Mali'de Yetimlere Gösterilen Hassasiyet Yüz Ağartıcı

Mali ziyaretimizde Gül Bahçesi Yetim Evi’ni ziyaret ettik. Ülkedeki faaliyetlerimizin de ilk durağı burası olmuştu. Üç yıl önce bizi karşılayan yetimhanenin kızları daha küçüktüler. Şimdi büyümüşler ve yetişkin kızlar olmuşlar. Onları böylesi güzel imkânlar içinde ve yarınlara umutla hazırlanırken görmek insanı mesrur ediyor. Haşim Akın yazdı.

Mali'de Yetimlere Gösterilen Hassasiyet Yüz Ağartıcı

İslam Dünyasının Yetimlerle İmtihanı başlıklı bir yazıyı bu sitede yayınlamıştık. Burkina Faso ziyaretimizde yetimlerle ilgili acı manzaralara şahit olduk zira... Böylesi iç yakan gerçekler, bizim kadar tüm okuyanların da yüreğini dağlamıştı. Bizim uzak kaldığımız bir alanı başkaları, hem de bizim ayağımıza dolanacak şekilde, doldurmaktan çekinmiyordu.

Geçen hafta da yolumuz Mali’ye uğradı. Bu aralar Afrika'nın yüreği sıcak insanlarının arasında sahra çölünden kalkan tozları solumak ayrı bir zevk veriyor. Onlara dokunmak başka bir duygu... Unutulmamanın hissini gözlerinden okumak…

Tomurcuklar gonca olmuş

İlk gün üç yıl önceki Mali ziyaretimizde de gördüğümüz Gül Bahçesi Yetim Evi’ni ziyaret ettik. Ülkedeki ilk faaliyetlerimiz de burada olmuştu. Üç yıl önce bizi karşılayan yetimhanenin kızları daha küçüktüler… Şimdi büyümüşler ve yetişkin kızlar olmuşlar. Onları böylesi güzel imkânlar içinde ve yarınlara umutla hazırlanırken görmek insanı mesrur ediyor.

Burkina’daki yetimhaneyi düşününce, burası çok muhkem ve gayet muntazam… Temiz ve düzenli bir eğitimhane… Çocuklar burada dini eğitim alıyorlar. Bunun yanında dışarıdan temin edilmiş hocalarla ortaokul derslerini tamamlıyorlar. Önümüzdeki yıl ortaokul bitirme sınavlarına girecekler. Çünkü frankofon ülkelerin eğitim sisteminde okula devam etmek mecbur değil. Önemli olan ortaokul veya lise bitirme sınavlarına girip bu sınavda başarılı olmak. Bu yetimhanenin kızları da ortaokul mezunu olacaklar. Sonra neler olacağını bilemiyoruz. Ama bu ülkelerde ortaokulu bitirmiş kişiler, öğretmenlikle ilgili sınavlara katılabilir, sınavı kazandığında bir süre kurs görerek ilkokul öğretmeni olabilir. Belki bu kızlarımız da ilkokul öğretmeni olacaklar.

Donanımlı olmak gerek

Bu derslerin yanında bazı el becerileri konusunda da eğitimler alıyorlar. Bilgisayar, dikiş makinası, temizlik ve beceri dersleri var. İyi bir Fransızca eğitimiyle burada bir adım önde olmak zorundalar. Zira bir dönem, ülkenin Müslüman önderleri inadına Fransızca öğrenmemiş ve geri durmuşlar bundan. Ama şimdi inadına daha iyi bilme ve onları bu konuda geride bırakma azimleri var. Beğenmeseniz de ülkenin resmi dili Fransızca. Bir gün kızsalar, yerine neyi ikame ederler? Bunun alternatifi yok. Zira ülkede kırk civarında kabile dili var. En yaygın dil Bambaraca. Ama bunla yazılmış bir Kur’an meali bile bulamadık. Bırakın başka yazılı eserleri…

Biz daha ölmedik

Ülkedeki diğer yetimleri ve yetimhanelerin durumunu soruyoruz. Başka bölgelerde duymadığımız değişik ve bir o kadar da kıskandıran haberler var. Öncelikle burada yetimler asla sokağa bırakılmıyor. Bir çocuğun annesi -babası vefat etmiş olabilir. Ama bunun dedesi, ninesi, amcası dayısı, halası, teyzesi… Yani akrabalar kolay kolay onu bırakmıyorlar. Orada çalışan arkadaşlar, vefatını öğrendikleri birinin geri kalan çocuklarını himaye altına almak için aile büyüklerine müracaat ediyorlar. Yetimler adına ferahlatıcı bir cevap geliyor: “Bu çocuğun annesi babası ölmüş olabilir. Ama henüz biz ölmedik…” Bu nedenle ülkede yetimler konusunda büyük bir sıkıntı yok.

Devlet yetimhanelerin açılması konusunda çok da kolaycı değil. Bunun sektörel halde yaygınlaşmasına sıcak bakmıyor. Hele bunların evlat edinilip yurt dışına çıkarılması konusunda çok katılar. Özellikle Batı ülkelerinin, bu sahada yapacağı çalışmalara açık değiller. Başka ülkelerde ortaya çıkan yaraları görünce buna hamd etmemek elde değil.

İslam farkı

“Benzeri kültürel kodlara sahip iki komşu ülke arasında neden böylesine fark var?” diye sorabileceğinizi biliyorum. Burada İslam’ın insana verdiği güzelliği unutmamak lazım... Mali, yüzde 95’i Müslüman olan bir ülke… Bu coğrafyada namaz çok canlı... Namaza verilen önem konusunda bir sıralama yapılsa, bizim yerimiz onların çok arkasında kalır. Kur’an öğrenimi, hafızlık gibi uygulamalar da aynı şekilde bu toplum için önemli. Akraba ilişkileri ve yetimlere gösterilen hassasiyette de aynı şekilde kavi bir duruş sergiliyorlar. İslam’ın muamelata ve sosyal yaşama ait düzenlemeleri burada ciddi anlamda yara almış olsa da, toplumu birleştirici rolü inkar edilemez.

Sonunda hem anne -babadan hem de iman ve ahlaktan yetim kalmamak için dua ediyoruz. İkinci bir duamız da yakınında bir yetime bakma durumunda olanların, bu tehlikeli sınavı kazanabilmeleri ve cennete Peygamber’e (AS) komşu olmaları konusunda…

 

Haşim Akın

Yayın Tarihi: 03 Nisan 2018 Salı 17:29 Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 14:55
banner25
YORUM EKLE

banner26