Maddiyatta Tüyap, Maneviyatta Sultanahmet...

Madem fuar var, neden gitmeyelim diyerek düştük yollara!

Maddiyatta Tüyap, Maneviyatta Sultanahmet...

 

Maddiyatta TÜYAP, Maneviyatta Sultanahmet!

 

Madem fuar var, neden gitmeyelim diyerek düştük yollara.

 

Metrobüs, otobüs vb. toplu taşıma araçlarında harcandıktan sonra fuara yaklaştığımız bir yerde otobüs şoförü “Gel abi , gel fuara gider, yanlış binmeyin İstanbul'a gitmez “ dediği anda, gözüm zaten Edirne il sınırı yazısını arıyordu.

 

Fuar alanına vardık ve kendimi kalabalığın içine bıraktım. Can Dündar'ın imza kuyruğunda  dunyabizim'in acar muhabiri Merve Akbayır'ı gördüm. Şaşkınlıktan küçük dilimi yutmak üzereyken  “Abi kendine gel , yol çarpmış seni, burası Profil Yayınları standı, ne işim olur benim Can Dündar ile”  ikazıyla kendime geldim. Birey Yayınları'nda bir bardak su içip, kendimizi “sevdiğimiz” yayınevlerinin stantlarına bıraktık.

 

Tabi ki sevdiğimiz yayınevleri sadece bu kadar değildi. Fakat kimi namaza çıkmıştı, kimi imza günleri ile meşguldü.

 

Biz de yakalayabildiğimiz ve tanıdığımız dostlarımıza fuarı sorduk.

Bakalım kimler neler demiş.

 

 

Profil Yayınları - Elif Avcı

 

Elif hanımla önce kendi yayınevinin standından başka bir yerde karşılaştık. Kendisinden biraz önce tam 8 YTL vererek aldığımız iki adet Ağır Misafir'in acısını çıkarmak istedik ve taarruza geçtik. Kitabın arkasında 5 YTL etiket varken bize topu topu 1 YTL indirim yapması bizi kızdırmıştı. Ancak  Elif Hanım mantıklı gerekçeler ileri sürerek elimizden kurtuldu ve röportajımızın ilk kısmını ayaküstü gerçekleştirdik.

 

 -En çok ilgi gören kitaplarınız hangileri?

 • Allahsız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete
 • Yanılmışım Tanrı Varmış, Antony Flew
 • Ergenekon Darbecilerin Son Çırpınışları, Mahir Kaynak / Ömer Lütfi Mete      

 

Elif, ayrıca hemen her yayınevinin bir Ergenekon kitabı olduğunu da söyledi. Ancak onlarınki Mahir Kaynak'mış, en iyisiymiş. Öyle dedi..

        

-Bir önceki fuarla bu senekini kıyaslar mısınız?

 

Her yıl yeni kitaplar çıkıyor  ve yeni yayınevleri kuruluyor. Bu nedenle her sene daha zorlu bir mücadeleye giriyoruz. Ayrıca ekonomik kriz gibi faktörlerin de bu yıl satışlara etkisi var. Yani işimiz zor. Özellikle şunu belirtmeliyim ki, her sene bir önceki seneyi arıyoruz!

 

-Fuarın teması hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce neden 68'liler?

 

Okuyucu kitlesiyle alakalı diyemeyeceğim çünkü her kesimden okur var. Dindar kesim böyle yerlerden özellikle soyutlanmaya çalışıldığı için olabilir.

 

-İmza günü mefhumuyla ilgili neler söylemek istersiniz? (burada Münir Üstün araya giriyor ve soruyu o cevaplıyor.)

        

İmza günü olayını kaldırıp kültür merkezlerinde okuma günleri yapsak çok daha yararlı olur, diye düşünüyorum. Kitap okuma merkezleri kurulabilir.

O yazara gerçekten ilgi duyan insanların geldiği, yaklaşık 1-1,5 saat süren, yazarın kendi kitabından bölümler okuduğu, okuru sıkmayacak programlar düzenlenebilir. Kesinlikle çok daha verimli olacaktır. İmza bir süre sonra değerini yitiren bir olgu. Ne yazık ki Necip Fazıl'ın, Cahit Zarifoğlu'nun, İbrahim Tenekeci'nin imzaladığı kitaplara sahaflarda denk gelebiliyoruz.

 

 

Birey Yayınları - Mahmut Balcı

 

Mahmut Beye kendisiyle röportaj yapacağımızı söylediğimizde bize bu hakkı nereden aldığımızı sordu. Cevap olarak her kapıyı açan sihirli kelimeleri söyledik: Asım Gültekin. Ancak kendisi “Asım Gültekin de kim? Dünyada kapladığı yer nedir?” diye bir soru daha yöneltti. Asım ağabeyin yaklaşık 70 kg olduğunu söyleyerek kendisini röportaj için ikna etmeyi başardık.

