Orda bir yer var yakında!

Avrupa İslam Üniversitesi ve Eyüp İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Kemerburgaz'a bir gezi düzenlediler..

Orda bir yer var yakında!

Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyen, Avrupa İslam Üniversitesi ve Eyüp İmam Hatip Lisesi öğrencileri, İstanbul metropoliten alanı içerisinde henüz kırsal niteliğini koruyabilen nadir yerleşmelerden olan Kemerburgaz’a geçtiğimiz aylarda kaynaşma amacıyla gezi düzenledi. Yaklaşık 30 kişiden oluşan grup, at ve deve gezisi ve orman yürüyüşü yaparken, okuma programı da gerçekleştirdi. 

Kemerburgaz
Kemerburgaz
Kemerburgaz
Kemerburgaz
Kemerburgaz
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Gülşen: Kemerburgaz güzel bir yer

Geziye katılan öğrenci Büşra Gülşen, gezi sayesinde yeni bir mekân keşfettiklerini söyledi. “Meğer İstanbul’a anlam katan, buranın her gün, yeni bir gizemini keşfetmekmiş” diyen Gülşen, şehrin kalabalığından, gürültüsünden ve doğadan bu denli uzak oluşundan dolayı, sessiz, sakin bir gün geçirerek, neredeyse el değmemiş denecek kadar doğal ormanların bulunduğu Kemerburgaz’a geldiklerini belirtti. Kemerburgaz’ın güzel bir yer olduğunu ifade eden öğrenci Gülşen, şehirden kısa bir süre için uzaklaşmak isteyenlerin Kemerburgaz’ı tercih edebileceğini kaydetti. 

Gülce: Gezi öğrenciler açısından çok iyi

Geziye katılan diğer öğrenci Leyla Gülce ise gezinin öğrenciler açısından çok iyi olduğunu söyledi. Aynı yurtta kalan öğrenciler için kaynaşma ve daha samimi olma konusunda öneminin büyük olduğunu ifade eden Gülce, Kemerburgaz’ın henüz tam anlamıyla keşfedilmediğini kaydetti. Gülce, düzenledikleri bu geziyi çeşitli sosyal aktivitelerle de devam ettireceklerini belirtti. 

Kemerburgaz; İstanbul’da böyle yer bulunmaz

Kemerburgaz, İstanbul metropoliten alanı içerisinde henüz kırsal niteliğini koruyabilen nadir yerleşmelerden biri olması, İstanbul’un kuzeybatısında bulunan rekreaktif alanlara ulaşımın düğüm noktasında bulunması nedeniyle önemli bir mevkiye sahip. Ayrıca Kemerburgaz, bugüne değin yakınlarına kadar ulaşan sanayi yerleşmelerinin baskısından kurtulabilirken, bölge, orman alanları ile sınırlı olduğundan bölgenin gelişmesi kısıtlı görülüyor.

Osmanlı İmparatorluğu devrinde bir Rum iskân sahası olan Kemerburgaz’a 1924 senesinde yapılan mübadele neticesinde Türkler yerleştirilmiş. Bu esnada Kemerburgaz’da 390 hane Rum, 93 Harbi esnasında hicret etmiş 10 hane Türk bulunmakta. Kemerburgaz, tarihten bu yana İstanbul’un mesire yerlerinden biri olurken, son yıllarda Karadeniz kıyısındaki açık kömür ocaklarından şehre kömür taşıyan kamyonların ana geçiş noktası üzerinde kalmış ve delik-deşik, tozlu yollarıyla eski önemini yitirmeye başlamış. Ama şimdi durum değişti.

Kemerburgaz yeşil çevresi ve İstanbul’a göre çok temiz havası, çevre düzenlemesi yapılmış estetik yapılarıyla villa kent görünümünde.

 

 

Müslime Yazçiçek Kemerburgaz’a uğrayın dedi

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2010, 19:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26