Mescid-i Nebevi bahçesindeki incelik!

Mescid-i Nebevi’ye gelenelerin ibadetlerini kolaylaştıran bir hizmet var ki gözlere de ziyafet...

Mescid-i Nebevi bahçesindeki incelik!


Mescid-i Nebevi’ye ilk gittiğimde inşaat halinde olan bir mescid söz konusu idi. Oteller, yer altı otopark çalışmaları, tuvaletler, mescid bahçesini büyütme çalışmaları, Mekke’den gelen zemzemleri saklama depoları oldukça düzensizdi.Medine-i Münevvere'de şemsiyeler

Dahası öyle bir inşaat vardı ki, koca Mescid-i Nebevi’de sadece 6 adet şemsiye vardı ve bu şemsiyeler sadece erkekler bölümüne hastı. Hurma sıcaklarında yakıcı mermer üzerinde ve dik güneşte namaz kılanların sevabını melekler kaleme almakta yarış ederlerken; diğer geldiğimde şemsiyelerin sayısı artmış, tuvaletler bitmek üzereydi. Bir sonraki gelişimde otopark merdivenleri artık sistemli, tuvaletler bitmiş ve artık şemsiyeler Mescid-i Nebevi’nin bütün avlusunu kaplamıştı. Açıkçası bu kadar çok şemsiyeyi görünce aklıma gelen ilk yer de Yeşil Kubbe’nin Nübüvvet bahçesinin kapanmış olması korkusu idi. Neyse ki namaz kılınmayan yer ve cenaze namazgâhının bulunduğu alan tamamen şemsiyesizdi. Cebrail a.s.’in vahiy penceresi oturduğumuz yerden görünüyor ve tamamen bütün ihtişamı ile ümmet-i Muhammed’in gözlerindeki perdeyi aralıyordu.

Kapalıyken hurma çekirdeği
Kapalıyken hurma çekirdeği
Açılırken hurma ağacı
Açılırken hurma ağacı

Hurma mübarektir

Hurma, Medine-i Münevvere’ye hastır. Her ne kadar Babil’de, Tunus’ta, İzmir’de, Afganistan’da, Himalayalarda yetişse de hurma denilince akla Medine gelir. Çünkü hurma Peygamber Efendimiz s.a.s. hadisinde cennette kurtulacağımız yarım ibaresi. Hurma, Peygamber Efendimiz s.a.s.’in çiğneyerek Hazreti Ali’yi büyüttüğü maması. Hurma, Hazreti Meryem’in Hazreti İsa’yı doğurmasında yardımcı… Hurma, Efendimiz s.a.s.’in evinde yanmayan ateşten çıkan tek yemeği. Hurma sadakamız. Hurma, çekirdeğiyle dahi şifa kaynağımız. Ve şimdi hurma şemsiyelerimiz. Evet, yanlış duymadınız! Hurma şimdi gölgeliğimiz. Mescid-i Nebevi avlusunda ki şemsiyelerimiz. Çünkü bu şemsiyeler kapalı halde iken; hurma çekirdeği, açılırken hurma ağacı, açıldığında ise tamamen şemsiye halini alıyor.

Şimdi fotoğraf makineni konuştur!

Bu şemsiyeler Duha vaktinde açılıyor, akşam ezanı okunmadan dakikalar öncede kapanıyor. Aynı şekilde bu işlem her gün gerçekleşiyor. Bu ihtişamlı hal karşısında fotoğraf makineleri, telefonların kameraları ellerde dakikalarca konuşuyor. Kimisi bu halin her değişimini kadrajına alıyor. Kimisi de kamerasını dört bir yana savuruyor. Kimisi de oturduğu yerden bu güzelliği seyreyliyor.

Öyle ki bu şemsiyeler açılmaya başladığında Mescid-i Nebevi’de hiç olmadığı kadar ılık, nazik ve şiddetli bir esintiyle misafirlerini ağırlıyor. Nasiplenmeniz duası ile…

 

Hatice Tüfekci haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
İnci
İnci - 12 yıl Önce

Mescidi Nebevi şemsiyelerle ayrı güzel ama bir de kadınların ravzayı ziyaretleri sınırsız ve daha organize yapılsa,böyle devam ederse yakın zamanda ezilmeden kaynaklı yaralanmalar ve ölümler olabilir maazallah.En hafifi huşudan uzak can derdinde bir peygamber ziyareti. Şemsiyeyi yapanlara duyurulsun lütfen.

Hasibe Tüfekci Uçar
Hasibe Tüfekci Uçar - 12 yıl Önce

Hayırlı günler,ben seyredenlerdenim anı yaşayıp o an açılmasını seyretmekten mutluluk duyuyorum.çok güzel kaleme almışsın teşekkür ederiz.

Ademoğlu
Ademoğlu - 12 yıl Önce

Bu şemsiyelere bu açıdan bakmamıştım. Güzel haber olmuş elinize sağlık...

Birisi
Birisi - 7 yıl Önce

Biz gittiğimizde şemsiyeler hiç açılmadı açıkken görmeyi çok istemiştim ama nasip olmadı sanırım kış olduğu için açmadılar diye düşünüyorum o günlerde en sert kış yaşanıyordu

Bekir Çay
Bekir Çay - 5 yıl Önce

2013 yılı ramazan umresinde gördüm. Çok güzel görüntüleri var. Hayranlıkla açılıp kapanışlarını izledim. Sivas Ulu Cami bahçesine de iki adet yapılabilir ama çok pahalı. Tanesi 2 milyon auro.

Mustafa SARI
Mustafa SARI - 2 yıl Önce

Elinize emeğinize sağlık, Çok güzel bir söyleşi,