O feyizli gölgede bir şiir bize neler söyler?

Konya'da Hacıveyiszade Camii'nde başınızı kaldırıp duvardaki şiiri okuduğunuzda o şiir sizi başka dünyalara götürecektir. Mehmet Emin Başalp yazdı..

O feyizli gölgede bir şiir bize neler söyler?

Hacıveyiszade Camii,Konya’nın merkezinde yer alan ve Konyalıların çok sevdikleri Hacıveyiszade Mustafa Kurucu (Rh.A) Hocalarının aziz hatırası için yaptırdıkları cami. Caminin mermer merdivenlerinden çıktıktan sonra son cemaat yerinde, caminin ana giriş kapısının iki yanında, biri Latin harfleri ile biri Osmanlı alfabesi ile yazılmış iki mermer levha çok az kimsenin ilgisini ve dikkatini çekmektedir. Eğer okuyan kimsenin de şehir kültürü zayıf ise (ki zamanımızda maalesef üzücü olarak bu artmış durumda) şehrinde yaşayan âlim, şair ve veli kullarından kimsenin haberi olmayabiliyor ve okuduğunu da anlamakta ve irtibatlandırmakta zorlanabiliyor.

Mermer levhada bir güzel insan, bir güzel şiirle bir güzel insanı anlatıyor:

Gaib olmaz Halk içün hizmet veren bir Hak eri

Tac olur başlarda onlar varis-i Peygamberi

Yad-ı var milletçe ma’ruf Veys-zade Mustafa

Candı bir alimdi bir arifdi kim dolmaz yeri

Gıpta itsün ey güzel ma’bed görenler hep sana

Zıll-i memdudünde feyz alsın girenler hep sana

Sur-i İsrafil’e dek sürsün bu neş’en bi zeval

Bi-hisab bulsun ecir hizmet verenler hep sana

Halk diyanet etti inşa ben dedim tarihine

Eyle taatlarla yardım sen de İslam dinine

Nazamehu Nuri Baş ğufira leh

Ketebehu Hüseyn El-imam ğufira leh.

Enfes bir dille yazılan bu şiir, Hacıveyiszade Mustafa Kurucu Hocaefendi’nin talebelerinden gönül insanı, hayırsever, hattat, şair, tarih düşürme konusunda uzman olan ve 2009 yılında dünyasını değiştiren Hafız Nuri Baş Hocaefendi’ye ait. Allah rahmet eylesin her iki büyük zata da...

Hacıveyiszade Mustafa Kurucu (Rh.A.) hayır işlerinde öncü olan bir hocaydı

Konyalıların çok sevdikleri Hacıveyiszade Mustafa Kurucu Hocaefendi, merhum Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi’nin amcası da olup, 1889 yılında doğmuş ve 5 Şubat 1960'ta vefat etmişti. Babası Konya’nın meşhur ulemasından Hacı Veyis Efendi’dir. Kabri Üçler Mezarlığındadır. Hocaefendi müderrislik ve Cumhuriyet döneminde ise imamlık vazifesine devam etmiş, Konya İmam Hatip Lisesi’nin yapımı konusunda büyük gayretler göstermiş ve bu lisede öğretmenlik de yapan bir büyük Veli’dir. O, talebe yetiştirmeyi kendine şiar edinen, kimseyi kırmayan, her dertlerinde Konyalıların yardımına koşan, hayırlı işlerinde öncü olan Hocasıdır. Konya’nın adeta ikinci Mevlana’sı olarak bilinen ve sevilen Hocaefendi “Bir talebenin yetişmesi uğrunda bin münafığın kahrını çekerim” sözüyle bize fedakarlığının da ölçüsünü göstermektedir. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Camilerin gölgesinden bile feyz alınabilir

Yukardaki şiirde bir güzel dua var: “Gıpta itsün ey güzel ma’bed görenler hep sana/ Zıll-i memdudünde feyz alsın girenler hep sana”

Zıll-i Memdud” ifadesinde “Zıll” gölge, “memdud” ise uzun, uzatılmış, yayılmış anlamında olup divan edebiyatında da sıkça kullanılan bir terkip. Bu terkip esas kaynağını Kur'an-ı Kerim’den alır. Vakıa Suresi’nin 30. ayet-i kerimesinde (…. ve zıllin memdud ) şeklinde geçen kelime ile kesintisiz uzayan gölgelerin bulunduğu Cennet, önceki ve sonraki ayetlerle birlikte tasvir edilmiştir. Allah’ın evi olan camilerin, alabilirsek gölgesinden bile feyz alınır.

Şiir bizim kendimizi en iyi edebildiğimiz sanatımız... Tarih boyunca da bu böyle olmuş, böyle olmaya da devam edecek. Bu şiir de hem camiye ismini veren merhum Hacıveyiszade Mustafa Kurucu Hocaefendi’yi tanıtıyor, anlatıyor, yad ediyor, hem de yeni yapılan bu camiye hayır dualarda bulunuyor, tarih düşürüyor.

Belki bu dönemde o muazzam Osmanlı camileri gibi mimari şaheserler yapamıyoruz, belki betonlaşma her yeri, her şehri sarıyor lakin bir hafif dokunuş, bir incelikli eser, bir levha, bir şiir Hacıveyiszade Camii’nin o feyizli gölgesinde bizi nereden nereye götürüyor. Camilerimize gittik mi biraz başımızı kaldıralım ve inceleyelim etrafı ki neler görürüz neler... Sizlerin de yolu bir gün Hacıveyiszade Camii’ne düşerse bu şiiri okuyun ve düşünün o güzel insanları...

Mehmet Emin Başalp yazdı

Yayın Tarihi: 08 Kasım 2020 Pazar 10:00 Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2020, 09:05
banner25
YORUM EKLE

banner26