgili yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup Öztürk
Yakup Öztürk - 12 yıl Önce

seyahat etmek yeni yerler gormek, iyi bir kitap okumak kadar onemlidir
hele bu gorulen yeni yerlerde kallavi kitap okumak daha da guzeldir
sagol abdussamet, cahit kulebi'nin miydi? "cik hele anadolu'ya" diyen siir...

banner19

banner26