Satu Malaysia - One Malaysia!

Malezya da Türkiye gibi farklı renklerden farklı dillerden oluşan bir ülke. Ve orada da bir açılım süreci yaşanıyor..

Satu Malaysia - One Malaysia!

Satu Malaysia - One Malaysia‘Bir Malezya’ anlamına gelen bu terim son zamanlarda Malezya’da  halkta yankı uyandıran bir olgu haline geldi. ‘1 Malaysia’ amblemi ve sloganına hemen hemen kamusal alanın tümünde karşılaşıyoruz. Öyle ki geçen sene üniversitede zorunlu bir ders olan Akademik İngilizce final sınavında Satu Malaysia konsepti anlatılmış, verilen bilgiler doğrultusunda bizden konu hakkında akademik rapor yazmamız istenmişti.

Peki, nedir ‘1 Malaysia’ ve bu konseptin amacı? Bilindiği üzere Malezya etnik grupları yönünden çeşitlilik gösteren ve bu hususta da kendisine hayran bıraktıran bir ülke... Malezya, temel olarak üç etnik gruptan (Malaylar, Çinliler ve Hintliler) oluşmakla birlikte onlarca da alt gruba sahip…

Malezya’nın hayran bırakan yanı ise bu etnik grupların kavgasız, dövüşsüz, alışılagelmiş bir uyum içinde yaşamaları. Bu etnik grupların nasıl buraya yerleştiğine yüzeysel de olsa biraz yaklaşalım. 19. Yüzyıl ortalarında görülen İngiliz sömürgesi öncesinde büyük çoğunluk Malay ve proto-Malay adı verilen ırklardan meydana gelmekteydi. Malezya’nın İngiliz işgali sırasında Çin’den ve Hindistan’dan kendi ülkelerinde iş bulamayan, yurt haklarına tamamıyla sahip olamayan ailelerin kabile kabile göç etmesiyle Malezya ekseriyeti Malaylardan oluşan fakat temelde 3 farklı ırka ev sahipliği yapan bir ülke haline gelmiş. Bu göçün hangi güçler tarafından gerçekleştirildiği daha kapsamlı bir konu.

Satu Malaysia
Limkokwing Üniversitesi, Limkokwing Sound and Music Design Academy öğrencilerinin kaydı.
İndirmek için sağ tıklayıp 'farklı kaydet'i seçin

 Malezya açılımı

Uzun maddelerce açıklanmış birçok şey. Ana içeriği slogandan da anlaşılacağı gibi Malezya’nın birliği. Yani devlet diyor ki; Çinlisiyle, Hintlisiyle ve Malayıyla biz ‘bir’ ülkeyiz. Devlet, bütün bireylere, ırkına bakılmaksızın eşit haklar verilmeli diyor. Tarihe bakıyorum, aslında hiç de yeni bir olay değil ‘1 Malaysia’. Hatta bazıları bunun yeniden ısıtılan bayat bir konu olduğu kanaatinde. Fakat sonuçta eşit haklara sahipler, hepsi aynı ‘Malezyalı’ kimliğini taşıyor ve bundan rahatsızlık duymuyorlar. Öyle ki Malezya’daki ilk zamanlarımda bir Çin asıllı Malezyalı arkadaşımla sohbet ederken küçük bir şey dikkatimi çekmişti. Bir yardımlaşma söz konusuydu ve arkadaşım bana ‘Hiç çekinmeden bizden yardım isteyebilirsin, biz Malezyalıyız.’ demişti. Bununla ne kastetmişti anlamamıştım fakat kendi ırklarını unutup, biz Malezyalıyız demesi beni şaşırtmıştı açıkçası.

Satu Malaysia - One Malaysia

Başka bir konu da din meselesi. Bilindiği üzere Çinliler çoğunlukla Budizm, Hintliler çoğunlukla Hinduizm, Malaylar çoğunlukla İslam’ı seçmiş milletler. Nasıl oluyor da birbirinden apayrı bu üç dinin mensupları bu zamanda, aynı ülkede, aynı şartlarda barış içinde yaşayabiliyor. Zamanında elbet tabii problemler, tartışmalar hatta ciddi çatışmalara varacak şekilde olaylar yaşanmış. Fakat en sonunda demişler ki, siz bizim dinimize karışmayın, biz sizin dininize karışmayalım ve öyle varmışlar bugüne birbirlerinden etkilenmeden. Diğer dinlerden farklı olarak İslam’da tebliğ bahsi vardır. Neden burada bu kadar eksiklik var sorusu bir sure kafamı kurcaladı lakin bu da onların siyaseti, yaşama siyaseti… Tabii ki tebliğ ve dava çalışmaları var fakat o kadar sesli yürütülmesine imkân yok diye düşünüyorum artık.

