O su, kir ve tuzundan arınmış!

Usfan Vadisi'ni bilir misiniz? Ya da Tufle Kuyusu? Nebiler Nebisinin bereketlendirdiği kuyu!

O su, kir ve tuzundan arınmış!

Medine’ye yaklaşık 60 km uzaklıkta bir vadi burası. Rahmet Peygamberi (s.a.v.)’in yalın ayak dolaştığı vadi. Yeşilliği, ince elenmiş kumları, taşmış sel suları ve Tufle Kuyusu ile meşhurdur. Ha birde Usfan Vadisi’ne nazır aziz Osmanlı kalesini unutmamak lazım. Yollar yorucudur burada. Arabayla gitmek sıkıntı, yürümek sıkıntıdır. Ama Rahmet Peygamberi Efendiler Efendisinin, yalın ayak o mübarek topraklarda gezdiğini düşündüğünüzde gönlünüzü bir huzur kaplar. Yollar kolaylanır, zorluklar sarp kayalar ardındaki tılsımlı hazine gibi sofranıza kurulur. Hele birde Medine’nin o sıcak, nemli havasında bir bardak Tufle Kuyusu’nun suyundan içtiniz mi derdin, kederin, yorgunluğun izi kalmaz.

25995
Usfan Vadisi ve kusuyna gidilen yol

Feyizli ve efsunlu Usfan Vadisi mucizesi

Usfan Vadisi diyoruz ama nedir, neresidir bu vadi, mucizesi nelerdir diye sorarsanız; hemen kaynaklara bile göz atmaksızın şu hadis-i şerifi söyleriz: Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Medine-i Münevvere’den Mekke’ye veda haccına gidiyorlardı. Yol güzergâhında Usfan Vadisi’nde duraklayarak kadim dostu, yoldaşı Hazreti Ebubekir Efendilerimize: “Burası hangi vadidir” diye sorarlar. O da: “Usfan Vadisi’dir” cevabını verir. Bunun üzerine Efendiler Efendisi şöyle buyururlar: “Hud ve Salih, Beyt-i Atik’i haccetmek maksadıyla telbiye ede ede, kıldan peştamel ve alaca yünden gömlek giymiş bir halde, burunları lifli, kızıl genç develer üzerinde bu vadiden geçmişlerdi.” Bu köyün sakinleri Efendimize (s.a.v.) sularının kirli ve tuzlu olduğuna dair şikâyette bulundular. Bunun üzerine Rahmet Peygamberi Efendimiz (s.a.v.) gösterilen kuyuya tebassuk ediyor ve su berraklığa, saflığa kavuşuyor. Bu mübarek kuyudaki su halen duruluğunu koruyarak Efendimiz (s.a.v.) mucizesini canlandırırken, tadı da bir o kadar anlatılmaz enfesliktedir.

Usfan Tufle kuyusu
Usfan Tufle kuyusu

Minik tavsiye

Medine-i Münevvere’ye yolcu gidiyorsa aklı hep Ravza-i Mutahhara’dadır. Zemzemdedir… Hurmadadır. Mescid-i Nebevi’de ibadet etmek, eman dilemek arzulanandır ama aklınızda bulunsun benden size minik bir tavsiye Medine-i Münevvere’ye komşunuz, arkadaşınız, akrabanız gidiyorsa isteyeceğiniz ilk isteklerden biri de o Tufle Kuyusu’nun suyundan olmalı; çünkü bu kuyu Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tebassuk eylediği bir kuyudur ve buradaki suyu tadan insanın gönlü, kalbi cilalanır. Organları şifa bulur. Bedenen kendini dinç hisseder biiznillah.

Usfan Vadisinde Osmanlı Kalesi
Usfan Vadisinde Osmanlı Kalesi
Usfan vadisinde bulunan kuyular
Usfan vadisinde bulunan kuyular

 

 

Hatice Tüfekci mübarek topraklardan bildirmeye devam ediyor

Yayın Tarihi: 01 Mayıs 2011 Pazar 12:26 Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 22:14
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert Kaya
Mert Kaya - 10 yıl Önce

Cok guzel bilgiler veriyorsunuz.Sayenizde oralari en ince detayina kadar ogreniyoruz.Allah bu yazilari okuyup orada olmak ve bir sure bile olsa yasamak arzusu ile tutusan tum gonullere bunu nasip etsin insallah.Amin.

Doğan Pur
Doğan Pur - 10 yıl Önce

Helal olsun sana Hatice kardeşim. Ayak basmadık yer bırakmadınız o mübarek topraklarda. Cenab-ı Allah güç kuvvet versin. Dualarımız sizinle. Selam ve dua ile.

Feride Topsakal
Feride Topsakal - 3 yıl Önce

Video olarak hiç olmasa görsek birbirimizede dua etsek inşAllah bütün Müslümanlara nasip etsin Cenabıhak çok istiyorum gitmeyi

Nilhan
Nilhan - 1 yıl Önce

Allah razı olsun bilmiyordum sayenizde öğrendim. Allah cümlemize bu mübarek sudan içmek nasip etsin.

Diyanet götürüyor mu peki buraya
Tesekkurler

banner26