Medine'nin taşı toprağı!

Medine Peygamber Efendimiz'in duasına mazhar olmuş şehir. Uhud dağı, Cennetül Baki mezarlığı cennetten sayılan yerlerden

Medine'nin taşı toprağı!

Uhud Bizi Sever Biz Uhud’u

Peygamber Efendimiz’in başta amcası  Hazreti Hamza ile birlikte ashabının bir kısmını kaybettiği savaşın cereyan ettiği yer olan Uhut. Peygamber Efendimizin harb esnasında yaralandığı yer. Bütün bu hüzünlü yanlarına rağmen Peygamber Efendimizin “Uhut bizi sever, biz Uhudu” sözlerine mazhar olmuş ve cennet dağlarından olduğu bildirilen sıradağların oluşturduğu bölge.

Uhud

Uhut şehitliğinde ağlamamanın imkânı  yok. Nereye baksanız o harbin, Peygamberimizin ve ashabın izi var. Okçular tepesine çıktığınızda emre riayet etmemenin o hazin sonucunu tüm benliğinizde hissediyorsunuz. Ve müşriklere karşı ilk yenilginin nasıl ilerde bir zafere dönüşeceğini hatırlayarak hüzünlenen yüreğinize su serpiyorsunuz. 

Medine

Medine Çocukları Sanki Gökkuşağı

Medine sofraları harika o sofraları  güzelleştiren en büyük etkenler çocuklar. Onların sizi sofralarına çağırırkenki samimiyetleri onları reddetmeyi öylesine zorlaştırıyor ki. Farklı milletten farklı ırklardan çocuklar renk renk tenleri renk renk elbiseleri ve her birinde yer alan çocukluktan gelen temizlik saflık güzellik görülmeye değer. 

Medine

Medine’de Nakş-ı Türk Mimar

İslamın ilk mescidi Kuba’nın yerine yapılmış olan cami (onun da adı Kuba), mescidi nebeviye benziyor fakat detaylarında çok farklı kimlikler var. Cephelerindeki 11li nişleri fark edince bu sayının rastgele bir sayı olmadığını düşündüm. Daha önce Muğla’da Namnam Kasrı diye adlandırılan bir yerde 11köşeli bir Otağ Mescid görmüştüm. Mescidin mimarına neden 11 köşeli olduğunu sorduğumuzda “Nakşibendiliğin 11 temel esasını simgelemektedir” demişti.

Medine

Kuba Mescidi’nin dış cephesindeki bu 11 niş bana Kuba mescidinin mimarının Nakşi birisi olacağını hatırlattı. 

Mescidin içine girince ikinci bir fark daha yakaladım. Mescidin tavanındaki ışıklıklar geleneksel Selçuklu cami üslubuna uygundu. Bu mescidin mimarının hem Türk hem Nakşi olabileceği düşüncesi iyice beynimde dönüp dolaşa dursun Türkiye’ye gelince öğrendim ki Kuba Mescidinin son mimarı, Merhum Mahmud Sami Ramazanoğlu’nun damadı ve eski mimarlar odası başkanı olan Ömer Kirazoğlu imiş. 

Medine

Sami Yaylalı fark etmekte

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salim
Salim - 14 yıl Önce

Sami abi anlasilan sen Konya'da yasamaktan vazgecip Medine'ye yerlesmeyi planliyorsun :) Kalemine saglik.

medineli
medineli - 14 yıl Önce

medineli çocuklarla top oynamak...

güzel bir duygu olsa gerek..

kuaybe
kuaybe - 14 yıl Önce

saminin kaleminden kaç yazı daha okuycaz merakla bekliyorum...

mimar gözüyle bakmak böyle bişi olsa gerek :)