Sahaf fuarı iyi gidiyor, güzel şeyler oluyor!

6. Beyoğlu Sahaf Festivali, 25 Eylül’de açtığı kapılarını 14 Ekim’de kapatacak. Hâlâ gitmeyenler var mı?

Sahaf fuarı iyi gidiyor, güzel şeyler oluyor!

 

Su sıralar Beyoğlu Sahaf Festivali'nin 6.sı düzenlenmekte. 25 Eylül’de başlayan festivali, geçtiğimiz günlerde biz de gezme imkânı bulduk. Bilindiği gibi, ilk yılında Taksim Gezi Parkı'nda düzenlenen festival, iki yıldır Tepebaşı'nda, TRT merkezinin yan tarafında organize edilmekte.

Gezi Parkı ya da Tepebaşı arasında bir tercihte bulunamayacağım, fakat Sahaf festivalinin Beyoğlu'nda yapılması, İstanbullu sahaf ve kitapseverler için gerçekten bir avantaj. Hem sahaflar, büyük kitapevleri, yayınevlerinin büyük çoğunluğu Beyoğlu ve çevre ilçelerde bulunmakta, hem de ulaşım açısından insanlar yorulmamakta… Yani Beylikdüzü'ndeki TÜYAP dolayısıyla ortaya çıkan keşmekeşin bir benzeri burada yaşanmıyor.Beyoğlu Sahaf Festivali

Sahaflardaki atmosferi festivale taşımışlar

Ağırlıkla Beyoğlu ve Kadıköy'deki sahafların stand açtığı Sahaf festivaline, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yüksek bir katılım var. Bu bağlamda, sahafların kitabevlerinden daha fazla uğrak merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Bunda, kitapların sahaflarda nispeten daha ucuza satılmasının payı var, ancak insanların, kurumsallaşmış kitabevlerinde bulamadıkları sıcaklığı, sahaflarda fazlasıyla tatmaları da etkili.

Organizatörler, yerinde bir hamleyle, sahaflardaki atmosferi festivale taşımışlar, sahaflardan yükselen klasik Türk müziği ve yabancı müzik tınıları, bunun bir işareti. Öte yandan, koleksiyoner ve araştırmacıların da festivale ilgisi yüksek. Zaten sahaflar sürprize açıktır, yani umulmadık anda imzalı kitapla, önemli tarihî belge ya da nadir bulunan plak vb. eserle karşılaşabilirsiniz; bu da sahafları yaşatan önemli faktörlerden.

Umarız, şehrimizde bu tip kültürel faaliyetler artar, çünkü toplumsal gelişimimiz adına bu organizasyonlara çok ihtiyacımız var. Sahaf festivalini şimdiye dek gezemeyenler üzülmesin, çünkü festival 14 Ekim’e kadar devam ediyor.

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2012, 11:52
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeşim Sünnetçioğlu
Yeşim Sünnetçioğlu - 7 yıl Önce

Kitap hastaları burada delirebilir, bulduğu kitaplar için yanındaki yabancıyı arkadaşı zannedip ona dönerek sevinç çığlıkları atabilir, aradığı kitabı başkasının aldığını görünce kıskançlıktan kurdeşen dökebilir, cüzdanındaki son kuruşu bile harcadığını geç farkedebilir. Bu yüzden, kendine hakim olamayacaklar bu festivale tek başına gitmesin.Bu arada, şehir dışında olup da istanbul'a gelmeye imkânı olanlar buradaki kitaplara ziyaret buyurmalı..Ben mi? En az 44 kere daha oradayım inşâallah :)

Hâbil Arabacı
Hâbil Arabacı - 7 yıl Önce

İnşallah yarın gideceğim. Baskısı olmayan kitapları bulmak için birebir.

Hâbil Arabacı
Hâbil Arabacı - 7 yıl Önce

Bu arada Festival'den alacağı ürünleri %20 indirimle almak isteyenler Murat Menteş'in Yeni Şafak'taki son yazısına bakabilirler.

banner19

banner13