banner17

Panorama'yı görmeyen kalmasın!

Topkapı'daki Panorama 1453 Müzesi'nde tarihe döneceksin.

Panorama'yı görmeyen kalmasın!

Burası 14 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise “Topkapı Kültür Parkı”nın bulunduğu yer. Boş duracağımıza, 31 Ocak 2009 tarihinde açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne gittik.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

İyi ki geldik

Müze, konumu itibari ile ilginçti, önce bunu söylemek gerekiyor. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunması, bizi farklı duygulara sevk etti. Girişte biraz bekletildik, çünkü içeri guruplar halinde alınıldığı için bekledik ve biraz can sıkıntısı yaşadık. Neyse ki karanlık merdivenlerden çıktık ve İstanbul kuşatmasının çok çetin geçtiği, aşılmaz-delinmez denilen surların aşılıp delindiği, hadis’e konu olmuş, adına secdeye yaş düşmüş bir yerin fethini sanal olsa da görmeye geldik. Macar topçu ustası Urban'ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis'in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olduk. Sultan II. Mehmed'in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı'nı duyduk.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Çoluk çocuk, genç yaşlı gidilmeli

Solumuzda Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağımıza dönünce de Silivrikapı'daki surları gördük. Sultan II. Mehmed'in “Fatih” unvanını alışına şahit olduğumuz ve İstanbul'un fethini yaşadığımız yer tam da burası. Ne kadar ilginç bir yer, çoluk çocuk, genç yaşlı gidip görmeliyiz, gelecek nesillere aktarmalıyız kanısına vardım.

Panorama’nın kalbi olan resim, 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılmış. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim, 2350 m2 olup, resimle ziyaretçi platformu arasındaki 650 m2'lik 3 boyutlu objeler platformuyla birlikte, toplam 3000 m2'lik dev bir büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmakta.

O bir resimde 10.000 figür var

Müzenin, panoramik resim ile ilgili çalışmalarına 2005 yılında başlanmış, 2008 yılında tamamlanmış. Bu çalışma 8 sanatçı tarafından yapılmış. Resimde 10.000 figür çizimi varmış. Surlardaki yıkılmış bölgeler ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul'un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey'e, surların tamiri ile ilgili olarak sunulmuş bir rapora dayanmaktaymış.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

3 boyutluluğun özellikleri

Çerçevesi ve sınırı olan bir resim, ne kadar derinlik ve üç boyut duygusu uyandırıyor. “İstanbul 1453 Panoramik Müzesi”ndeki çalışmada resmin bittiği yer diye bir şey olmadığı için, resme bakan kişi optik alışkanlıklarıyla eserin gerçek boyutlarını kavrayamamakta. İzleyici, platforma çıktığı anda 10 saniye kadar sürecek bir şok yaşamakta. Bu durum, resmin gerçekliğini ve boyutlarını kavramayı sağlayacak referanslar, başlangıç ve bitiş gibi dayanak noktaları bulamamanın şaşkınlığı imiş. Burası insana, kapalı bir mekâna girildiği halde, bir şekilde tekrar üç boyutlu dış mekâna çıkılmış duygusunu yaşatmakta.

Ayrıca bulutların içinde Fatih Sultan Mehmet'in bir resmi gizlenmiş. Buluta yan bakınca anlaşılıyor. Başınızı sağ omzunuza yatırıp buluta bakın ve resmi görmeye çalışın; sarığı, burnu, yüz çehresi belli oluyor. Gidecek kişilerin müzedeki yetkililerden bu konu hakkında yardım almalarını tavsiye ederim.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Aşağı indiğimizde Kültür A.Ş.’nin müzedeki mağaza şefi sayın Ercan Çetinkaya mağaza hakkında bize bilgi verdi. Mağazada kitap, gümüş hediye, kitap ayraçları, cd, vcd, dvd, biblo çeşitleri, magnat çeşitleri, Osmanlı devlet armaları bulunmakta.

Not: Foto-galerimizi ziyaret etmek için lütfen tıklayınız.

 

Kenan Subaşı gitti, gördü, yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2010, 20:57
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevgi Demir
Sevgi Demir - 9 yıl Önce

Kenan arkadaşımızın emeklerine sağlık.Yalnız kendisinin çok iyi bir şair olduğu da göz ardı edilmemeldir.Ben Ispartada buradakileri takip ederken onun da şiirlerini merakla okurdum.Dünyabizimde görmek te çok güzel

seyyah
seyyah - 9 yıl Önce

Bulutlara dikkatlice de bakmıştım gittiğimde ama Fatih'i göremedim..

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

F.S.Mehmet'in bulutların içindeki bir bulutta gizlenmiş resminin bilinçli yapılıp yapılmadığına dair bir bilgim yok,benle birlikte bir çok kişi o buluttaki resmi gördü,gidip görmek için yeniçeri kostümlü hasan tekin adında bir görevli var,ona sorabilirsiniz,yine olmadı,merdivenlerden çıkar çıkmaz (arkanız merdiven boşluğuna dönük halde) yüzünüzü bulutlara çevirin

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

saat 12:30 yönündeki bir bulutta yüzü,,burnu,sarığı (ben sarık diyorum bazıları kavuk diyebilir,ikisi de bezdir,kefen bezidir,belki ölçüleri kefen beziyle tutmayabilir,önemli olan ölümün her an insana gelebileceğidir,sarığı kavuğu bunun için takarlar,yani ölümü hiç unutmamak için) görülmektedir.bulutabbakarken başınızı sağ omzunuza yatırın, yoksa işin içinden çıkmanız zor.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

buradakiler açılacak,İstiklal Marşı Derneği vasıtasıyla tanışmış olduğum Murat Solgun,sitenin kurucusu idi,kendisiyle sıkı bağlarımız oldu,halen görüşüyorum.Sitenin açılacağını kendisi söyledi.Evet şiirle uğraşıyorum.Ama güzel mi değil mi bilemem,ayrıca Bir Şizofrenin Günlük Defterinden Notlar adında yazılar yazdım.bir kitabım bile yok anlıyor musun :)

Kazım Kaderli
Kazım Kaderli - 9 yıl Önce

İstanbula gitmeye zamanı ve durumu müsait olmayanlar için ''İstanbul
Kültür A.Ş.''nin izniyle çekim yapan '3d mekanlar.com' sitesinden bakabilirler. Bu site ticari amacı olmayan bir sitedir.

banner19

banner13

banner20