Şehzadelik kalktı Amasya bitti!

Şehzadelere yarenlik eden, dervişlerin yurt edindiği bir şehir Amasya… Yol, sizi oraya götürmüşse eğer bu işte bir hikmet aramak lazım vesselam.

Şehzadelik kalktı Amasya bitti!

İlk İzlenim ve Külliye…

Çorum'a yaklaşık üç saat uzaklıkta bulunan Amasya üç tarafı da dağlarla çevrili bir tarihî şehir… Biz öğrencilerimizle uzun yolları aşıp Amasya'ya vardığımızda Tarihi Şehirler Buluşması adlı toplantıya ev sahipliği yapacağını da öğrenmiş oluyoruz.

 

 

 

Önce kahvaltı yapacağız. Yol boyunca uygun bir yer aramamıza rağmen öyle bir yer bulamıyoruz. Sonunda Amasya'da kahvaltı yapmaya karar veriyoruz. İyi ki bu kararı vermişiz. Amasya'ya girdikten sonra yaklaşık olarak on kilometre içeride kalan Pirler Parkı'na çıkıyoruz kahvaltı için. Yokuş çıkıyoruz; çünkü park yukarıda…

 

Park ağaçların içerisinde... Sabah kahvaltısını böyle ferah bir yerde yapmak insanın iştahını açıyor. Herkes getirilen malzemelerle kahvaltı yapıyor. Kahvaltıda ne yok ki:

 

 

Poğaça, su böreği, sigara böreği, yufka, haşlanmış yumurta, kaşar peyniri, beyaz peynir ve süt.

Sıkı bir kahvaltının ardından öğrencilerimiz keşif gezisine çıkıyor dört bir koldan bu şehzadeler şehrini…

 

 

 

Kahvaltı yaptığımız yerin arka tarafında ağzını açmış bir balık oyması ( taş ) var. Öğrencilerimizle burada fotoğraf çektirmeden olamaz değil mi? Ve deklanşöre basılıyor…

 

İlk turumuzu parkın içinden geçilerek gidilen ve hemen karşımızda bulduğumuz Şeyh Sücaeddin Türbesine yapıyoruz. Türbe aynı zamanda cami olarak kullanılıyor. Türbenin kapısı kilitli olduğu için giremiyoruz içeriye. Dışarıda kemal-i sükûnet ile dua edip türbenin tam karşısındaki yoldan aşağı inmeye başlıyoruz. Bu aynı zamanda parkın çıkış noktalarından birisi. Parkın türbe tarafından çıkış yolunun tam karşısında başka bir türbe karşılıyor sizi. Aslında burası daha sonra türbeye çevrilmiş. Burası; 1413 yılında, Osmanlı emirlerinden Yakup Paşa tarafından yaptırılan bir külliye…

 

 

 

Külliye; bugünkü anlamdaki kültür merkezi yani… Külliye cami, tekke, çilehane ve türbeden oluşuyor. Bu yapının şimdiki ismi Yakup Paşa Çilehane Camii. Külliye eşsiz Osmanlı mimarisinin bir örneğidir. Bilmeyenler için çilehanenin ne olduğunu açıklayalım… Tekkelerde nefsi yani benliği arındırmak için (tezkiye) kırk gün kırk gece sürekli ibadet etme ve Allah'ı anma ( zikretme ) işi… Çile, Çilehane adı verilen küçük odacıklarda yapılır. Bu odalar bir kişinin kalabileceği şekilde düzenlenmiştir. Çilehane, bir şömine, duvarlara oyulmuş gömme kitap ya da malzeme raflarında ibaret. Hücrelerin küçük pencereleri var. İşte dervişlerin benlik duygusundan sıyrılmak için kırk gününü geçirdiği odalar bunlar…

 

Buradan ayrılıyoruz. Sanırım ecdadımızın üç kıtada 25 milyon kilometre kare alanda kurdukları bu barış ve esenlik ülkesini yönetmelerinin sırrı bu odalarda saklı, diyorum İngilizce öğretmenimiz Zafer Beye…

 

 

Bayezid Camii'nde Huzur…

İkinci durağımız 2. Bayezid Camii… Cami, adından da anlaşıldığı gibi Bayezid-i Veli tarafından yaptırılmış. Bayezid camiyi yaptırdığı zaman daha padişah olmamış, dönemin Amasya Valisi. Amasya'nın en büyük camisi burası. Aynı zamanda merkez camisi. Caminin dikkat çeken özelliklerinden birisi kapısı… Kapı keçe ya da ona benzer bir şeyden mamul bir askı tarzında. Sağ veya sol yanlardan tutup kaldırdığınız keçenin altından içeriye giriyoruz. İçeride loş bir aydınlık var.

 

Bir zamanlar koca cihan devletini yöneten bir sultanın buralarda gezdiğini-eğleştiğini hissetmeye çalışarak caminin hücrelerini geziyoruz.

 

 Hamiş: Dünya Bizim GYY'si Asım ağabeymizin de Amasyalı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Aslında Amasya'ya dair söylenecek ne varsa hepsini ondan beklemek de hakkımızdır! 

 

Yılmaz YILMAZ yazdı

 

GYY'nin notu: GYY, Artvinamasyaselanikli'dir!

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2009 Perşembe 16:54 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 16:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 14 yıl Önce

Bu GYY'nin notundan hiçbirşey anlamadım. Kendisinin amasyalı olduğunu biliyorum da artvin ve selanik nereden çıktı? İşin içine sabetayizm de giriyor haberi olsun GYY'nin!

tarihsever
tarihsever - 14 yıl Önce

Ecdadımızın onlarca eserinin halen ayakta olduğu, yurdumun belkide en büyük açık hava müzelerinden biri olan AMASYA' ya dair minicik bir katre olmuş bu sayın Y.Y ? (Bu sitem, başında "G" olmayan 'Y.Y' e)

Halk arasında Amasya için şöyle derler: "Koynunda 99 evliya kabri olan bu şehirde bir evliya kabri daha olsaymış, Mekke kadar mübarek sayılacakmış!"

Dünya Bizim genel yayın yönetmenine:
Amasya'ya dair söylenecekleri uzun ve doyurucu bir şekilde burada görmek istediğimizi bildir

banner19

banner36