Malmö'de bir Ramazan günü Cuma namazı

Bu, kubbesi, minaresi ve içi minicik cami, içimi Süleymaniye‘ye gitmiş kadar ferahlatır buralarda..

Malmö'de bir Ramazan günü Cuma namazı

 

Ahalisinin ekserisinin Müslüman olmadığı bir yerde gurbetteyseniz, insanın en derin soluk alabileceği yerlerden biridir camiler. Her ne kadar vatanındaki kadar derin olmasa da bu soluk…

Size taaa uzaklardan “gel bende soluklan” diye el eder gurbette camilerİsveç Malmö İslam Merkezi'nde Cuma namazı

Gurbeti yaşanılır kılma adına inşa edilecek yapılar arasında önde gelir camiler. Bulunulan ülkenin yöneticileri cami yaptırma izni veriyorlarsa tabi. Hele de bu camiler eski bir binadan bozma değil de yeni, minareli ve kubbeliyse, size taaa uzaklardan “gel bende soluklan” diye el eder adeta.

Siz artık kendi vatanınızda yaşamadığınız kadar bir mabedin çekim alanına girersiniz durmadan, durmadan özlersiniz ve görmek istersiniz. Halbuki gördükçe daha çok özleyeceksinizdir. İçinden çıkmak istemeyeceksinizdir. Oysa ki kendi ülkenizde ne şaheser mabetler vardır da önünden gelip geçersiniz farketmezsiniz, bir kere merak edip içine girmez, bir mescit namazı kılmazsınız bile ama neylersiniz ki yokluk adamı böyle adam ediyor.

Malmö’de İslam Merkezi’nde Cuma namazındaydık

İsveç Malmö İslam Merkezi'nde Cuma namazıUzunca bir girizgah oldu belki de, bahsettiğim cami Kuzey Avrupa’da İsveç-Malmö’deki İslam Merkezi (Islamic Center). Bu, kubbesi, minaresi ve içi minicik cami, içimi Süleymaniye‘ye gitmiş kadar ferahlatır buralarda. Gerçi görünüşüyle sanki Bosna’dan buraya ışınlanarak nakledilmiş gibidir ama… Avrupa’da gördüğüm pek çok camiden daha gerçek gelir bana nedense.

Aslında burası bir külliye. Hemen girişte Ögårdsskolans adıyla anaokul ve ilkokul var. (Burada temel eğitim 9 yıl ve 7 yaşında başlıyor, isteyen 6 yaşında da gönderebiliyor çocuğunu.) Camiye geldiğinizde dış avluda teneffüse çıkmış çocuklara da rastlıyorsunuz, eğer okullar tatil değilse tabi. Ama ne çocuklar, rengarenk... Birçok Müslüman ülkeden göç etmişlerin çocukları. Çünkü Malmö’nün nerdeyse %40’ını göçmen nüfus oluşturuyor ve Müslümanların oranı %16. Türkiye’den gelenler ise bu oranda pek yer tutmuyor, çünkü 1000-15000 kadar bir nüfus sözkonusu. Öğrendiğimize göre buraya üniversite kurma istekleri de varmış ahalinin. Hadi hayırlısı diyelim.

Ramazan’ın bir Cuma namazında görüntüledik camiyi ve cemaatini. Kadın-erkek Cuma namazına koşarken. Burada pek de sık rastlanmayacak güneşli bir günde. Hutbe Arapça olarak okunuyordu.

 

H.Seher Çevik Malmö’den haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Ağustos 2012 Salı 16:06 Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2012, 04:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar
Serdar - 3 yıl Önce

MaşAllah. Allah razı olur inşAllah emeği geçenlerden, içinde ibadet edecek olanlardan ce cümlemizden inşAllah.

banner19

banner36