Orada peynir helvası caiz mi?

Onları da Sezai Karakoç okurken, bir şeyh efendiye rabıta ederken, Ali Şeriati'yi okurken görebilmeliyiz!

Orada peynir helvası caiz mi?

Çanakkale hâlâ bizim!Çanakkale

Her şehrinde, her köyünde hatta her sokağında asırlardır süregelen tarihimizi ve daha birçok milletin tarihini barındıran ülkemizin Marmara’yı Ege’ye bağlayan şehri Çanakkale’deydik. Yolculuk esnasında; yapılan savaşları, verdiğimiz şehitleri gözümüzün önüne getirmeye çalıştık. Annesinin Allah’a kurban ettiği Kınalı Hasan’ın, bir top mermisinin üstüne düşmesi sonucu parçalanan kolunu fırlatarak “Bu kol vatana feda olsun!” diyen Edincikli Mehmet Er’in ve daha birçok şehadet şerbetinden içen, ilâ-yı Kelimetullah için cihada giden, savaşan diğer gazilerimizin de tekbir nidalarını işitmeye çalıştık.

Çanakkale’den kimler geçmez?

‘Çanakkale geçilmez’ cümlesine ‘hoş bir yalan’ denildi. “Ne kadar geçilmez deseler de, savaş sırasında geçemeseler de, şimdi düşman torunları elini kolunu sallayıp ülkemizi işgal ediyor” Çanakkaledenildi. “Biz şehitlerimizi bu mağlubiyet için mi verdik? Bu rezalet için mi atalarımız canla başla savaştı?” deniliyor. Orayı gidip görene kadar bu konu hakkında yorum yapmadım. Ama gittim, gördüm ve şunu anladım ki ‘oralar hâlâ bizim!’

Evet, oralarda müslümanca duyarlılıkla yapılan çalışmalar çok sınırlı, çok az! Kültürel aktiviteler ne yazık ki yok gibi bir şey. Rezillik, çiğlik diz boyu ama yine de Çanakkale hâlâ bizim! Bizim olmalı! ‘Bizim’liğini anlamalıyız Çanakkale’nin. “Allahu Ekber” nidalarını, askerlerimizin ayak seslerini, Allah dostlarının dualarını hâlâ duyuyoruz, gönülleri hâlâ bizlerle. Ama gençlerinde de o tekbirleri görmeliyiz. Onları da Sezai Karakoç okurken, bir şeyh efendiye rabıta ederken, Ali Şeriati’yi okurken görebilmeliyiz! Yazarlarımız oralara da sık sık davet edilmeli! Elbette oralarda bir yerde hâlâ bizim için dua eden insanlar var. Çanakkale’yi geçmemeleri için çaba sarf eden, gönülleri, duaları, yürekleri şehitlerimiz için haykıran insanlar var.

Peynir helvası sadece Çanakkale’ye has değilmişPeynir Helvası

Genelde tatlılar, kurabiyeler, helvalar pastanelerde, kafelerde satılır. Ama Çanakkale’nin meşhur peynir helvası, pastane ve kafeleri bırakın, tüm market, bakkal ve bilumum mağazalarda satılmakta. Her dükkânın camında da sadece orada varmışçasına ‘Çanakkale’nin meşhur peynir helvası bulunur’ yazıyor. Koyun sütünden yapılmış peynirle irmikten yapılan bu tatlı oldukça hafif. Özellikle yaz ayları için yenilebilen tek tatlı denilebilir.

Dönüşte Tekirdağ’da mola verdik. Meşhur Tekirdağ rakılarının yanında bir de ne görelim? Meşhur peynir helvası burada da var, tek bir farkla: Tekirdağ’ın helvası olmuş. İçkisiz karnımızı doyuracak bir yer bulmakta zorlandığımız için “Peynir helvası caiz midir?” diye de düşünmedik değil.

Ülkemizin dört bir yanında yatan tarihimize şahit olmak… Hiçbir duyguyla kıyaslanamaz.

 

Feyza Öztürk, ‘gençliğim eyvah’ dedi

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2010, 16:12
banner12
YORUM EKLE

banner19