Sanatın inceliğini Mühür'de hissedebilirsiniz

Üsküdar’da Aziz Mahmud Hüdayi Hz.lerine komşu olan Mühür Sanat’ta söyleşi ve kurslara katılabilir, kitaplara göz atabilirsiniz.

Sanatın inceliğini Mühür'de hissedebilirsiniz

 

Daha yeni açılmasına rağmen çok güzel icraatlar gerçekleştiriliyor Mühür Sanat Evi’nde. Sevdiğimiz bir yerde, seveceğiniz bir mekân. Bilmeyenlerin bile Üsküdar’da kolayca bulabileceği Mühür; Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri türbesinin çok yakınında.Mühür Sanat Üsküdar

Mühür’de söyleşiler, kurslar da düzenleniyor

15 Şubat’ta Üsküdar’da Aziz Mahmut Efendi mahallesinin Eski Mahkeme sokağında, toplanıp sohbet edebileceğimiz, musiki eşliğinde çay içebileceğimiz, güzel insanlardan ders alabileceğimiz bir mekân arayışı sonucunda kurulmuş burası. Kursları, sanat-kültür seminerleri, sanat eserleri ve kitap satışları ve başka pek çok hizmetleri var. Arayıp da bulamadığınız, hiçbir yerde karşılaşmadığınız kitaplar için de iyi bir durak. Tavsiyem mevsimlik musiki ve edebiyat dergisi olan KADEM’e de göz atmanızdır.

Ayrıca  ‘Mühür Sohbetleri’ adı altında her ay farklı konular, farklı misafirler tarafından ele alınıyor. Mühür sohbetlerinin ilki “Aziz Mahmut Hüdai şiiri ve musikisi” üzerineydi mesela. İkincisinin konusu “Bin yılın mirası makamı var eden döngü: Edvar geleneği” ve 25 Mayıs’ta düzenlenen üçüncüsünün konusu ise “Atomaltında Allah’ı aramak” idi.

Bir de birbirinden değerli insanlardan alabileceğimiz dersler mevcut. Örneğin;  ses eğitimini  İbrahim Suat Erbay, nazariyat ve ud derslerini Kültür Bakanlığı sanatçısı Yüce Gümüş, keman ve kanun derslerini Haliç Üniversitesi öğretim görevlisi Tolgahan Üsküdarlı, ney derslerini Yasin Özçimi, klasik kemençe derslerini Selçuk Erarslan, hat derslerini ise Mustafa Cemil Efe veriyor. Bir yerden başlamak isteyenler, Mühür’deki bu derslere makul bir ücret karşılığında katılabilirler.

Sadece gençlerin mekânı değil, her yaşa hitap ediyor

Beni en fazla mutlu eden icraat ise çocuklar için Türk musikisi dersleri olmasıydı. 5-6 yaşındaki çocuklara, ritim derslerinden başlanarak Osmanlı kültürü ve musikisi sevdiriliyor. Bey amcalar ise özellikle hat sanatına ilgi gösteriyorlar. Mühür’e birbirinden ilginç hoş sohbet insanlar geliyor.

Mühür Sanat ÜsküdarSanat eserleri de satışa sunulmuş burada. Sadrettin Özçimi’nin ebruları var mesela. Hat, Tezhip, Ahşap/sedef kakma eserlerine bakmak ücretli değil, o yüzden bu güzel eserlerle gözlerinizi doyurabilirsiniz. Sanatkârlar tarafından tercih edilen kaliteli sanat malzemeleri de yine ilgilisine satılıyor.

Ayrıca içeri girdiğinizde sizi Ali Ulvi Mıhoğlu veya Hilal Yıldırım karşılayabilir. Tezhip sanatında çok iyi olan Hilal Yıldırım’ın arkada ufak bir atölyesi de var.

Hiçbir şey yapmasanız bile demli bir çay eşliğinde muhabbet için de Mühür birebir.

 

Fatma Mizan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2012, 03:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra Özdemir
Esra Özdemir - 7 yıl Önce

Hangi günler hangi saatler arasında açık olduğuna dair bir bilgi ya da ulaşabileceğimiz bir telefon numarası olsa çok iyi olurdu.

fatma mizan
fatma mizan - 7 yıl Önce

telefon numarası: 0216 343 93 63.Gün boyu açık.haftasonları bazen kapalı olabiliyor ama üst kkattaki musiki dersleri devam ediyor.

Şule Budak
Şule Budak - 7 yıl Önce

Haber çok iyi olmuş.Allah razı olsun.Gidip görmek bir demli çay içmek lazım:)

Ney
Ney - 6 yıl Önce

Bunu duyduğuma ne kadar sevindim anlatamam! Yasin Hoca'dan ney derslerinin fiyatı nedir acaba?

banner19

banner13