Sanat neymiş orada görülür!

Dünyanın halen otel olarak kullanılan en eski otelinin İsfahan'da yer aldığını biliyor muydunuz?

Sanat neymiş orada görülür!

“Dünyanın en eski otelinden konuşuyorum...” Bu cümleyi CNN haber kanalının habercisi İsfahan’da kurulan OPEC toplantısı sırasında söyledi. Onun yanında taplantıdaki diğer haberciler de oteli anlatmak için “dünyanın en güzel oteli” veya “tarihin oteli” gibi terimleri kullandılar. Bu otel, 320 yıllık Abbasi kervansarayıdır. Fakat ne yazık ki bu rekor henüz Unesco’da kaydedilmemiştir. 

Safevi döneminden kalma

Bu kervansaray İsfahan’ın zirve dönemlerindenden yani Safevi zamanından kalmıştır. Bildiğiniz gibi bu dönemde ‘İsfahan dünyanın yarısıdır.’ cümlesi ün kazanıp hala söylenir.  Bu dönemden kalan mimari binalarından Abbasi okulu, pazarı ve kervansarayı, İsfahan’ın Çihar-bağ sokağında yer almaktadır. Bu binalar, Safevi hükümetinin son padişahı, Şah Sultan Hüseyin döneminde yapılmıştır. Şah bu binaları annesine sunmuştur. Dolayısıyla ‘Mader-şah’(şah annesi) kervansarayı adıyla şöhret kazanmıştır. Annesi de kervansarayı  Çihar-bağ okuluna bağışladı. Demek ki kervansarayın geliri okulun kurulması ve öğrencileri için kullanılıyormuş.

Mader-şah kervansarayının güzellik ve sadeliği, İmam Meydanın [Nakş-ı Cihan Meydanı] şevketini hatırlatır. Bu kervansaray iki katlı olup, ortasından nehir geçen büyük bir bahçesiyle görenleri kendine hayran eder.

320 yıllık otel

1134 hicri yılında Afganların İsfahan’a saldırmalarıyla Safevi hükümeti sona ererek kervansaray çok hasar gördü. Sonra Kaçar döneminde yeniden yapıldı.

1336 yılında, turistlerin İsfahan’da artması sonucu devlet bu kervansarayı uluslararası bir otele değiştirmeye karar verdi. Böylece bu bina ciddi tahrib ve yıkılma tehdidinden kurtarıldı. İçi de İran’ın asıl nakışlarıyla süslendi. 1345 yılında binanın yeniden yapılması bitirildi.

Şuanda 300 sene eskiliği ve İslam ile İran’ın süslenmeleriyle değerli bir müze sayılıp dünyanın en eski oteli olarak adlandırılır.

Sadece otel değil...

Abbasi kervansarayı 231 odası ile uluslararası standartlara göre yapılmıştır. Geçen 40 senede dünyanın 150 önemli ismi bu otelde kalmışlardır. Bu isimler ve bilgilerin bir kitap olarak yayınlanmasına karar verilmiştir.

Otelin önemli özelliklerinden biri de değişik lokanta ve salonları İsfahan’ın meşhur yerleriyle adlandırılmasıdır. Nakş-ı Cihan, Çehel sütun, Ali Gapu, Firuze gibi isimler ağırlama salonları için seçilmiştir. 

Bahçenin kuzeyinde geleneksel bir çayhane bulunmaktadır. Ayrıca binada el yazılı Kur’an’ların müzesi de yer alır. Bu bölüm de binanın en değerli bölümlerindendir.

Uluslararası toplantılar burada

Binada çok sayıda salon olduğu için her yıl içinde yüzlerce ilmi, ekonomik, siyasi ve uluslararası seminer ve toplantılar düzenlenir.

Son yılların önemli toplantılarından biri de başta belirttiğim 135. Petrol bakanların Opec toplantısıdır.

Abbasi Kervansaray’ın genel müdürü, ‘Bir tarihi binanın yaşaması binanın kullanılmasıyla mümkün olur.’ diye inanıyor. Demek ki bu otel sadece müze olarak kullanılırsa 10 sene süresinde yıkılacaktır. Dolayısıyla hala tarihi bir otel olarak kullanılmaktadır.

İnternet sitelerinde bir ararsanız ancak 130 veya 140 yıl geçmişe sahip otelleri bulacaksınız. Örneğin Japon’un Fujya oteli 110 yıl eksiliğiyle kalmaktadır. Bu rakamlarla 320 yıl, bir otel için ne kadar değerli sayıldığını anlayacaksınız.

Nazenin Nikikbal İran’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 16:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
y. t. günaydın
y. t. günaydın - 9 yıl Önce

ısfaha'na yolumuz düşümüştü ama buraya uğrayamadık.

Fatıma
Fatıma - 10 ay Önce

Keşke yolum düşse.

banner19

banner13

banner26