 

-En çok ilgi gören kitaplarınız hangileri?

 • Anarşist Felsefe, Orhan Düz
 • Her Hicret Bir İnkılaptır, Ali Şeriati
 • Tenkitler, Polemikler, Kavgalar; Necip Fazıl 
 • Mektuplar, Nietzsche

 

-Tüyap hakkında neler söylemek istersiniz? Fuarın teması vs..

        

Tüyap iyidir. Her ne kadar 68 zihniyete yakın da olsa iyidir, hoştur. Sevdiğimiz bir fuardır kendisi.

 

-Sultanahmet ve Tüyap'ı kıyaslamanızı istesek?

 

Sultanahmet de artık kitap fuarı olarak ilgi görüyor, eskisi gibi değil. İnsanlar orayı da tanıdı. Ama yine de kitap fuarında (buna maddiyatta da diyebiliriz) Tüyap, maneviyatta Sultanahmet (gülüşmeler..)

 

-İmza günleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

İmza için sıra bekleyen okurlar hem ilgili yayınevini, hem de diğer yayınevlerini mağdur ediyor. O saatlerde okurlar diğer kitaplarla ilgilenemiyor. Bir çok kitaba bakmadan gidiyor.

 

-Bu konuda devletin yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

 

Devlet kendi işine baksın!

 

-Daha çok ne tür kitaplar okunuyor?

        

Medyanın işaret ettiği kitaplar çok satın alınıyor. Ama okunup okunmadığı meçhul... Bu konuda nitelik kaybının olduğunu düşünüyorum.

 

 

İz Yayıncılık – Yunus Oktar

 

-En çok ilgi gören kitaplarınız hangileri?

 • Rasim Özdenören kitapları
 • Erdem Beyazıt'ın Şiirler kitabı
 • Turan Oflazoğlu'nun tiyatro eserleri
 • Genelde tasavvuf ve felsefe ağırlıklı eserlere de çok fazla ilgi var.

 

 

-Tüyap ve Sultanahmet kıyaslaması yapmanızı istesek?

 

Kıyaslamak pek doğru değil. Okur kitlesi çok farklı. Tüyap'ta daha çok  akademik eserler satılıyor, Sultanahmet'te ise dini içerikli eserler ilgi görüyor. İkisi de çok güzel fuarlar.

 

-İmza günü mefhumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

O iş biraz yazarın popülerliği ile ilgili. Çok kalabalık olanlar da var, imzaya gelip boş bekleyenler de. Ama bence imzalar çok gerekli.

 

 

Şule Yayınları – Kader Sümengen

 

- En çok ilgi gören kitaplarınız hangileri?

 

 “Erbain”  çok ilgi görüyor. Taşkın Tuna'nın  “Oku Ama Neyi Oku” kitabı ile İsmet Özel'in kitapları da çok ilgi görüyor.

 

-Bu seneki Tüyap'la geçen yılların kıyaslamasını yapar mısınız?

 

Geçen yıllarda herkes istediği her kitabı alabiliyordu ve genelde “En ucuz kitabınız ne kadar?” türünden sorular soruluyordu. Bu yıl ise bilinçli olarak gelinmiş. Okur, belli bir kitabı kafasına koymuş ve o var mı, diye soruyor. Ayrıca bu yıl geçen yıllara göre çok daha kalabalık.

 

-Fuarın teması hakkında ne söylemek istersiniz?

 

Ben fuarlarda bir tema belirlenmesine karşıyım. Aslında alakası olmayacak kişiler, alakası olmayan işlerle uğraşıyor. Mesela kapıdaki çocukların hepsinin elinde bir Che posteri var ama aslında o çocuk Che ile bir bağlılık kurmuş değil. Akıma kapılmış gitmiş...

 

- İmza günü mefhumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Kişisel olarak çok zorlandığımızı söylemeliyim. Ayakta duracak halimiz kalmıyor. Ama çok farklı insanlarla karşılaşıyoruz. İmza günlerinin bu yanını seviyorum.

 

TÜYAP'tan bildiren:

Merve Akbayır / Cesur Küçük  yazdı

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
elif karacan
elif karacan - 12 yıl Önce

bende 8 kasım da tüyaptaydım.CHE nin posterleri yüzünden millet öyle sıraya girmişti ki..Yok şöyle devrim yaptı, böyle devrim yaptı.Neden doğru dürüst posterler satılmaz ki?!Burası Türkiye,Arjantin değil..

banner19

banner13

banner26