Kul Şerif Camii ne güzel böyle!

Camiye adını veren Kul Şerif, talebeleriyle Ruslara karşı savaşmış ve şehit düşmüştü.

Kul Şerif Camii ne güzel böyle!

Tarih boyunca insanlar en görkemleri yapıları olarak ibadethanelerini veya kutsal saydıklarına ait yapıları inşâ etmişler. Mısırlıların piramitleri, Antik Romalıların tapınakları, Bizans kiliseleri bugün bile hâlâ hayranlık uyandırıyor insanlarda.

Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Kul Şerif Camii
Görselleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Ya Osmanlı camileri? Bir ibadethaneden fazlasını ifade ediyor onlar bizim için. Sırf bakınca gözümüzü alamadığımız ihtişamlı camileri yaptıkları için bile atalarımıza nasıl teşekkür edip saygı duyuyoruz.

Buzların üzerinden gökyüzüne ulaşırmış gibi

İşte onlar gibi bir tanesi de, Osmanlı topraklarında olmasa da, 16. yüzyılda o zamanki Kazan Hanlığı’nın başkenti olan Kazan şehrinde yapılmış. Belki biraz da o topraklara yakışır şekilde, buzların üzerinden gökyüzüne ulaşırmış gibi beyaz ve mavi renkleri buluşturmuşlar bu camiyi yaparken. Sanki bu güzel şehre, Kazan’a, ondan daha güzel bir eser bırakmak istemişler.

Kul Şerif’i şehit, camiyi yerle bir ettiler

Sonra 1552 yılında Rus çarı Korkunç İvan Kazan Hanlığı’na yaptığı saldırıda şehri alınca önce bu güzel camiye adını veren imam ve aynı zamanda bir şair olan Kul Şerif’i ve öğrencilerini şehit etmiş. Daha sonra da bu güzel cami yerle bir edilmiş! Camiyi yıktıktan sonra bazı parçalarını da Saint Basil Katedrali’nin yapımında kullanmışlar.

Yıllar sonra bu güzel camiyi ve tarihi unutmamış insanlar olmuş; 1996’da yine aynı yere çok güzel bir cami yapma kararı alınmış. Birçok müslüman ülkeden ve Tataristan’daki müslüman halktan toplanan yardımlarla bir Türk firmasına yaptırılan Kul Şerif Camii, Kazan şehrinin 1000. kuruluş yılı olan 2005’te tekrar ibadete açılmış.

Peki Kul Şerif kim?

Caminin tarihi hakkında anlatılacak pek fazla bir şey yok, zira yapıldıktan kısa bir süre sonra yıkılmış. Lakin camiye adını veren Kul Şerif üzerine biraz söz etmekte fayda var.

Yaşadığı zamanki Kazan Hanlığı’nın devlet adamı, imam ve aynı zamanda bir şairdir Kul Şerif. Rus Çarlığı ile Kazan Hanlığı arasında ülkesinin yararına çalışmalar ve antlaşmalar yapmıştır. Korkunç İvan şehre girdiğinde yine şehri savunmak için talebeleriyle birlikte Rus ordularının karşısına çıkmıştır! Şiirlerinden bazıları Bakırgan Kitabı’nda (19. yüzyılda Süleyman Ata tarafından kendi şiirleri ve o topraklarda yaşamış başka şairlerin şiirlerinin toplandığı bir kitap) yer almıştır.

Bir gün gidersem…

Osmanlı-Rus ve Rönesans dönemi sanatının orta noktası olan mimarisi, Tatarların özgürlük sembollerinden birisi olması; Kul Şerif’in hatırasını ve bu caminin yanındaki şanlı direnişini 450 yıl sonra yeniden akıllara getirmesi camiyi daha da önemli kılıyor. Görüntüsüyle de sanki yanına gidince bir masal şehrinde olacakmışım hissini veriyor bana. Bir gün Rabbim izin verir de gidebilirsem, işte o zaman gerçek olduğunu görüp bu sefer gerçekliğini anlatmak isterim.

 

İsmail Kaplan inşallah gider bir gün bu camiye

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2010, 16:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 9 yıl Önce

Mimar olmak beni heyecanlandırıyor, gerçekten asil meslek bir doktor asker kadar.

Betül YILMAZ
Betül YILMAZ - 9 yıl Önce

Gidilesi, görülünesi... İki rekat namaz kılıp, şükredilesi...

erkan gürbüz
erkan gürbüz - 7 yıl Önce

İnşallah o güzel evi görürsün kardeşim muheşem güzel ve bir o kadarda heycanlı bir yer bir müze edasında içerisindeki 1.5m 2.0m 800kg ağırlıgında 0lan kuranı kerimi görmek için bile görmeye deyer birde ezanlarımız dışarıdan okunsa dahada güzel olacak çektigim resimleri sana vermek isterim...

Necmettin ünalmış
Necmettin ünalmış - 6 yıl Önce

Efendim İstanbul / Bahçelievler ilçesi Kocasinan merkez mahallesi muhtarıyım.Kazan şehrini ve burada bulunan bütün camileri gezdim.Orda hazretlerle tanıştım.Dünyanın en bahtiyar insanıyım.Eğer giderseniz mutlaka haziranın birinci pazar günü orada olun bolgar da yapılan sahabe kabirlerinin etrafında 7 kilometre çapında insanların nasıl bir vec ile ALLAH diye avaz ettiklerine şahit olun.Mutlaka Kazan kabristanını ziyaret edin.Bunu unutmayınız.Saygılarımla efendim.

sami yeşilyurt
sami yeşilyurt - 3 yıl Önce

ALLAHIM bu camide namaz kılmayı nasip etti şükürler olsun çok şanslıyım.herkesin o güzelliği maneviyatını orda yaşamalı harika bir yer

banner19

banner13