Mehmet Çelebi'ye bir Fatiha bile çok görüldü

Tophane'de Hacı Mimi Camii'ne yakından bakanların caminin öyle beşyüz yıllık bir tarihi olduğuna kolay kolay inanası gelmez. Ercan Köksal yazdı..

Mehmet Çelebi'ye bir Fatiha bile çok görüldü

Humbaracı yokuşundan aşağı, Tophane'ye doğru inerken yolun sağında Anglikan Kırım Kilisesi’nin gölgesinde küçük bir minare dikkati çeker. Bu minare 16. yüzyılda El Hac Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmış olan Hacı Mimi Camii’nin minaresidir. İstanbul’daki birçok tarihî eser gibi bu da yalnızlığa terkedilmiştir. Camiye daha yakından bakanların caminin öyle beşyüz yıllık bir tarihi olduğuna kolay kolay inanası gelmez. Öyle ki, dış cephesi yeşile boyanmış sıvalı duvarıyla sanki birkaç haftada kilisenin yanına kondurulmuş izlenimi veriyor.

Oysa cami hakkında ayrıntılı bir araştırma yapıldığında ortaya çok farklı bilgiler çıkıyor. Bindokuzyüzlerin başında cami tamamen harap olmuş, bölgenin büyük bir bölümünün gayr-i müslimlerin mekanı olması sebebiyle de yaklaşık yarım asır yalnızlığa terkedilmiş. Rivayetlere kulak verilecek olursa hemen bitişiğinde bulunan ve Sultan Abdülmecid’in izniyle 1858’de yaptırılan Anglikan Kırım Kilisesi’nin papazı mahalle sakinlerine caminin yeniden inşa ve ihya edilmesi için uzun uğraşlarda bulunmuş. Mahalle sakinleri de, daha çok utandıklarından olsa gerek, bir cami derneği kurarak caminin yeniden ihyâsına vesile olmuşlar. İşte burada yapılan şeyin adına ihyâ mı denilmeli, orasına biz karar veremedik.

El Hac Mehmet Çelebi’ye bir Fatiha bile çok görülmüş

Rivayete göre caminin harap olmasıyla birlikte camiye ait arsanın bir bölümü padişah tarafından kiliseye verilmiş, bir bölümü de yola dahil edilmiş. Yeniden yapımına girişildiğinde ise eskisinden daha küçük bir alana cami niyetine bir beton kütle konduruluvermiş. Ortaya şekilsiz, zevksiz ve biçimsiz bir yapı çıkmış. Üç sıra mukarnaslı mihrabı dışında caminin özel hususiyetlerini kaybettiği görülüyor.

Bundan onbeş yirmi yıl evveline kadar caminin bânisi El Hac Mehmet Çelebi’nin mezar yeri ve mezar kitabesi eski ve yeni harflerle imam lojmanının bahçesinde camiye bitişik vaziyette imiş. Fakat lojman bahçesi yeniden düzenlenirken hem mezar yeri, hem de mezar kitabesi kaldırılmış. Yapılan bu çalışmayla El Hac Mehmet Çelebi’ye caminin yanından geçenlerin bir Fatihası bile çok görülmüştür.

Şimdilerde, mahalle sakinleri arasında Yahudi iken ihtida etmiş biri olarak bilinen El Hac Mehmet Çelebi’den ismini alan ve kısaltılmış haliyle Hacı Mimi diye bilinen bir camii var. Fakat bu caminin Mehmet Çelebi ile uzaktan yakından ilgisi yok. Yalnızca ismini taşımaktan başka...

 

Ercan Köksal yazdı

Yayın Tarihi: 17 Haziran 2014 Salı 10:23 Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 11:00
YORUM EKLE

banner19

banner36