Meridyen Derneği neler yapıyor?

Üsküdar’da hanımların organize olduğu bir sivil toplum kuruluşu ararsanız doğru adres Meridyen Derneği’dir.

Meridyen Derneği neler yapıyor?

 

İyi işler yapan bir dernek var Üsüdar’da. Hem internet alanında hem de sosyal alanda çalışmaları var. Meridyen Derneği İletişim Koordinatörü Zeynep S. Doğruer’den derneğin amacını ve şuan neler yaptığını kısaca anlatmasını istedik.

Sosyal bilimlere katkı

Meridyen 2006 yılında İstanbul’da kurulmuş olan genç bir sivil toplum kuruluşu. Akademik ve entelektüel alana yatırım yapmaktadır; Türkiye’de ihmal edilmiş bir alan olarak Sosyal bilimlerin gelişimine katkıda bulunmak, bu alanda yetişmiş insan eksiğini gidermek ve toplumun ihtiyaç duyduğu konularda projeler üretmek amacıyla kurulmuştur.

Meridyen, hepsi farklı alanlarda eğitim görmüş, çeşitli sosyal tecrübelere sahip, toplum adına taşıdıkları benzer duyarlılıklar ve ortak amaçlar paydasında birleşen kadınların işbirliği ile kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu. Meridyen kurulduğu günden bu yana sosyal bilimler alanında, dünyanın dört bir yanında akademik çalışmalar yapan genç akademisyenleri farklı bir burs projesi kapsamında desteklemeyi sürdürüyor. Toplumun ihtiyaç duyduğu konularda özel projeler geliştiriyor.

Meridyen Derneği

Danışmanlık için Meridyen’e

Meridyen çatısı altında farklı birimler yer alıyor. Mesela yurtdışında çalışmalar yapan akademisyenlerle, Türkiye’de bulunan yazar ve akademisyenler Meridyen Circle adlı bir birim etrafında bir araya getirilmekte ve sürdürülebilir bilgi ağı oluşturulmakta.

Meridyen, öte yandan bu geniş ve güçlü iletişim ağı içerisinde tecrübe paylaşımı odaklı bir birim kurmuştur; Meridyen Danışmanlık. 2010 yılının ikinci yarısında kurulan Meridyen Danışmanlık birimi, modern dünyanın bilgi kirliliği içinde kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalan gençleri geniş bir bilgi donanımıyla buluşturmak ve onlara eğitim alanındaki tercihleri ve akademik alandaki gelişimleri konusunda yol gösterici olmayı amaçlıyor.

Meridyen Danışmanlık, Lisans – yüksek lisans ve alan seçimi, yurtdışı eğitimi için üniversite önerileri, uzaktan eğitim ve akademik gelişime katkı alanlarında hizmet vermekte.

Sonpeygamber.info

Sonpeygamber.info’nun çıkışı; 2005 yılında sosyal bir problem olarak Danimarka’da patlak veren ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran karikatür krizine, dünya çapında ses getiren bir proje ile, Sonpeygamber.info internet sitesi projesi ile cevap vermiştir. Hali hazırda Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere 4 dilde yayın yapan ve uluslar arası iki ödüle sahip olan sitemizin internet yayıncılığı kapsamında farklı çalışmaları olduğu gibi, özel etkinlikleri ve faaliyet alanları da bulunmaktadır.

Meridyen Münazara Kulübü

Ve Meridyen’de yakın dönemde hayata geçirdiğimiz son önemli projemiz de Meridyen Münazara Kulübü. Kulübümüzün kuruluş amacı üniversite öğrencilerini eleştirel düşünceyi geliştirmek, fikirlerini seri ve etkileyici biçimde ifade etmek, zihinlerini tazelemek, yeni fikir dünyaları oluşturmak ve düşüncelerini bir sistem içinde ifade etmeleri üzere bir araya getirmek.

Kulüp etkinliklerimizin duyurusunu meridyen-munazara-kulubu@googlegroups.com adresli e-mail grubumuz ve sosyal medya aracılığıyla yapıyoruz.

Kulübümüz ilk etkinliği olan Gösteri Maçımızı 17 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirdik. Şimdi ise önümüzde 29 Şubat’ta başlayıp 30 Mayıs’a kadar haftada bir gün üyelerimizi bir araya getirecek bir eğitim programı bulunuyor. Grubumuzun dileyen üyeleriyle 3 ay boyunca, her Çarşamba günü 18.00 - 20.00 saatleri arasında, alanında profesyonel bir eğitmenimizin de katılımıyla Meridyen Derneği'nin Üsküdar'daki merkezinde buluşmayı planlıyoruz. Eğitim programımız sadece üniversite öğrencilerine yönelik ve ücretsiz.

Eğitim programı kapsamında a'dan z'ye münazara teknikleri üzerine seminerlerin yanı sıra film analizleri, kitap değerlendirmeleri, ünlü isimlerle söyleşiler gibi interaktif ve pratik uygulamalara yönelik bölümler de yer alacak. Bu 3 ayın sonunda da kulüp üyelerimizi ödüllü bir Münazara Turnuvası bekliyor olacak.

 

Abdurrahman Oğuz sordu

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2012, 01:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13