Satu Malaysia - One Malaysia

Milliyetçi Malaylar

 ‘1 Malaysia’ konseptine karşı çıkan, Malayların daha farklı haklara sahip olması gerektiğini düşünen devlet başkanları da olmuş zamanında. Mahathir bin Muhammed bunlardan biri. Ülkeye yaptığı sayısız hizmetlerinden dolayı Malaylar tarafından gelmiş geçmiş en iyi lider kabul ediliyor kendisi. Gerçekleştirdiği büyük atılımlarla Malezya’yı dünyada daha çok tanınır hale getirmiş. İleri görüşlü bir lider olduğunu düşünüyor Malaylar. Hakikaten kendisi 22 seneyle Malezya’nın en uzun başkanlık yapmış lideri ve bu özelliğiyle Asya’nın en uzun başkanlık yapan liderleri arasında yer alıyor.

Satu Malaysia - One Malaysia

Mesela zamanında dünyanın en uzun ikiz kuleleri olan Petronas Twin Towers’la dikkatleri toplamış, Penang köprüsü ve daha birçok işle halkına sayısız hizmette bulunmuş. Gelgelelim asla ‘Satu Malaysia’ konseptini benimsememiş olup zamanın Malay haklarını savunan Perkasa organizasyonuna tam destek vermiştir. Bu konuda zamanının stratejisi doğrultusunda geçerli sebeplerinin olduğunu düşünüyorum.

Satu Malaysia - One MalaysiaHalk ne diyor bu işe?

Şu anda her şey güllük gülistanlıkmış gibi gözüküyor. Derine indiğimiz zaman halkın yüzde yüzünün bu konsepti kabul etmediğini görüyoruz. Şuana kadar arkadaşlarım içinde çoğu konsepti çok yararlı buluyor fakat yüzde yüz uygulanabileceğine pek kanaat getiremiyorlar. Kendimi Malayların yerine koyuyorum da devamını getiremiyorum, düşüncelerim karışık. Bu konu hakkında düşünürken tevafuken, fikirlerini dinlediğim ve zaman zaman bu konularda tartıştığım bir sınıf arkadaşımı buluyorum ve ona direkt soruyu yöneltiyorum.

Bir Malay olarak Satu Malaysia konseptini nasıl buluyorsun?

Bu konunun bir uluslararası öğrenci tarafından ilgi görmesi çok alışılmış bir şey değil. Fakat ciddiyetimi anlayınca düşüncelerini anlatıyor. Konuşmasının bir kısmını direkt olarak tercüme edip yazmaya çalışayım onun ağzından.

Satu Malaysia - One Malaysia

Muhammed Norisham bin Rosdi: “Neden ırkımızdan ve ten rengimizden bu kadar gurur duyuyoruz? Allah insanların ırklarına ve renklerine mi bakıyor? Allah insanların amellerine bakar, neden ben Malay olduğum için bu kadar gurur duyayım? Bizim düşüncelerimiz bazı insanlar tarafından şekillendirildi. Onlar Malayları bazı şeylerden korkar hale getirmek istiyorlar. Onlar diyorlar ki Çinliler gelecek ve bütün ülkenin sahibi olacak. Evet, biliyorum ki bazı olaylar cereyan edebilir. Fakat unutuyoruz ki Allah her şeyin sahibidir. Allah bu dünyayı özel ırklar için değil bütün insanlık için yarattı. Allah rahman ve rahim olandır. Ben bu konsepti destekliyorum, Malezya İslam ülkesi olarak durduğu surece. Lakin başka bir şey daha var ki, yeterince İslam’ı yaşıyor muyuz acaba? Bunu kendimize sormalıyız bir İslam ülkesi talep ederken.”Satu Malaysia - One Malaysia

Kavmiyetçilik keskin bıçak!

Arkadaşımın bu sözlerinden sonra, zannediyorum ki aklımdaki karışıklığın bile yüzümü kızartması yeterli gelir. Irkçılığın yeri var mıdır İslam’da? Ben de bunu sormalıyım kendime.

‘1 Malaysia’ konseptine geri dönersek buradaki portre kabataslak böyle canlanıyor gözümde, rengi tozpembeye kaçsa da. Senin geniş bir evin var, evinde hizmetini yapan da sensin, ondan gelen yarara da sahip olan sensin. Dışarıda da evi olmayan ama çalışmak için dünden hazır insanlar var, senin evin onları alacak kadar geniş. Bu durumda dinine bakar mısın o insanların? Buyur edersin, sen onlara bir çatı sunarsın, onlar da sana hizmetlerini sunarlar. Birbirinize saygı duyduğunuz sürece geçinip gidersiniz. Keşke her şey böyle masal anlatır gibi anlatılabilse. Keşke paylaşmayı öğrenebilsek...

 

 

Merve Dal Malezya’yı izliyor

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2010, 12:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26