banner17

Salt'taki bu şehitliği görmeli!

Kayalarına sinmiş hüznüyle o mağarada, 300 vatan evladının şehit olmadan önce neler hissettiğini anlayacaksınız.

Salt'taki bu şehitliği görmeli!

Çanakkale Savaşları’yla ilgili bilgileri okulda ilk öğrendiğimde hüzünle karışık bir gurur duymuştum. Sarıkamış ve Yemen’i duyunca ise sadece hüzün… Ama bunlar sadece bize derslerde öğretilenlermiş. Meğer Osmanlı’nın her karış toprağında aziz şehitlerin hatıraları o kadar çokmuş ki bazıları neredeyse unutulmak üzereyken hatırlanmış. Bunu buraya gelince öğrendim, Ürdün’e…

1. Dünya Savaşı'nda Filistin Cephesi

Yıllarca çöplük olarak kullanılmış

Salt’taki şehitlerin hikâyesini duyunca ise sadece küskünlük hissettim; unutulmuşluk, tarihe gömülmüşlük… Aynen Mısır’daki, Suudi Arabistan’daki kahramanlıklar gibi… Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın 2009’da açılışını yaptığı Ürdün’ün Salt şehrindeki şehitliğin olduğu bölge yıllarca harabe bir biçimde çöplük gibi kullanılmış. Büyükelçiliğimizin ve Askeri Ataşeliğimizin ısrarlı girişimleri sonucu şehitlerimize yakışan bir mekân yapılmış.

Salt'taki Türk Şehitliği

İsrail gidecek

Gezimizde Mustafa ile ikimize rehberlik eden avukat Hazım Bey, Türk Kültür Merkezi’nde Türkçe öğreniyor. İkinci seviye olmasına rağmen bizi anlıyor ve derdini anlatıyor. Arada, bu şehitlere ve Osmanlı’ya çok üzüldüğünü de vurguluyor. “Keşke…” diye başlıyor cümlesine tüm Araplar gibi ve devamında da “...yeniden…” diye dua ediyor.

Buranın Türk şehri olarak nitelendirildiğini ve burada yaşayanların çoğunun aslında bir şekilde soyunun Türklere dayandığını söylüyor Haızm Bey. Burada Türk=Osmanlı… Şimdi bazı arkadaşlar çıkıp milliyetçilik yapıyor demesin. Kaldı ki Osmanlı sadece Türklerden oluşan bir devlet değildi. Bilmeyen varsa ayıktıralım! Osmanlı’nın önemli unsurlarından biri de Araplar’dı. Şimdi Araplar diyor ki “Osmanlı gitti, İsrail geldi; ama şimdi inşallah geri geliyor, İsrail gidecek.”

Es-Salt: Türk şehriSalt'taki Türk Şehitliği'nin girişi

Hazım Bey’in anlattığına göre Amman’a yarım saatlik mesafede bulunan Salt şehri Osmanlı zamanında buranın başkentiymiş. Amman’dan büyükmüş yani… Filistin ve Ürdün arasında geçit durumundaki Hz. Şuayip Vadisi’ni korumakla görevli olan bu bir avuç askerimiz, İngilizlerin dünyanın dört bir yanından topladığı milyonluk işgal kuvvetlerine, şehit olana kadar geçit vermemiş. Öyle ki, bu kahramanlarımızın destanını bize aktarabilecek tek bir esir bile kalmayıncaya kadar şehit etmişler İngilizler. Hatta o bölgenin Cesetler Vadisi (Vadi Rimem) diye adlandırılmasına sebep olacak kadar...

Bugün Salt’ta görülmeye değer en önemli mekân

İşte bu kadar çok şehitten sadece 300’ünün defnedildiği mağara ve şehitliğin olduğu alan Ürdün Krallığı’ndan temsilî bir paraya kiralanmış. Bugün Salt şehrinin en önemli eseri durumundaki şehitliğimizi, Ürdün’e gelirseniz mutlaka görün. Kayalarına sinmiş hüznüyle o mağarada, 300 vatan evladının şehit olmadan önce neler hissettiğini anlayacaksınız.

General Allenby Kudüs'e girince; "Haçlı Seferleri bugün bitmiştir" demişti. Ama uluslararası sularda İsrailli korsanlar tarafından şehit edilen dokuz kahramanla, bir kere daha görünen o ki ne Haçlı Seferleri ne de onun devamı olan savaşlar bitti.

Biz inanıyoruz: Biz kazanacağız!

Salt'taki Türk Şehitliği

Ahmet Akkoç inatçı bir inançla bildirdi!

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2010, 00:02
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 4 yıl Önce

şehit isim listesine nasıl ulaşabilirim

Hasan Akdağ
Hasan Akdağ - 9 yıl Önce

Arkadaşın eline sağlık, bize böyle bir haberi ulaştırdığı için.

safa can
safa can - 9 yıl Önce

Teşekkür ederiz yazınız için

banner19

banner13

banner20