Sezai Karakoç Sempozyumu...

Üzerine konuşulan isim 'toplayıcı' olunca, Kartal'dan tutun Silivri'ye kadar bütün İstanbul bir yerde buluşabiliyormuş...

Sezai Karakoç Sempozyumu...

Biz Kürsüde Konuşmadık Ama Sempozyumdaydık

 

 

Üzerine konuşulan isim “toplayıcı” olunca, Kartal'dan tutun Silivri'ye kadar bütün İstanbul bir yerde buluşabiliyormuş. Hafta sonu bunu gördük. Silivri Memur Sen başkanı ve Kartal'dan E. Fatih Bilge aynı salonda, aynı amaç için bir araya gelmişti.

 

15 kasım Cumartesi günü Sezai Karakoç'u konuştuk. Katılımcılar kürsüde konuştu, bizler  lobide , asansörde, mescitte konuştuk.

        

        

Keşke Daha Erken Kalksaydık

 

Sempozyumun “içindekiler” kısmını uzunca bir süre önce hatmeden ben, belediye başkanının ve protokolün selamlama konuşmalarını tahmini olarak kestirip kendimi ona göre ayarladım. Sabahın erken saatlerinde “abi sempozyuma gitmeyecek miyiz?” diye arayan arkadaşları da “reddet” tuşuna basarak - utanmadan-  güzelce reddedip, kahvaltımı yaptım, çayımı içtim, bu sırada belediye başkanı icraatlarını anlatmayı bitirmiştir, diye düşündüm ve yola koyuldum.

 

Topkapı Eresin Oteli'ne kısa bir sürede ulaştık. Girişte görevli “Sezai Bey ile ilgili sempozyuma mı geldiniz?” diye B-2 katına yönlendirdi. Bu B- 2 bana nereden tanıdık geliyor derken otel görevlisi “Geçen hafta da Akder panelini B-2 de yapmıştık hatırladınız mı, beraber izlemiştik” dedi. -Şaka bir yana otel görevlileri burada yapılan her programı izlese ne kadar entelektüel olurlar, değil mi?-

 

Dört işlem bilgimle basit bir hesap yapıp katılımcıları ve B-2'nin yüzölçümünü hesapladım. İmkanı yok bu salona katılımcılar bile sığmaz diyerek asansöre bindim. B-2'ye indiğimde ise Fatih Belediyesi'nden ilk golü yemiştim. Sabah erkenden gelenler belediyenin nazik ikramı olan “bir adet Sezai Karakoç kitabını” almışlardı. Evet ben de aldım ama “Gün Doğmadan” kitabını erkenden gelenler bitirdiği için “Samanyolunda Ziyafet” kitabına razı oldum.

 

Hesabım doğru çıkmıştı, tıklım tıklım dolu bir salon ve heyecanla sempozyumu bekleyen  yüzlerce insan vardı.

        

Daha Çocukluğundayız Abi

 

Sempozyum başladı. Tebliğler yavaş yavaş sunulmaya başladı. Ömer Erdem mükemmel bir tebliğ sundu. Sadettin Acar hem bu sempozyumu üstlenmişti, hem de konusuna çok hakimdi. Hamit Can konuşmaya başladı, Sezai Karakoç'a ait anıları anlatmaya başladı, katılımcılar sempozyuma yavaş yavaş ısındı.

 

Konuşulacak konu çok, süre ise kısıtlı olunca bazı müthiş tebliğler “12 dakikada hızlandırılmış Sezai Karakoç derslerine” dönüştü ve harcanıp gitti. Hamit Can buna içerlemiş olacak ki “Sürenin sonuna geliyoruz” diye uyaran oturum başkanına “Ama daha çocukluğundayız” diyerek, salonu gülümsetti.

 

Umutla Dolduk

 

Sempozyumda bir oturumu yöneten Tarık Tufan, çay içerken etrafını saran 3 – 5 kişiye  “Salon çok dolu, insanlar ilgi göstermiş, bu benim umudumu tazeledi.”  dedi. Gerçekten herkes oradaydı. Gelemeyenler ise tebliğlerini göndermişlerdi.

 

Mahmut Bıyıklı Aforizması

 

Çay içerken ayaküstü görüştüğüm Mahmut Bıyıklı bir konuya dikkat çekti. “Sezai Karakoç, Yüce Diriliş Partisi'nde her cumartesi konuşuyordu, katılım çok az oluyordu”

“Biz Sezai Karakoç'u dinlemeyi değil, O'nu anlatanları dinlemeyi seviyoruz.”

           

Kitabı Hediye

 

Sempozyumun bir güzel yanı da katılımcılara, tebliğlerin yer aldığı bir kitabın daha sonra  gönderilecek olmasıydı. Bunu da fırsat bilerek sempozyuma katılmayı çok isteyen ama gelemeyen bir arkadaşımın adresini de formlara yazdım.

 

Belediye beni affetsin.

 

 

Cesur Küçük herkes sempozyumda, dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
barış öztürk
barış öztürk - 12 yıl Önce

Sempozyum gerçekten çok bereketli geçti. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Şaban Abak
Şaban Abak - 12 yıl Önce

Sayın Karakoç'un haftasonu sohbetleri, bilenler bilir adeta izdiham gibi kalabalık olur. Mutfak da dahil tüm odalarda insanlar, seçkin aydınlar, şairler, yazarlar üstadı birbuçuk iki saat boyunca ayakta dinlerler. bu her hafta böyledir. Sayın m. bıyıklının aktardığı kulaktan gelme bilgi yanlıştır.

Yakup Öztürk
Yakup Öztürk - 12 yıl Önce

bir de saban abak abi, o kalin ve gur sesiyle ikinci oturumda nasil da hararetli konusuyordu yanindakiyle. tamam konusmacilarin soyledikleri hakkinda birseylerden bahsediyordu belli ki, ama saban abi biz senin sesini siir okurken daha cok seviyoruz:)

Cesur Küçük
Cesur Küçük - 12 yıl Önce

Eyvallah Şaban Abi. Yazdığım yazıyı okuyunca "yanlış anlama" olduğunu gördüm. "Çok az" yanlış olmuş. Ama izdiham da olmuyordu İstanbul'da yaptığı haftalık konuşmalarda.

Verilmek istenilen budur.

ibrahim çetinel
ibrahim çetinel - 12 yıl Önce

Taa sakarya lardan geip oradan da Beylikdüzüne gidenlerde var dı??

muhammed esad
muhammed esad - 12 yıl Önce

keşke daha fazla yazsaydın sempozyumla ilgili... gıtmemıs olsam bir daha gıdesım gelmez... su haflaık sohbetlerede acıklık getırmek lazım... oyle izdiham mutfak dolmalar, şairler dusunurler fılan gelmıyor..yurdumun ılıme ac ogrencılerı dolduruyor ve bırkac farkedılmemıs aydın ınsan... buradan duyurulsa her hafta haberı yapılsa bızde altına kısa kısa analıznı yazsak... ah ah

banner19

banner13

banner26