Rüzgarın şarkı söylediği yer: Ürgüp

Nev-i şahsına münhasır yerlerdendir Ürgüp. İç Anadolu'nun kendine has bağrına basışıyla karşılar sizi...

Rüzgarın şarkı söylediği yer: Ürgüp

Eğer bir gün yolunuz Nevşehir’e düşerse ve siz Ürgüp’ü görmeden giderseniz bir şeyler kaybetmişiniz demektir. Ürgüp, Nevşehir’in babaannesi gibidir çünkü, büyüklerin eli öpülmeden gidilmez bu kentten.

Ürgüp, Kapadokya denilince akla gelen ilk yerlerdendir. Şehrin adının bile önüne geçmiştir tarihi dokusuyla. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış görkemli bir duruşu vardır. Ürgüp’e girer girmez bu heybeti hemen hissedersiniz ve kendinizi rüzgarın esintisine teslim edersiniz.

Rüzgarın şarkısı

Rüzgarın hükümranlığına bağlılığından hiç ödün vermemiştir Ürgüp. Sokaklarında gezinirken onca kalabalığın içinde bile duyulabilecek bir şarkısı vardır rüzgarın. Ilık ılık, böyle içi mest eden türden. Kendinizi bırakıp teslim oluverirsiniz bu tılsımlı şarkıya.

Kaybolmalı bu sokaklarda

Ürgüp’ü bir rehberle gezerseniz kaçıracağınız, tadamayacağınız pek çok güzellik kalacaktır. Çünkü öyle büyüleyici sokakları vardır ki onu yalnızca kendi başınıza keşfetmeniz gerekir. Uzun ve dar sokaklarda nereye gideceğinizi bilmeden yürümelisiniz, kaybolmalınız hatta. İp atlayan, köşe kapmaca oynayan çocukları görmeli, kapı önlerinde oturan bastonlu dedelerden ‘şen olasın Ürgüp’ türküsünü dinlemeli, ördükleri patikleri ya da yaptıkları bez bebekleri satan ninelerle sohbet etmelisiniz. Önce size sarılacaktır nineler ve büyük ihtimalle ‘gadasını aldıklarım’ deyip evine yemeğe, çaya davet edeceklerdir. Buranın insanları samimidir her şeyden önce, misafirleri bereket olarak görürler. Ürgüp’te kendinizi yabancı bir diyarda hissetmemeniz için çabalar dururlar.

Üç güzeller

Rüzgar ve yağmur peribacaları ile süslenmiştir buralar. Peribacaları milyonlarca yıllık bir süreci resmeder adeta. Peribacalarında insanlar yaşamış vakti zamanında. Bu yaşanmışlığın izlerini görmek bile hayranlık vericidir. Hele ‘üç güzeller’ vardır ki, onlara bakınca bu güzelliği var ettiği için Allah’a şükretmemek elde değildir. Ürgüp’ün sembolü olan üç peri bacası ilçeye varmadan hemen yolun kenarında sizi karşılar. Üç tane yan yana duran bu peri bacaları ‘üç güzeller’ diye anılıyor.

Ürgüp’e dair ne söylenirse söylensin gidip görülmeden anlaşılmayacak bir şeyler kalacak sanki. Karla örtülü ya da güneşin kızıllığı üzerine düştüğünde başka bir güzellik kazanan peri bacaları... Hangisini görmek isterseniz o mevsimde gitmelisiniz. Her mevsimde bambaşka bir yanıyla karşılaşacaksınız Ürgüp’ün.

Emine Şimşek, Ürgüp’ten bildirdi

YORUM EKLE