Ressam değil sanatçı yetiştiriyoruz!

Nesrin Çaylı, geçtiğimiz aylarda 'Sanat ve Okuma Evi' adı ile bir atölye kurdu. Burası bir harika..

Ressam değil sanatçı yetiştiriyoruz!

Nesrin Çaylı“Şiir kelimelerle resim çizme sanatıdır!”diyenlerden misiniz? Sizi bilemeyiz ama Nesrin Çaylı: “Türkçe konuşmakla kalmayıp, renkçe konuşmayı dileyen ve malzemem hem kelime ve kalem hem de renkler ve fırça” diyenlerden. Anlayacağınız üzere şair ve ressam kendisi. Daha önce altısı kişisel olmak üzere pek çok karma resim sergisin de imzası bulunan Çaylı, geçtiğimiz aylarda “Sanat ve Okuma Evi” adı ile bir atölye kurdu.  

Sanat ve Okuma Evi’nin kuruluş amacı: 

Sadece iyi resim yapan ressam değil; sesi, sözü, duruşu ve düşünüşü sanat olan yani sanatçı olan gençler yetiştirmek hedefleniyor. 

Estetik anlayışı ile kâinatı okuyabilme, şiir yorumlama (ezber), resim, adab-ı muaşeret konularının işlenerek düzenli derslerin oluşturulduğu atölyede 9-15 yaş gurubu çocuklar yaşıtlarından çok farklı alanlarda eğitim alıyorlar. 
  

Nersrin Çaylı Sanat ve Okuma Evi - Çocuklar manzara resmi çalışıyorlar
(+)

Atölye maddi gelir temin etmek için değil; çocukların zihinlerine, kalplerine dokunarak hayata iz bırakabilmek için açılmış. Yetişkinler okuma yapmak, resim ve rölyef dersleri almak için buluşuyorlar bu atölyede. 
  
Atölyeye devam eden her bir çocuk bir bahar çiçeği. Esra Bakan; “Adım Esra, rengim eflatun, ben her bahar açan bir sümbülüm” diyor. Sude Papatya, Ezel Akasya, Sudenaz erguvan, Gülşah mimoza, Sümeyye gelincik, Zeynep lale... Bu nedenle onların adı "Bahar Çiçekleri" grubu olarak adlandırılmış. 
  
Bu Atölye de, maddi plan ve hedeflerden maneviyata sıra getiremediğimiz günümüz dünyasında, dünya ve ahiret için dengeli bir tavır ve davranış geliştirmenin hakiki huzurun kapılarını aralamak olacağı inancı ile her hafta on adım atılıyor ve resim dersleri veriliyor.

“Ressam” değil, “sanatçı” olmaları için sıklıkla estetiğe dair duruş, davranış ve söyleyişe de vurgu yapılıyor derslerde. 

Nersrin Çaylı Sanat ve Okuma Evi - Hanımlar
(+)

Neler yapılıyor atölyede? 

1- Çocuklarla "iyi bir insan iyi bir kul olmak için” on adım atılıyor.

2- Ev hanımlarıyla gravür temelli rölyef çalışması yapılıyor.

3- Yine hanımlardan oluşan bir başka grup öğrenciyle karakalem ve sanat dersleri yapılıyor.

4- Ayda bir gençlerle kitap okumaları ve paylaşımları yapılıyor.  

"Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer" 

Şimdilerde, Osmanlı mimarisinde estetik konulu bir sergiye hazırlanıyor Nesrin Çaylı ve ekibi. 

Pendik İmam Hatip Lisesi’nin ilk mezunları olan hanımlar bir araya gelerek “Osmanlı  mimarisi ve İstanbul gravürleri”nden yola çıkıp bu muhteşem mirası günümüze taşıyacakları bir proje için el birliği ile çalışmakta, İstanbul’da zamana meydan okuyan ve hala dimdik ayakta duran camileri, çeşmeleri ve kıyı konaklarını rölyef tekniği ile tablolaştırıyorlar.

Nersrin Çaylı Sanat ve Okuma Evi - Hanımlar
(+)

Hanımlar “Geçmiş  zaman olur ki hayali cihan değer”  diyerek, yaklaşık 60 eserin yer alacağı ve 2010 yılının sonbaharında sanatseverlerle paylaşacakları bir sergiye hazırlanıyorlar. 

Hanımlar, Nesrin Çaylı’nın eğitmenliğinde, önceleri evlerinde başladıkları şimdilerde atölyelerinde devam ettikleri yaklaşık 2 yıldır süren sanat çalışmalarını artık sanatseverlerle paylaşacak olmanın, geçmişin elinden tutup, zamanın imkânlarıyla yorumlayıp muhteşem mimari mirasımızı sanatın dili ile hatırlamaktan ve hatırlatacak olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını belirtiyorlar. 

Katılımcılar ile konuştuk, bakın onlar ne diyor: 

Ayşe Zayim: Hayatım, çiçeklerin renkleri kadar mutlu, duruşları kadar estetik bir nitelik kazandı. Sanata dair bir hedefe doğru yolculuk yapmanın heyecanını duyuyorum. 

Nersrin Çaylı Sanat ve Okuma Evi - Genç okuma grubu
(+)

Tülin Bektaş: Senelerdir ilk defa kendim için zaman ayırmaktan ve bu zamanı sanatla değerlendiriyor olmaktan çok mutluyum. Kendimi güçlü ve iyi hissediyorum.  

Melahat Dilmaç: Hayata sanat bilgisi ile bakmanın farklılığından büyük keyif ve mutluluk duyuyorum. İnsanın kendini iyi hissetmesini sağlıyor ve hayatı daha renkli gösteriyor. 

Ayşe Kaya: Bu atölyede sanat ile tanış olmak, toprağa girmeden, toprağa iz bırakabilmenin umudu oldu. 

Gül Tunakara: Sadece bir perspektif bilgisinin varlığı bile balkonunuzdan çevrenizi izleyişindeki kaliteyi değiştiriyormuş. Gördüklerim derinleşti, boyut kazandı ve çoğaldı. 

Nersrin Çaylı Sanat ve Okuma Evi - Bir ev hanımının tablosu
(+)

Fadime Hışır: Tıpkı perspektifte olduğu gibi olaylara ve tabiata bakış açım boyut kazandı. Mutluyum. 

Nesrin Tufan: Sanatla tanışmak renklerin diliyle tabiatı okuyabilmekmiş. Yeni bir dil öğrenmenin zenginliğindeyim. 

Sanat ve Okuma Evi'nin adresi: Atatürk cad. Yeni mah. Kaşgarlı Mahmut sk no: 10 Soğanlık Kartal. Ayrıntılı bilgi için telefon açabilirsiniz: 0535 325 07 60

 

 

Eyyüp Akyüz haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2010, 00:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tahsin Karalar
Tahsin Karalar - 10 yıl Önce

Ressam değil sanatçı yetiştiriyoruz??!! Nasıl yani?

banner19

banner13

banner26