Muhtefi Murat Aksel

Bursa'da bir kütüphane kuruldu. Nadide eserlerin olduğu bir kütüphane… Bu kütüphanenin bir de hikayesi var.

Muhtefi Murat Aksel

23759Şehir tarihi konusunda çalışmalarıyla bilinen Dr. Hasan Basri Bey, üniversitedeki hocalığının yanında özel ilgi alanları olan nadir ve nadide insanlardan biri. Bursa’da Yaşam dergisine yazdığı bir makalede, Bursa’da bir kütüphane kurulacağından, bu kütüphaneye Malik Aksel’in Bursa’da yaşayan mahdumu Murat Aksel koleksiyonunun bağışlanacağından bahsediyordu. Malik Aksel adını daha önce İsmail Kara’nın Dergâh çevresini anlattığı yazısından hatırlıyordum. Garip olanı ise şu idi: Mademki mahdumu Bursa’da yaşıyor, Bursalı sanatseverler kendisinden nasıl haberdar değildi? Biraz da Bursa’ya has bir tecellinden kaynaklanıyor bu durum. Bursalı kitapçıların tüccar tavırları, kültür adamı tavırlarından çok önde... Evet, biri var geliyor, en nadide kitapları hem de indirimsiz alıyor, adı da Murat’mış, zaten ben sattığıma bakarım, diyecek kadar duyarsız.

Dr. Hasan Basri Bey’in mezkûr yazısına kadar Murat Aksel diye bir insandan, Murat Beyin Malik Aksel’in mahdumu olduğundan haberdar değildim. Murat Aksel hakkında bilgim Dr. Hasan Basri Bey’in 1 Mayıs 2010 tarihli “Muhtefi Bir Kitapsever: Murat Aksel ” söyleşisi ile daha da arttı. Hasan Basri Bey aynı etkinlikte Murat Aksel koleksiyonuna ete-kemiğe bürünen Şenbenderler Kütüphanesi’nin doğum hikâyesini de anlattı.

Asırlık konak Şehbenderler

Konak 19. yüzyıl yapımı. Bursa’nın köklü ailelerinden Şehbenderler sülalesinden Duyûn-ı Umumiye memuru Mehmet Sabit Bey konağın ilk sahibi. Bir ara konak Çocuk Esirgeme Kurumu eline geçiyor. Tarihi eseleri ihyaya meraklı Bursalı Belediye Başkanı konağı restore ettirerek kütüphane haline dönüştürmüş.

23760Münzevi bir muhtefi: Murat Aksel

Murat Aksel, babasının “Ressam olmasaydım mutlaka koleksiyoncu olurdum.” sözüne uyarak 40 yılda 20 bin kitap biriktiren bir koleksiyoner olmuş. Koleksiyonu, içeriği itibariye nadide eserler barındırıyor. Sözlükler, prestij kitapları nadide eserlerden. 1949 Ankara doğumlu olan Aksel, 1989’da annesini sırlayınca anne memleketi Bursa’ya yerleşmiş. Gazetecilik eğitimi alan Aksel, kitap toplama işine İstanbul’da başlamış, bu durum Bursa’da daha da artmış. Aksel, münzevi ve muhtefi olduğu kadar da mücerred bir insan. Aksel, ilk başlarda kitaplarını bağışlama meselesine sıcak bakmaz. Zaten kendine has bir tarzı vardır. Çok soru sorulmasından, kimliğinin ortaya çıkmasından hoşlanmayan bir mizaç. 2008’de Aksel, kalp rahatsızlığı sonrasında Hasan Basri Bey’e kitapları bağışlamak istediğini ve kendisinin eve gelinceye kadar uygun bir yer düşünmesini ister. Şehbenderler Konağı ve Belediye bağış işine sıcak bakar ve bugünkü kütüphaneye böylelikle ortaya çıkar.

Koleksiyonda neler var?

Her şeyden evvel Murat Aksel kütüphaneye kitap alımına devam ediyor. Bu durum bir kütüphanenin yaşaması noktasında önemli bir kaynak. Kütüphanedeki kitapların en önemli bölümlerinden biri, sözlükler bölümü. Kitaplar arasında şehir tarihleri de önemli bir yekûn tutuyor. Mimariye, güzel sanatlara, hatta, minyatüre dair pek çok prestij kitap da rafta. Doğu ve Batı klasikleri de rafta.

Bir kütüphaneye her şeyde olduğu gibi insan ilgisi şart. Kütüphane hazır, ilgilileri nerede?

 

Zeki Dursun, kütüphanelere davet eder okuru

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2011, 22:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
serdar
serdar - 9 yıl Önce

fotoğraftan çıkarmaya çalıştım ama olmadı. yeri nerdedir acaba kütüphanenin?

zehra
zehra - 9 yıl Önce

heykel/ibrahimpaşa mahallesinde, kız lisesinin ilerisindeki sokak, arka taraftan da erkek lisesine çıkıyor..

banner19

banner13

banner26