Sertarikzâde Kültür Merkezi açıldı

Sertarikzâde Tekkesi, restore edildikten sonra 5 Haziran Cumartesi günü açıldı.

Sertarikzâde Kültür Merkezi açıldı

Eyüp Sultan semtinin Nişanca Mahallesi’nde gönül nişanesi olarak dikilen Sertarikzâde Tekkesi, XVIII. yüzyılda kurulmuş, uzun yıllar ayin-i tarikât ve sohbet ü nasihate ev sahipliği etmiş, 1925 yılına dek hiç el değiştirmeden Halvetiyye tarikatının Ramazaniyye şubesinin Cerrahiyye kolunun usulüne göre faaliyet göstermiş, maalesef tekke ve zaviyelerin kapatılmasını müteakip yıkılmaya terkedilmişti.

Sertarikzâde Kültür Merkezi
(+)

Tekke, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Eyüp Belediyesi'ne tahsis edildi. 2008’de başlatılan tâdilat projesiyle bakım ve onarımdan geçti. Ve nihayet restore edildikten sonra 5 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen açılış töreniyle Sertarikzâde Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmete girdi.

Yıkık türbenin fotoğrafını çekti, yetkilileri haberdar etti

Açılış töreninde, Sertarikzâde Kültür Merkezi'nin faaliyetlerini açıklamak için ud hocası İbrahim Kararoğlu ilk konuşmayı gerçekleştirdi. Burada “Geleneksel Türk Sanatları” ve “Klasik Türk Musikisi” eğitimleri verileceğini belirten Kararoğlu, aynı zamanda, sema meşki, tasavvufî sohbetler, Mesnevi okumaları, Geleneksel Sertarikzâde Ödülleri için çalışmalar gerçekleştirileceğini de ifade etti. İbrahim Bey, tasavvuf ve musiki eserlerinin toplandığı büyük bir kütüphane oluşturmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Ömer Tuğrul İnançer
(+)

Yıkık türbenin fotoğraflarını çekip durumu belediye başkanına arz ederek merkezin yapımında katkıları olan, restorasyon aşamasında emeği geçen Erkal Gönülşen ise ikinci konuşmacıydı. Üçüncü sırada, kürsüye İstanbul Tarihi Müzik Topluluğu müdürü Ömer Tuğrul İnançer davet edildi. İnançer, büyüklerimizi tanımakla büyüyeceğimize, geçmişimizi bilmekle geleceğe güvenle bakacağımıza inandığını dile getirdikten sonra, tekkeye adını veren pir-i sâni, Muhammed Nureddin Cerrahî hazretlerinin halifesi Sertarikzâde Mehmet Emîn Efendi hazretlerini tanıttı.

Dualarla açıldı

Tekkenin bahçesinde gerçekleştirilen protokol konuşmaları Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ve Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak ile devam etti. Ardından tekkenin meydanına geçildi ve Sertarikzâde Mehmet Emin Efendi’nin sandukası yanında Eyüp Müftüsü İsa Gürler ve Tuğrul İnançer’in dualarıyla merkezin hayırlara vesile olması için niyaz edildi.

Eyüp Belediyesi, Sertarikzade Kültür Merkezi'nin açılışında davetlilere, pilav, ayran, tatlı ve geleneksel Osmanlı şerbeti ikramında bulundu. Açılış, tasavvuf müziği dinletisiyle sona erdi.

Peki kimdir Sertarikzâde Mehmet Emîn Efendi?

“Sertarikzâde pirden, aldı bu zikri sırdan;/ Sırrında seyran eden, gel zikredelim hakkı!” Hz. Pir Nureddin Cerrahi’nin üçüncü halifesi olan Sertarikzâde Mehmed Emin Efendi’nin peder-i âlileri Seyyid Hacı Sertarik Abdullah Saburî Efendi, Abdülmecid Sivasî hazretlerinin dergâhında vazifelidir. Bununla beraber intisab ve muhabbeti, “Aşk badesinin kadehi, bundan nûş ettim anı/ Mest eyledi dil-ü canı, pirim Nureddin Cerrahî”  dizelerinde belirttiği gibi Mehmed Emin Efendi’nin feyiz kapısı Halvetiye’nin Cerrahiye kolundan açılmış.

Sertarikzâde Kültür Merkezi
(+)

Hz. Sertarikzâde, 1686 yılında Kumrulu Mescid Mahallesi’nde dünyaya gelmiş. 1758 Ramazan’ında dar-ı bekâ eden Mehmed Emin Efendi, Sertarikzâde tekkesinde vahdet etmekte.

Pirinin sağlığında şeyh olan Mehmed Emin Efendi, haftanın belli günleri Kumrulu Mescid Zaviyesi’nde, Hacegi Tekkesi’nde ve Durmuş Dede Zaviyesi’nde meydan açar, devran kurarmış. Ayrıca Pazar günleri kendi parası ile yaptırdığı Eyüp Sertarikzâde Tekkesi’nde ayin-i tarikat ve faaliyet-i nasihatta bulunurmuş.

Nasıl gideriz?

Bu yeni kültür merkezinde icrâ edilecek faaliyetler hakkında geniş bilgi Eyüp Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden alınabilir.

Tel: (0212) 563 16 65/ 616 00 98/ 616 00 78.

E-posta: [email protected]

Sertarikzâde Kültür Merkezi: Davutağa Cad. Nazperver Sk. (Davutağa Camii yanı-Kanal 7-Flatofis karşısı)

 

Suleyha Şişman Sertarikzâde hazretlerinin izinden gitmeyi diler

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2010, 19:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26