Şeyh Devâti Camii'nde 40 Yıldır Hadis-Fıkıh Dersi Yapılıyor

Üsküdar’da Şeyh Mustafa Devâti Efendi Camii’nde, günde 5 vakit namaz kılınmasının yanı sıra akşam namazı hariç yapılan hadis-fıkıh dersleri 40 yıldır devam ediyor. Abdullah Güner yazdı.

Şeyh Devâti Camii'nde 40 Yıldır Hadis-Fıkıh Dersi Yapılıyor

Aziz Mahmud Hüdâyi hazretlerinin halifesi olan Şeyh Mustafa Devati hazretleri 17. yüzyılda yaşamış Üsküdar’ın manevi büyüklerinden biridir. Şeyhi Hüdâyi hazretleri vefat ettikten sonra 1650’li yıllarda Sultantepe’ye çıkan yolun sol tarafına Arslan Ağazade Mustafa Bey tarafından yaptırılan camiye Devati Mustafa Efendi de bir meşruta ve aşevi ilave ettirmiş. İnşa ettirdiği tekkede halkı irşada devam eden Devati hazretleri, bugün ebedi istirahatgahında gelen ziyaretçilerin dualarını alıyor.

Cumhuriyet devrinde tekke ve zaviyelerin kapatılmasından nasibini alan Devati tekkesi, o günlerden bugüne cami olarak ibadet edilen mekânlardan biri olmaya devam etmiş. Günümüzde Şeyh Devati Camii’nde yalnızca namaz kılınmıyor. Akşam namazı hariç bütün vakitlerde tefsir ve hadis dersleri yapılıyor. Kur’ân öğrenmek isteyen cemaate Kur’ân dersleri veriliyor.

Caminin kendine özel bir ruhaniyeti var

Şeyh Camii’nin cemaati biraz özel. Mesela Bağcılar’dan, Kasımpaşa’dan, Çekmece’den, Erenköy’den cemaate gelen insanlar var. “İstanbul’un her tarafından bu camiye gelen özel bir cemaati var” dersek abartmış olmayız. Daha önce cami çevresinde yaşayıp, camiye gidip-gelen cemaat buranın feyzini, bereketini bilen insanlar oldukları için, bu camiye uzakta oturmalarına rağmen zaman zaman gelip-gidiyor, cemaate devam edip irtibatını koparmıyor.

Şeyh Devati Hazretleri’nin kabrinin de bulunduğu caminin kendine özel bir ruhaniyeti var. Üsküdar’da bulunan camiler içinde bu anlamda kendine münhasır bir cami olduğu, bu camiye devam eden herkesten kolaylıkla duyabileceğiniz bir şey. Caminin karşısındaki çay ocağında da namazdan önce ve sonra insanlar çay içip muhabbet ediyor, dertleşiyor.

40 yıldır devam eden hadis-fıkıh dersi

Şeyh Mustafa Devâti Efendi Camii’nde akşam namazı hariç bütün vakit namazlardan sonra hadis dersi oluyor. Cami imamı Harun Baktı hocanın 40 yıldır devam ettirdiği bu derslere cemaat severek iştirak ediyor. Ortalama 10-15 dakika süren hadis derslerine yıllardır devam eden insanlar var. Duruma göre bazen Kur’ân-ı Kerim okunup tefsir yapılıyor, bazen hadis okunup açıklaması yapılıyor. Harun hocaya sorduğumda en son Ebû Avâne’nin hadis kitabını okuyorlardı.

Camiye en son gittiğimde cemaatten biri vefat etmişti ve onun için hatim yapılıyordu. Cemaat gelmiş, hocalar toplanmış, herkes camide dağıtılan cüzleri okuyordu… Hocalar vefat eden amca hakkında kısa kısa konuşma yaptıktan sonra dua edildi ve ardından çay ocağında yemek ikramı yapıldı. Harun hoca konuşmasında camiyi şöyle anlatmıştı, buraya da not düşmüş olalım:

“Cami, Nuh peygamberin gemisi gibidir. Bunun dışında kalmak doğru değildir. Burası Allah’ın evi, Kâbe’nin şubesi. Biz buralara takılmak zorundayız. Biz buralara takılmazsak kuş gibi başka şeyler bizi avlar. Atasözü biliriz ama atasözü değildir aslında, hadis-i şeriftir bu: ‘Sürüden ayrılanı kurt kapar.’ Camiden ayrı kaldığımızda durumumuz iyi olmaz. Hepimiz cami cemaatiyiz elhamdülillah! Ezandan ve camiden uzakta yaşamak bize ağır gelir. Camiden olmak, cemaatte bulunmak; bunlar bize Allah’ın rahmetidir. Biz hiçbir şeyi kendimiz yapamıyoruz. Her şeyi Allah’ın nasibi olarak göreceğiz. Allah hepinizden razı olsun!..”

Özlediğimiz cami hocası ve cemaati

Üniversite talebesi olduğum yıllarda öğrenci evimiz bu caminin tam karşısındaydı. Zaman zaman camiye namaza gittiğimde bu derslere katılmışlığım da oldu. Cemaatin bir ahenk içinde hocanın dediklerine kulak verişi, sabah namazından önce hep birlikte Kur’ân dersini işleyişleri diğer cami ve cemaatlere örnek olabilecek güzellikteydi. Özlediğimiz cami hocasının ve cemaatin yaşadığını göstermişti bana. Hatta sabah namazlarından sonra cemaate sıcak süt dağıtan bir amcamız vardı. Cemaatten zaman zaman tepki aldığı için buna devam etmediğini öğrendim sonraları. Dersleri, cemaati, süt dağıtılması ile unutamadığım camilerden biri oldu hatıramda.

Velhasıl, Üsküdar’a indiğinizde Şeyh Mustafa Devati Camii’nde bir vakit namazınızı eda edip Harun hocayı dinleyebilir; karşıdaki türbede duanızı yapıp çay ocağında muhabbet edebilirsiniz, benden söylemesi!

 

Abdullah Güner

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 16:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26