Mısır'da İslamcı edebiyat dergilerini bulacak!

Arkadaşımız Betül Çelik iki aylığına Mısır'a gidiyormuş. Tutacağı Mısır günlüğünde neler yer alacak, yazıyor..

Mısır'da İslamcı edebiyat dergilerini bulacak!

 

Genç, hayır işlemeye karşı doyumsuz olandır. Gözyaşlarını ümmet için döken, Allah yolunda koştururken terleyen, ucu İslam'a değmeyen acıyı dert saymayandır. Kabına sığamayandır genç. Ben de bu düstur ile düşeceğim yola. Yol dediysek, Mısır'a!.. Kıraat güzelliğinin zirveye ulaştığı mekana!..

Şanlı ecdadın beş yüz sene hüküm sürdüğü Mısır'a, onlara yakışır bir evlat olmak için gidiyorum. Cennette konuşulacak olan dili dünyada öğrenmeye; lisan-ı Kur'an'ın peşinde koşturmaya gidiyorum. Gidişim Akademistanbul'un önderliğinde olacak. Kahire'de kalacak; zaman zaman el-Ezher Üniversitesi'nde, çoğunlukla Diwan Dil Merkezi'nde olmak üzere 2 aylık Arapça eğitimi alacağız. Heyecan dorukta, iştiyak had safhada!.. Türkçe konuşmanın yasak edileceği bu iki ayı hasretle bekliyorum. Sahura kadar kendini hissettiren Ramazan coşkusunu görmek; Kushari yemeğiyle, Ommu Ali tatlısıyla ve tadını fazlasıyla merak ettiğim Tameya ile lezzet duygumu taçlandırmak için sabırsızlanıyorum.

Edebiyat dergilerini ziyaret edeceğimMısır Ezher Üniversitesi

Orada, gün boyu çıkmamak üzere İskenderiyye Kütüphanesi'ne gireceğim. Mustafa Sabri Efendi'nin -tek nüshası olup o da Mısır'da bulunan- "Mevkıful Akli vel İlm" adlı eserini bulup ilk önce onu doya doya bağrıma basacak, ardından belli bir kısmının kopyasını alıp tercüme etmeye çalışacağım. Tabii doyamayacağım.

Risalete gönlünü ve ömrünü verenler gibi çabalayacağım. Yılmayacak, her seferinde "Hel min mezid? (Daha yok mu?)" diyeceğim. Asım Gültekin Ağabey vesilesiyle irtibata geçtiğim Mohamed Tawfik, Fatih Okumuş gibi değerli insanlardan tavsiyeler alacağım; büyük âlim Yusuf el-Kardavi, Ezher şeyhleri, Prof.Dr. İbrahim Batavi gibi numune insanlardan faydalanacağım. En güzeli de, bu kişileri görecek ve dizlerinin dibine oturup nasihat dinleme imkanı elde edecek olmam. Tabii bu sıralarda Arapça sevdam da körüklenmiş olacak. Bu sene başlayacağım ilahiyat fakültesine sağlam temelleri orada atacağım. Orada çıkmakta olan edebiyat dergilerini bulacağım. Bürolarını ziyaret edeceğim. Kimselerin çözemediği meselenin üzerine ben gideceğim: Mısır'da yaşayan İslamcı şairler, öykücüler kimler, onları tespit edeceğim!

Kıraatı harika imamların cemaati olacağım!

Arapça dersleri her gün dört saat olmak üzere, haftada beş gün alınacak. Geriye kalan zamanlarımı Arap arkadaşlarımla geçireceğim. Hafta sonlarında ise; dünyanın yedi harikasından olan Mısır Piramitleri’ni gezecek; ışık gösterilerini izleyeceğiz. Kahire Müzesi'ni didik didik inceleyeceğiz. Mısır'daki Türk Şehitliği'ne gidip Fatiha okuyacak, Selahaddin Eyyubi Kalesi'ne çıkacağız. Mehmet Ali Paşa Camii'nde bir şükür namazı kılıp, Ezher Camii'nde sesi ve kıraatı harika imamların cemaati olacağız. Khan Khalili Çarşısı'ndan alacağımız hediyelerle dostlarımız da Mısır'dan nasiplenecek. En doyurucusu da Nil nehrinde bir akşam yemeği ziyafeti olacak…

Mısır Khan Khalili ÇarşısıEfendimiz'in (sav), "Ümmetimin en şereflileri hafızlardır." methine layık olabilmek için orada da Kur'an'ı ezberlemeye devam edeceğim. “Güneş en güzel Mısır'dan doğar, Üsküdar'dan batar.” sözü hatrına her sabah o atmosferi izlemeye gayret göstereceğim. En az gündüzleri kadar merak ettiğim Mısır akşamlarında, Khan Khalili'de Hüseyin Camii ve palmiyelerin ortasında oturup gökyüzünün güzelliğini seyre dalacağım. Tabii ki olumsuzluklar da olacak, ama bunları hiçbir zaman büyütmeyeceğim. Mısırlıların, arabalarının aküsü bitmesin diye geceleri farları yakmayışını bile normal karşılayacağım. Denilene göre, oradaki trafik yoğunluğunu görünce İstanbul'daki trafiğe şükredeceğim.

Zaman ilerledikçe İstanbul özlemim artacak, Mısır'da bulamam düşüncesiyle getireceğim çay ile dindireceğim hasretimi.

Ve dönüş günü yaklaşacak. Tuhaf bir bağlanmışlık ve alışılmışlık içinde, ardıma baka baka veda edeceğim Mısır'a. Dua edeceğim, bir daha nasip olması adına!..

Hepsine en samimisinden: İnşallah! Biiznillah!...

 

Betül Çelik heyecanla yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 12:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceyna
Ceyna - 7 yıl Önce

Bizler de paylaşımlarını heyecanla bekliyoruz sevgili Betül, inşAllah Arapça eğitiminde çok istifade edersin,ilim yolunda her ne muradın varsa gerçekleşmesi dileklerimle.

tespih
tespih - 7 yıl Önce

Çok içten yazmışsın..İsmimi yazmasam bile bu kardeşine de dua et!

 بير دوست
بير دوست - 7 yıl Önce

Kim bir ilim öğrenmek için bir yola sülûk ederse Allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. (Hadis-i Şerif) müjdesine nail olman dileğiyle sevgili Betül

yıldız ramazanoğlu
yıldız ramazanoğlu - 7 yıl Önce

betülcüğüm yolun açık olsun. bu ne güzel yola çıkmak böyle. hiçbir detayı atlamadan anlatmanı bekliyoruz inşallah..

feyza
feyza - 7 yıl Önce

Allah sa'yinizi meshkur eylesin, heyecaniniz heyecan verici-imrendirici,Allah yolunuzu acik eylesin ins...

banner19

banner13