Orta Doğu'daki 'Orta Asya'

Derlerdi de inanmazdım: Dünya harbiden bizim! Her yerde biz varız..

Orta Doğu'daki 'Orta Asya'

 

Buharalı Yiğit
(+)

Buharalı bir yiğit, bahadır (Kolundaki ay-yıldıza dikkat)

Buharalılar Derneği’yle tanışmamız açılışlarına bizi de davet etmeleriyle oldu. Amman’da küçük bir kaybolma macerasından sonra akşamki davete katılabildik. Mütevazı bir oda beklerken resmen ev büyüklüğünde bir dernekti gördüğümüz..

Dernek başkanı Abdullah Bukhari sağ olsun bizi kapıda karşıladı. Sonra içeri geçtiğimizde 40-50 kişilik bir grubun içeride beklediğini gördük.

Tanışma-tanıştırılma faslından sonra dernek başkanı Abdullah Bukhari kısa bir açılış konuşması yaparak sözü Özbekistan’ın Ürdün fahri elçisine bıraktı.

12737
Buharalılar Derneği sakinleri
12738

Dernek başkanı Abdullah Bukhari, ortada ben ve yanımda Özbekistan’ın Ürdün fahri elçisi Dr. Ömer El-Bukhari

12739
 12741

Bendenizin çalamadığının resmidir.

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Fahri elçi Dr. Ömer El-Bukhari uzuuun konuşmasına, “İslam Öncesi Türk Tarihi”nden başlayıp ilk Müslüman Türk devletlerinden söz ederek Osmanlılar’a kadar “İslami Dönem Türk Tarihi”yle devam etti. Son olarak da günümüzdeki Türk devletlerini anlatarak konuşmasını bitirdi.

Çeşitli sorulardan sonra, Türkiye Türkleri adına konuşan arkadaşımız “Falcon” Türklerin Müslümanlığı seçmesiyle kültürel asimilasyona uğramaktan kurtulduğunu ve Orta Asya Türklüğünün de İslam’ı daha iyi tanıdıkça öz kültürünü daha çok seveceğini belirtti.

Karşılıklı iyi dileklerden sonra geleneksel tatlılarından ikram ettiler hepimize. Tadı bizim kâğıt helvaya benziyordu biraz… Ama biraz daha kalınını düşünün…

04.03.2010 tarihinde saat 12.00’de açılışı yapılan sergide ise üç grup stant vardı: Orta Asya, Kafkaslar ve Anadolu… Elçilik temsilcimizin onur konuğu olarak açılışını yaptığı sergi iki gün süreyle açık kaldı. Anadolu standında Arapça bilen bir öğrencimiz konuklara yardımcı oldu.

Kafkas bir gencin geleneksel çalgılarıyla yaptığı canlı performansı büyüleyiciydi. Ben de özenip onların geleneksel şapkalarını kafama geçirdim, çalgıyı elime aldım ve bir foto çekindim. İyi ki fotoğrafta ses çıkmıyor çünkü tahmin edersiniz ki çalamadım!

Sergiden Bir kaç kare:

 

127401274212745
1274312744

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

Metah Çakko “Amman’da Amman”dan bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2010, 18:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
asii
asii - 9 yıl Önce

hamza türkmenin haberlerini veren bi siteye türkçü denebilir mi. elbette denmez. türkçülükle türklükle alakası kurulmamalı her türk lafının.. keşke fırsat bulsam da kürtlerin, zazaların herhangi bir derneğiinin yaptığı güzel bir kültür programını haber olarak yollasam.. eminim ki yayınlayacaktır kıymetli sitemiz. varolasınız.

muratk
muratk - 9 yıl Önce

Hocam fotoğraflarını kim çekti yav! Senin çeviri "Leyla ve Mecnun"un arka kapağındaki mecnuna benzetmeye kalkmışlar seni:)

Haberin geldi, sen gelmiş gibi oldun, selam ile...

Metah ÇAKKO
Metah ÇAKKO - 9 yıl Önce

Sevgili Dostum Murat,

Ben zaten gönüllü Mecnun'um biliyorsun. Hem o dediğin resme daha çok benzeyen siyah ve uzun tüylü kalpakla fotom var da millet gülmekten ölmesin diye onu koymadım. Sesini duymak bana da iyi geldi.

Ve Sevgili Asii,

Çok haklısın! Nasıl ki "Kürt" lafı geçince "Kürtçü" olmuyorsa bu site... Kaldı ki Kafkaslar Türk sayılmıyor.

Emin olun yayınlanır. Selametle...

banner19