Ruha İyi Gelen Bir Mekân Sahrayıcedid Mezarlığı

Kabristanda, sır sarayından açılan kapı bizi tefekkür sofrasına davet eder. Ruha iyi gelmesinin esas nedeni de budur. Ruhu olgunlaştıran, hüzün ve hasretin ciğerimize dolduğu yerlerden biridir işte Sahrayıcedid Mezarlığı. Hümeyra Büşra Doğan yazdı.

Ruha İyi Gelen Bir Mekân Sahrayıcedid Mezarlığı

Ruha iyi gelen mekânların öncüsü benim için kabristanlardır. Sessizliği ahenkle dağıtıp ağaç dallarında eğleşen kuşlar, kabirlerin arasında yavaş yavaş gezinen miskin kediler, hüzün ve neş'e arası bir hava solutur insana... 

"Es-selamu aleykum dare kavmin mü’minin!" (Selam sizlere, ey mü'minler yurdunun sakinleri) diyerek adım atılan kabristan, Efendimiz (sav)'in tavsiye ettiği üzere bizlere ahireti hatırlatır. Hele ki ziyaret edilen kabristanda medfun bir Allah dostu varsa o mekân hem ahireti hem dünyayı hatırlatır. Bu dostun dünya yurdunda iken yaptığı hizmetler, rıza-yı ilahi için gösterdiği gayret ve çektiği çileler birden idrakimize dolarak bizim için adeta ateşleyici bir fitil olur.

Kabristanda, sır sarayından açılan kapı bizi tefekkür sofrasına davet eder. Ruha iyi gelmesinin esas nedeni de budur. Mekânın çehresi insana hakikati düşündürüyorsa ruhun tedavisi başlar, hakikate vakıf olmak için sarf edilen gayret ise tedavinin özüdür. Yani mekân bir vesile, gayret ise asıl sebeptir. Efendimiz (sav) mekânın önemini anlamamız için şehirlerin en güzeli olan Medine-i Münevvere'den örnek vererek şöyle buyurmuştur: "Medine, tıpkı ocağın demirdeki kusurları gidermesi gibi insanların kusurlarını giderir".

Ruhu olgunlaştıran yerlerden biridir Sahrayıcedid Mezarlığı

Çok sevdiğim mühtedi yazar Rabia C. Brodbeck, "Beni sana yakınlaştıracak mekânlara ulaştır" diye dua eder hep. Çünkü kulu Rabbine yakınlaştıracak mekânlardadır deva. Kabristanda da, sırlanmış bunca kimse ile bir zamanlar aynı yurdu paylaştığını, şimdi onların göçtüğünü düşünen ziyaretçi, her dakikasını daha islam, daha kul geçirmenin gayreti içine girer. Rabbine yakınlaşır.

Ruhu olgunlaştıran, hüzün ve hasretin ciğerimize dolduğu yerlerden biridir işte Sahrayıcedid Mezarlığı. İki yanından akan trafik ve yükselen apartmanlara karşı gövdesinde ağaçlar büyütür, kuşlara, kedilere yuva olur. İçinde İslam’ın hizmetkârlarını, garipleri, mecnunları, şehitleri, yazar ve şairleri misafir eder.

Kimler sırlandı bu kabristanda?

Sahibü'l Vefa Hace Musa Topbaş Hazretleri bu isimlerden en kıymetlesi. "Bütün mahlûkatı sevdim. Hayvanatı, nebatatı sevdim. Her şeyi, herkesi sevdim" diyen, Hakkın rızasını talep ederek ömrünü insanlığa hizmete adamış kalbi aşk ummanı olan bir Allah dostu o... Nurlu çehresine bakar gibi, ayak ucuna ilişip saatlerce seyre dalacağınız bir makamı var Sahrayıcedid'te. Allah sırrını mübarek etsin.

Diğer isimse klasik Türk musikisinin en değerli temsilcilerinden Bekir Sıdkı Sezgin. Babası Kadiri halifelerinden Hafız Hüseyin Efendi olan Bekir Sıdkı Sezgin de Kadiri dervişlerindendir. Müthiş ses ve hançeresi ile gönülleri mest eden efendinin makamında kuşlar onu hatırlatırcasına cıvıldaşıyor. Mezar taşında da yazıldığı gibi "Terk-i dünya ettin vuslat-ı cana erdin/ Mekânın olsun cennet Bekir Sıdkı Sezgin"

Mahir İz, Ayşe Şasa, Fethi Gemuhluoğlu, Elmalılı Hamdi Yazır gibi pek çok ismi daha ağırlayan Sahrayıcedid Kabristanı, ruha iyi gelen mekânların ilki. Bu mekânın, sır sarayının güzel misafirleri ile bizleri Allah cennette cem etsin.

 

Hümeyra Büşra Doğan

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2016 Çarşamba 14:19 Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 14:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fehim Doğan
Fehim Doğan - 5 yıl Önce

Eline sağlık kızım. Bizi güzel düşüncelerine duyglandirdin. Devamını bekleriz. Umarim aydinlattigin insanlarla birlikte sevabına nail olursun.

Münevver Runyun Kurnaz
Münevver Runyun Kurnaz - 3 yıl Önce

Sahrayıcedid kabristanının ağırladığı mübarek isimlerden biri de El Ezher üniversitesindeki öğrenim hayatından sonra vatanına dönüp islam yolunda hem dini hem siyasi kimliği adı altında mücadele eden, hutbeleriyle ve bıraktığı eserlerle irşad eden din alimi MUSTAFA RUNYUN’dur.

Safa Özkızıltan
Safa Özkızıltan - 2 yıl Önce

Aynı mezarlıkta büyük Türk dilbilimcisi, yazar, fikir adamı Şemseddin Sami yatmaktadır. Onu bilinir kılabilecek olan; temiz, dürüst, çalışkan aydınların diğerlerinden ayrılmasını sağlayacak bilgi ve donanımın yasamımızda temel düstur olmasıdır.

banner26