Mevlana'dan kalbe yol bulsak

İzmirliyseniz, hele de Bucalıysanız, dinlenmek, dostlarınızla sohbet etmek ve derin tefekkürlere dalmak için gidebileceğiniz güzel bir mekân 'Mevlana Heykeli''.

Mevlana'dan kalbe yol bulsak

2003 yılında, Buca’nın en yüksek tepesi Tıngırtepe’ye yapılacağını duyduğumda farklı bir heyecan ve sevinç sarmıştı içimi. Mevlana Okyanusu’nu ucundan bucağından tanıyan herkesin içinin hoş olacağı gibi… Heykelden, somutluktan çok öte bir şeydi çağıran. Taşa giydirilen mana belki de. Manaya giydirilen dua, duaya giydirilen kurbiyet…

İMevlanaki yana açılan Mevlevî eller

Hakka açılan sağ el ve halka uzanan sol el. “Hak’tan aldım halka veriyorum” Rükûdaki sağ elin sol elde secdeyle bitmesi, namaz kılar gibi. Ya sûretteki mahcubiyet? Hicabın son perdesi…

Mevlana yaşıyor olsaydı heykelinin yapılmasına ne derdi bilmiyorum. Ve heykel meselesi çok tartışma götürür, hele de Türkiye gündeminin her şeyi tartışmaya meyyal olduğunu düşünürsek. Ancak sırf Mevlana’yı hatırlattığı, içsel yürüyüşüme ve dahi Aşk’a yol olduğu için bu mekânı çok seviyorum. Zira Mevlana’yı hatırlamak; kendimi hatırlamak, Rabbimi hatırlamak demek.

Bu manzara tefekkür ettirir

Mevlana’ya yürüyerek gidin. Kendinizle iç içe. Yolda çiçeklere göz gezdirip insanlara gülümseyerek, çocukları sevip Allah’ı düşünerek...

MevlanaMevlana’ya sevdiklerinizle de gidin. Buca’yı, gün gelecek serap olacak dağlarını, kapı kapı açılacak gökyüzünü, kararacak güneşin doğudan batıya yürüyüşünü ya da mesaisini usulca ve muhteşemce bitirişini ailenizle de izleyin.

Ney’di Mevlana

Mevlana ve ney… Onları ayırmak ne mümkün! Ağaçların dostluğundan nasibini almış bu mekânda bir yandan etrafı izlerken bir yandan da ney müziğinin derin ahengine kaptıracaksınız ruhunuzu. Etrafa saçılmış küçük çaptaki neyzen heykellerinin alt kısmına yazılmış her bir Mevlana sözüyle diyar diyar gezeceksiniz.

Bu tesise gitmek için, İzmir’in herhangi bir noktasından Evka 1 otobüslerine binmeniz ya da Buca’da bir esnafa: “Evka 1 yolu üzerinde Tıngırtepe’de Mevlana Heykeli varmış, nasıl gidebilirim?” diye sormanız yeterli olacaktır.

Seyriniz b’aşk’a olsun…

 

 

Özge Sena Bigeç sizi de davet etti

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2011, 10:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tirinad ve Tambago
Tirinad ve Tambago - 10 yıl Önce

Adım başı heykel diktiren zatlar varken Hazretin heykelini dikmek niye? Yetmedi mi var olan heykeller?

banner19

banner13

banner26