Müziği Okuyabilirsiniz

Başlıktaki sloganik cümle Pan Yayınevi'nin kuruluş felsefesini ihtiva ediyor..

Müziği Okuyabilirsiniz

Siz de “Müziği Okuyabilirsiniz”!

 

 

Başlıktaki sloganik cümle Pan Yayınevi'nin kuruluş felsefesini ihtiva ediyor. Türkiye'de yayıncılığın, özellikle de bir sahaya münhasır yayın yapmanın ne derece zor ve çetrefilli bir iş olduğunu erbabı gayet iyi bilir. Hele ki bu saha müzik ise, işimiz uçsuz bucaksız bir deryayı andırır.

 

Musiki mirası, medeniyet mirasının bize kazandırdığından daha da derinlerdedir. İşte Pan Yayınları 1986'dan beri Türk Müziği ekseninde müziğin her nev'ine hatta sahasını daha da genişleterek, tasavvufa, tarihe, edebiyata kadar her alanda yayın yapıyor.

 

 

Beşiktaş'ta Barbaros Bulvarı üzerinde, mütevazı mekânında hem yayıncılık, hem de müzik eserlerinin satışını yapan Pan Yayınları; yakın tarihimizde Türkiye'de müziğin ve müzik yayıncılığının ilk ve tek emsalini teşkil ettiği yayınevi olma özelliğine sahip.

 

Yayınevi, öncelikle musiki mirasımızın önemli eserlerinden Rauf Yekta Bey'in “Türk Musiki” adlı eseriyle müzik yayıncılığına giriş yapar. Kitabın baskı adedi 2500'dür. Büyük bir heves basılan eserin, hemen tükeneceği zannedilir ama ne mümkün! Eser ancak 13 yılda tükenebilmiştir. Bu, elbette ki bir yayınevi için büyük bir düş kırıklığıdır. Ne var ki, yıllar Pan Yayınevi'ne  yüz ellinin üzerinde kitap yayınlandığı günleri de göstermiştir.

 

Yayınevinin yelpazesi zamanla genişlemiş tarihe, hatırata, tasavvufa, edebiyata, şiire kadar dayanmıştır. Öyle ki “Şahbaba” (Sultan Vahdettin Defterleri- Murat Bardakçı) kitabıyla yayınevi büyük bir fırtına estirmiştir.

 

Yine Jostein Gaarder'in  “Sofie'nin Dünyası” romanı yayınevini zirvelere taşımıştır. Yayınevinden Hüsrev Hatemi, Cem Behar, Fırat Kızıltuğ, İlber Ortaylı, Metin Hülagu, Lütfi Filiz, Bülent Aksoy, Okan Murat Öztürk, Evin İlyasoğlu, İlhan Başgöz, Cemal Ünlü, Recep Uslu, Nezih Uzel gibi önemli isimlerin kitapları çıkmıştır.

 

Son dönemde Aziz Şenol Filiz ve İsmail Güleç'in birlikte hazırladığı “Evveli Nokta, Ahiri Nokta”; İsmail Güleç'in “Türk Edebiyatında Mesnevi Tercüme ve Şerhleri”; Eugenia Popescu-Judetz'in "Tuna Boyunca Anılarla Ezgiler"; Sencer Derya'nın “Ney: Aşkın Sesi” eserleri ön plana çıkıyor.

 

Ayrıca “Heves- Şiir Eleştiri Seçkisi”ni de bünyesine katan yayınevi, bu sahada da süreklilik arzeden önemli bir yayın dizisine daha imza atmıştır. Aldığımız duyumlara göre yakın zamanda Pan Yayınları'ndan Hüseyin Vassaf'ın önemli bir eseri ve ismi saklı bir yazarın Yemen Seyahatnamesi isimli önemli bir hatıratı da kitapçılarda yerini alacakmış.

 

Pan Yayınları iki güzel insanın Işık ve Ferruh Gençer çiftinin gayretleri, samimi çabaları/ çalışmaları ile yoluna devam ediyor. Yolu Beşiktaş'a düşenlere tavsiyemiz Barbaros Bulvarı üzerinde binlerce sesli ve yazılı müzik yayınının bulunduğu Pan Yayınevine uğrayıp, müziğin ruhları saran iklimine girmeye teşebbüs etmeleridir.

 

“Siz de Müziği Okuyabilirsiniz.” Bunu Pan Yayınevini bizatihi yakından tanımakla müşahede edebilirsiniz.

 

İrtibat için: www.pankitap.com, [email protected]  

 

 

Kâmil Büyüker, tavsiye etti.

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2008 Pazartesi 15:50 Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 14:59
YORUM EKLE

banner19

banner26