Özbekler Tekkesinde ne oluyor

İstanbul Tasarım Merkezi, dünya tasarım ve sanat platformunda güzel işler ortaya koymak için öğrencilerini bekliyor.

Özbekler Tekkesinde ne oluyor

İstanbul Tasarım Merkeziİstanbul Tasarım Merkezi
 
İstanbul Kadırga'da bulunan tarihi Özbekler Tekkesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek bir tasarım merkezine dönüştürüldü. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul için de tasarım projeleri gerçekleştiren İstanbul Tasarım Merkezi, dünya çağdaş tasarım anlayışını araştırmak, tanımak ve geliştirmek, uluslararası arenada takipçi olmaktan çıkarak, takip edilenler içine girmek, Osmanlı İmparatorluğu'nun tasarım ve sanat ruhunu kavramak, geliştirmek, ulusal sanatlarımıza yenilikler getirerek yeni ekol oluşturmak, uluslararası tasarım dünyasına "Türk Tasarımı" tanımını yerleştirmek, tasarımın hayal, inanç, felsefe, araştırma ve bilim boyutunu öğrencilere tanıtmak, toplumu güzel yönde etkileyen erdemli ve yetenekli tasarımcılar yetiştirmek gayesiyle yola çıktı.

İstanbul Tasarım MerkeziMerkezde mimari, endüstüriyel, moda, grafik, prodüksiyon, takı ve aksesuar, Türk görsel sanatları alanlarında tasarım çalışmaları yapılıyor, tasarım üzerine dersler ve seminerler veriliyor. Şu ana kadar düzenlenen konferanslarda Sadettin Ökten, Murat Babadağ, Hüseyin Aydın, Cem Kızıltuğ ve Yusuf Kaplan birikimlerini tasarım öğrencileriyle paylaştı.
 
Tasarım Projeleri
 
İstanbul Tasarım Merkezi'nin 'Güzel Sanatlara Hazırlık' programının öğrencileri, bu yılki güzel sanatlar fakülteleri sınavında %80 başarı kaydetti. Ekim ayında bir yaşını dolduran merkez, tekkenin 'Çilehane' bölümünde İstanbul Tasarım Galerisi'ni de tasarım ve sanat severlere açtı. Galeride ilk olarak 'İstanbul Modern Heykelleri' isimli fotoğraf sergisi gerçekleştirildi.

Mimari tasarım alanında ise orjinal ve modern özellikler taşıyan camii, nikah sarayı, Ensar Koleji, heykel ve havuz örnekleri tasarlanmış. İstanbul Tasarım Merkezi için adını taşıdığı şehir ayrı bir önem taşıyor. İstanbul Posterleri tasarımlarıyla büyük bir şehir olan İstanbul'un büyük bir marka olması yolunda katkıda bulunmuşlar. Filistin halkının özgürlük mücadelesine de duyarsız kalmayan İstanbul Tasarım Merkezi, Filistin'de yaşananları dünyaya duyurmak amacıyla çeşitli posterler tasarlayarak Filistinlilere destek olmayı da unutmadı.

İstanbul Tasarım MerkeziMimar Sinan'a Vefa

Eserleri dört yüz yıldır bütün ihtişamıyla İstanbul'u süsleyen ve kullanılmaya devam eden 'Ser mimaran-i cihan ve mühendisan-i devran, dünyadaki mimarların ve tüm zamanların mühendislerinin başı' olarak anılan büyük usta Mimar Sinan'a bir vefa borcu olarak İstanbul Tasarım Merkezi, Mimar Sinan'a atfen tek ingilizce siteyi de hazırlayarak faaliyete sunmuş. www.greatsinan.com/ adresinden ulaşılan site alanında ilk ve tek olma özelliğini taşıyor.
 
Ulaşım ve Bilgi İçin
 
İstanbul Tasarım Merkezi hakkında detaylı bilgi almak ve faaliyetlerini takip etmek isteyenler aşağıdaki sitelerden faydalanabilirler:
 
http://www.istanbultasarimmerkezi.org/
http://www.designei.com/
 
 
İstanbul Tasarım MerkeziAdres :
Buhara Özbekler Tekkesi Sultanahmet Binbirdirek mah.
Şehitmehmetpaşa yokuşu sok. No:40
Sokullu Mehmetpaşa Camii karşısı
Sultanahmet -Fatih/İstanbul

Tel:
0212 458 61 61
0212 458 78 31
0212 458 76 92

Mail : info@istanbultasarimmerkezi.org

 

"İstanbul Tasarım Merkezi" fotoğraf galerisi için, tıklayın.
 

Ahmet Tek, bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2009, 09:22
banner12
YORUM EKLE

banner19