Orda bir imam hatip var uzakta!

Anadolu'nun çoğu yerinde imam hatip liseleri kapanmamak için öğrenci aramaya çıkmıştı. Bayramiç'teki lisenin de ilginç bir hikâyesi var.

Orda bir imam hatip var uzakta!

28 Şubat’ın en çok darbe alan mağdurlarından birisi de hiç kuşkusuz imam hatip liseleri…  Tüm imam hatip liseleri bundan nasibini aldı. Ama bu okul, o dönemde belki de en çok yara alan okul olmuştu.

Bayramiç İmam Hatip Lisesi
(+)

Çanakkale’ye bağlı Bayramiç ilçesinde bir imam hatip lisesi… Okul 1977 yılında, şu an Kur’an kursu olarak kullanılan küçük bir binada 45 öğrenci ile eğitim öğretim hayatına başlamış. Daha sonra okula talep artınca bu bina yetmemiş ve halkın desteği ile bir bina yapılmış. 1984-85 eğitim öğretim yılında ilk mezunları oldukça başarılı olunca okula talep daha da artmış. Gün geçtikçe öğrenci sayısı artan okula halkın yaptığı bina da yetmeyince bakanlığa gerekli başvurular yapılmış ve şimdiki okul binası inşâ edilmiş, 1993 yılında bu binada eğitim öğretim başlamış. Halkın yaptırmış olduğu bina ise 1995 yılından itibaren devlet parasız yatılı yurdu olarak hizmetine başlamış.

Okulun en parlak döneminde öğrenci sayısı neredeyse tam kapasiteye ulaşmış. Okulun hemen bahçesinde yurdun da olması, okula olan talebi bir kat daha artırmış. Öyle ki okula gelen öğrenciler kayıt yaptırabilmek için sınava tâbi tutulmuşlar tıpkı diğer okullarda olduğu gibi. Ve bunun sonucunda okula kayıtlarını yaptırmışlar. Okul bir yandan başarılı bir şekilde mezunlarını verirken bir yandan da talepte sürekli bir artış varmış. Yapılan turnuvalardaki başarılar, mezuniyet günleri, ödül törenleri tam bir coşku içinde sürmüş o zamanlar.

Öğrenci aramaya çıktılar

Bayramiç İmam Hatip Lisesi’nin, tıpkı diğer imam hatipler gibi, orta kısımlarının kapatılması ve katsayı engelinden sonra öğrenci sayısında aniden bir düşüş olmuş. Kafası karıştırılan halk, imam hatipleri ‘öcü’ gibi gösteren medyanın da katkılarıyla çocuklarını bu okula göndermekten çekinmiş. Orta kısmın kapatılması ve yeni kayıt alınamamasından dolayı öğrenci sayısı gün geçtikçe azalmış. Hâl böyle olunca okuldaki öğrenci sayısı bir sene 13 olarak devam etmiş. Bir sene hiç mezun vermemiş. Ama Allah’ın hikmeti, kimse de çıkıp bu okulu kapatalım diyememiş. Belki de bu, “imam hatipi kapattırdı” damgası yememek içindir. Ve okul idaresi, bu işe bir el atmak için sıvamış kolları, çıkmış yollara.

Okul idaresi ve öğretmenler, fedakârlık olmadan bu işin olmayacağını anlamış ve atlamışlar arabalarına, okula öğrenci bulmaya gitmişler. İlçedeki ilköğretimden mezun öğrencileri tespit edip okula gelme ihtimali olanları bulmuşlar. Ve okula kayıtlarını yaptırmışlar hem de tüm masraflarını karşılayarak.

Bayramiç İmam Hatip Lisesi yurdu

Kalacak yer ve burs da okuldan

Erkek öğrenciler için pansiyon olduğu için kalacak yer sorun değil ama dışarıdan gelen kız öğrenciler için kalacak yer sorun olmuş. Fakat öğrencileri kaybetmemek için düşünmüş taşınmışlar ve kız öğrenciler için evler tutmuşlar. Gerek kendileri gerekse ilçe esnafının yardımlarıyla öğrencilerden hiçbir ücret almadan kalacak yerleri ayarlamışlar. Hatta maddi durumu olmayanlar için üstüne burs bile vermişler. İşin güzel kısmı bu sundukları imkânların yıllar geçmesine rağmen hâlâ devam ediyor olması.

Bayramiç İmam Hatip Lisesi öğretmenleri
(+)

Okul eski günlerine dönüyor

Öğretmenlerin ve idarecilerin bu gayretleri meyvelerini vermiş ve okulun 13’e düşen öğrenci sayısı gün geçtikçe artmış. Ve 2010-11 eğitim-öğretim yılında bu sayı 77 olmuş bile. 25 km ötesinde ve 15 km onun ötesinde iki imam hatip lisesi daha olan Çanakkale’de şu zamanda güzel bir rakam bu. Her geçen sene de artıyor. Öğrenci sayısının bu kadar olması birçok imkânın öğrencilere sunulmasına da zemin hazırlıyor. Öğretmenler, öğrencileriyle birebir ilgileniyorlar. Okulda öğretmenler, öğrenciler ve idareciler arasında tam bir aile havası mevcut. Geleneksel piknikler tekrar faaliyete geçirilmiş. Velhasıl çok zor günler geçiren Bayramiç İmam Hatip Lisesi’nde şu an çok güzel bir ortam mevcut.

 

Mehmet Erbil Özcan haber verdi

Yayın Tarihi: 30 Eylül 2010 Perşembe 10:53 Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 15:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Emir
Mehmet Emir - 11 yıl Önce

Ecadı; o topraklardaki kanını, sualde azaba sebep olmaktan korkutan topraklar!

Rabia Akgül
Rabia Akgül - 11 yıl Önce

Bu haber, gönlü güzel insanlar yaşadığı müddetçe bu gibi güzel faaliyetlerin her zaman için (zor şartlar altında olsa dahi) devam edeceği ümidini vermektedir bizlere. Güzel bir serencam olmuş. Bizleri böyle güzel insanların varlığından haberdar ettiği için DünyaBizim'e teşekkür ederim.

tespih
tespih - 11 yıl Önce

istanbuldaki hocalar "para para para" demekten napolyon u geçtiler !
Ülkemde böyle hocalara şahit olmak ne güzel !

tahir
tahir - 11 yıl Önce

okuldan mezun olan arkadaşların da öğrenci sayısını arttırmaya yönelik çalışmaları olması lazım diye düşünüyorum.bir vefa gereği olarak..

banner26